Tıp Fakültesi

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) tarafından 2007 yılında ulusal ve uluslararası düzeyde aranılan nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti 2015 yılında Tıp Fakültesi kurulması yönünde karar almış ve Bakanlar Kurulu'nun 14.08.2015 tarihli kararı ile de İstanbul Aydın Üniversitesi'ne bağlı bir Tıp Fakültesi Türkçe Programı kurulması yasal olarak onaylanmıştır. Kurucu Dekan yönetiminde gerekli tüm hazırlıklar tamamlanmış ve Yüksek Öğretim Kurulu'nun 12.05.2016 tarihli kararıyla fakültenin öğrenci alma ve eğitime başlamasına izin verilmiştir.

İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkçe Programı altı yıllık standart bir eğitim süresine sahiptir. Çalışmanın preklinik kısmı ilk üç yılı, klinik kısmı ise son üç yılı kapsamaktadır. Her akademik yıl 32 haftalık öğretimi içerir (yıllık program). Eğitim her yıl güz döneminde başlar. Klinik öncesi aşamanın (1. – 3. sınıflar) dersleri ve seminerleri, İAÜ Halit Aydın Florya Yerleşkesinde Türkçe olarak verilmektedir. Klinik aşama (4. – 6. yıl) dönüşümlü olarak yerleşkede, İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesinde ve önde gelen Türk eğitim-araştırma hastanelerinde tamamlanır. Hastanelerdeki pratik dönemler için üniversite'deki kampüste hazırlık teorik eğitimi ve Eğitim-Araştırma hastanelerindeki klinik stajlarda eğitim dili Türkçe'dir.

İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, birinci önceliği hasta bakımı olan, modern sağlık hizmeti için donanımlı, yetenekli, profesyonel ve ilgili hekimler yetiştirmektir. Amacımız, 21. yüzyılda sağlık hizmetlerinin zorluklarını karşılamak için iyi hekimler hazırlamaktır. İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkçe Programı 2022 yılında ilk mezunlarını verdi. 

Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tarafından verilen tam akreditasyon statüsü başvuruları için İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi hazırlıklarını titizlikle devam etmektedir. 

güncelleme: 9.2.2024 15:29

  Dekanın Mesajı

Sevgili Meslektaşlarım, Sevgili Öğrenciler,

Sizleri İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu saygın kurumun Dekanı olarak tıp eğitimi, araştırma ve klinik uygulamalardaki mükemmellik geleneğimizle gurur duyuyorum.

Hemen her meslek insanla ilgilidir, her meslek bir anlamda bir başka bireye yardım etmeyi beraberinde getirir. Ancak hekimlik insanla dolaysız olarak hizmet eden, üstelik sağlıklı yaşam olgusunu yitirmiş birinin yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen tek meslektir. Böylesine büyük bir hedefi amaçlayan mesleği edinmek de, deneyim kazanmak ve kazanılan deneyimi yorumlamak da, bu mesleği öğretmek de, uygulamak da kolay edimler değildir. Devamını Oku ..

Prof. Dr. Özgün ENVER, Dekan V.


Duyurular

Aydın Dergi

Aydın Gazete

Rehbere Sor

İletişim Bilgileri

Tanıtım Filmi