AKTS (ECTS)


​AVRUPA KREDİ TRANSFER SİSTEMİ

Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) ögrenci merkezli, ögrenenin, programin öngörülen ögrenme edinimleri ve yetileriyle ifade edilen amaçlarini basarabilmesi için gereken ögrencinin is yüküne dayali bir kredi sistemidir.


​AKTS'nin Gelişimi​

AKTS, 1989 yilinda, simdiki adiyla Hayatboyu Ögrenme (LLP) olan, eski Socrates programinin bir alt konusu olan Erasmus bünyesinde ortaya çikmistir. AKTS, Avrupa genelinde basarili bir sekilde uygulanan tek kredi sistemidir. Ilk olarak kredi transferi amaciyla kurulmustur. Bu sistem, yurt disindaki çalisma periyotlarinin taninmasini kolaylastirmis ve böylece Avrupa'daki ögrenci hareketliligi kalitesini ve miktarini artirmistir. Son yillarda AKTS, kurumsal, ulusal, yöresel ve Avrupa bazinda uygulanmak amaci ile kredi toplama sistemi seklinde gelismistir. 1999 Haziraninda kabul edilen Bologna kararlarinin temel hedeflerindendir.


Neden AKTS?

AKTS, yerli ve yabanci bütün ögrenciler için kolayca okunabilen ve karsilastirilabilen bir derece sisteminin uygulanmasini saglar. AKTS, hareketlilik ve akademik taninirligi kolaylastirdigi gibi ayni zamanda çok çesitli programlar çerçevesinde de kullanilabilir. AKTS, Avrupa'daki yüksekögretimi yurt disindan gelen diger ögrenciler için daha cazip hale getirmektedir.


AKTS'ye Iliskin Temel Hususlar

AKTS, ögrencilere getirdigi is yükü açisindan bir akademik yil boyunca (1. sömestr 30 + 2. sömestr 30 olmak üzere) 60 kredi esasina dayanan bir sistemdir. Avrupa'da, bu krediye denk olarak yaklasik 1,500-1,800 saat arasinda degisen bir ögrenci is yükü öngörülmüstür. Bu durumda AKTS, 20 - 30 saat çalisma karsiligi olarak degerlendirilmektedir.

AKTS kredileri ancak istenilen isin basarili bir sekilde tamamlanmasi ve ögrenme edinimlerinin degerlendirilmesiyle elde edilebilir. Ögrenme edinimleri ve beceriler kisa ya da uzun, ögrenme sürecini tamamlayan bir ögrencinin ne bilecegi, ne anlayacagi ve ne yapabilecegini gösterir.

AKTS'deki ögrenci is yükü, ögrencinin tamamlamasi gereken (konferanslara katilma, seminer, özel çalisma, proje hazirlama, sinavlar vb.) daha önceden planlanmis bütün ögrenim aktiviteleri için gereken zamandan ibarettir.

Egitimin her sekline (modül, ders, staj, bilimsel arastirma vb.) ögrenci ders yüküne göre kredi tahsis edilir ve bu krediler bir yillik bir çalismayi basariyla tamamlamak için gerekli olan toplam is miktarini gösterir.

Ögrencinin basarisi yerel (ulusal) not sistemi ile belirlenir. Özellikle kredi transfer durumunda, AKTS not sistemi oldukça iyi bir uygulamadir. AKTS notlandirma sistemi ögrenci basarisini istatistiksel olarak belirler. Bu yüzden, ögrenci performansinin istatistiksel veri olarak belirlenmesi, AKTS notlandirma sisteminin uygulanmasinda ön sart olup geçer ögrenci notlari asagida belirtildigi gibidir:


A en iyi %10

B sonraki %25

C sonraki %30

D sonraki %25

E sonraki %10


Basarisiz ögrenciler için kullanilan FX ve F notlari arasinda da bir ayrim yapilmistir. FX: basarisiz -eksiklerini tamamlamakla geçer not alabilir. F: basarisiz -oldukça fazla çalisma gereklidir.

Basarisizlik oranlarinin transkriptte bulunup bulunmayacagi istege baglidir.


AKTS'nin Önemli Dökümanlari

Kurumlar Bilgi Paketi/Ders Katalogu (Information Package/Course Catalogue)

Yerel/ulusal dilde ve Ingilizce (Ingilizce egitim yapilmasi halinde yalnizca Ingilizce) olarak hazirlamis olduklari basili ve/veya web sayfalarina koymak suretiyle Bilgi Paketi/Ders Katalogu yayinlarlar. Bu paket/katalog, Kontrol Listesinin, yabanci ögrenciler için önemli olabilecek tüm bilgilerini içermelidir.


Ögrenim Anlasmasi(Learning Agreement)

Her bir ders için ayrilan AKTS kredileri ile alinacak derslerin listesini içerir. Bu liste ögrenci ve ilgili akademik kurum tarafindan kabul edilmelidir. Kredi transferi durumunda, Ögrenim Anlasmasi, yurt disina gidecek ögrenci ayrilmadan önce kendisi ve ilgili iki kurum tarafindan kabul edilmeli ve herhangi bir degisiklik durumunda hemen güncellenmelidir.


Transkript (The Transcript of Records)

Alinan dersler, kazanilan AKTS kredileri, yerel ya da ulusal krediler ve sayet varsa AKTS notlarini göstererek ögrencinin performansini belgeler. Kredi transferi durumunda, transkript ögrenci ayrilmadan kendi üniversitesi tarafindan, çalisma süresinin sonunda ise ev sahibi üniversite tarafindan hazirlanmalidir.​

güncelleme: 26.12.2016 11:57