Madde Bağımlılığı Kaçakçılığı ve Ulusal Güvenliğimize Etkileri Paneli

iau-madde-bagimliligi-kacakciligi.png


Dr. Öğr. Üyesi Şevket AYAZ: Madde bağımlılığı; toplumları kemiren, gençlerimizi felakete sürükleyen, başta keyif veren, ancak daha sonra insanların, kullanıcıların akli, fizyolojik, psikolojik dengelerini bozan, toplumsal dengelerini etkileyen, ahlakı çökerten ve insanları çeşitli suçlara bulaştıran, başta hırsızlık, cinayet ve fuhuş gibi suçlara iten çok tehlikeli bir bağımlılıktır. Bu maddelerin bu şekilde kullanılması, bireylere, ailelere ve topluma ciddi zararlar vermektedir. Bu bakımdan bunlarla mücadele edilmesi devletimiz için büyük önem taşımaktadır. Özellikle uyuşturucu kaçakçılığındaki çok büyük rant nedeniyle uyuşturucu kaçakçıları ciddi kazançlar elde etmekte ve bu da toplumun dejenere olmasına, toplumsal yapının çürümesine, ahlaksal sorunların çoğalmasına neden olmaktadır. Bu bakımdan devletimiz ve birçok devlet için bu konu ulusal güvenlik sorunu haline gelmiştir.

 

Prof. Dr. Nadir DEVLET: Son verilere göre 2008'de dünya toplamında 16 ila 38 milyon arasında uyuşturucu kullanan insan var. Uyuşturuculuğun yarattığı zarar daha büyük. Rehabilitasyon meselesi ve bunlara harcanan para da devletler için bir sorun. Uyuşturucu kaçakçılığı nerede? Her geçen ülkede bir uyuşturucu ağı var. Bu işin ticaretinde bir zamanlar artistler bile uyuşturucu ile yakalanıyorlardı. Yani işin psikolojik ve sosyal nedenlerini düzeltmek mümkün değil; ancak yasaklanan bir şeyin cazibesi olduğunu da unutmamak lazım. Yasak olduğu için insanların ilgisini çekiyor. Gençler denemek istiyor. Sadece denemek olsa sıkıntı yok, ama bağımlılık olduğunda buna ne para yeter ne bir şey. Tabii ki uyuşturucu pahalı ve yasak bir şey. Hastalıklara kapılma tehlikeniz de var. Dolayısıyla büyük bir pazar olmasına rağmen hepimizin bu konuda dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum.

 

Başkomiser Mehmet KURT: Bağımlılık nedir? Bağımlılık yapan maddelerin geçici iyi oluş hali sağlamak amacıyla vücuda dâhil edilmesine madde kullanımı denir. Madde kullanımının, biyolojik süreçlere bağlı olarak ortaya çıkardığı bedensel, ruhsal, toplumsal sorunlar ise bağımlılıktır. Gençler bu tuzağa nasıl düşüyorlar? Bunun başlıca sebepleri, merak, arkadaş etkisi, aile içi sorunlar, psikolojik sorunlar, model alma-özenti oluyor. Şimdi sentetikten bahsettim, bonzai dedim; sadece adı bonzai dedim diye. Kişi evsiz; çünkü bonzai kullananların çoğu cahil, tekrar söylüyorum hayattan beklentisi olmayanlar. Bunu merak ediyor. "Bu kafayı ben de kullanmak istiyorum" diyor. Kullandıktan sonra başına geleceklerden haberi yok. Zaten dediğim gibi videolardan da göstereceğim size, bonzai kullanımının çeşitli teorileri var. Kimisi apartmanın yedinci katına çıkıyor. Burada hiçbirimizin duramayacağı şekilde son basamakta duruyor. Nerede olduğunu bilmiyor çünkü. Sonra da havuza atlar gibi aşağıya atlıyor. Kendisiyle konuştuğumuzda havuza atladığını düşündüğünü söylüyor. Kimisi onu kullanarak bildiğiniz uyuyor; ama yolda yürüyor, otobanda yürüyor. Bunların hiçbiri umurunda değil. Etkisi kişiden kişiye göre değişiyor.

Bağımlı hale gelen bir insan, özgürlüğünü kaybeder. İdeallerini yitirir. Kendine olan güveni zayıflar. İnsani değerleri yok olmaya başlar. Hareketlerini kontrol etmekte zorlanır.

 


Madde Bağımlılığı Kaçakçılığı ve Ulusal Güvenliğimize Etkileri Paneline Ait Görseller

güncelleme: 8.5.2019 11:31