Eğitim Fakültesi

İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi, 05.08.2008 tarih 2008/14011 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kuruluşunu tamamlamış, seçkin akademik kadrosu ve çağdaş ihtiyaçlara cevap verebilecek derslik ve ders programları ile 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında öğretime başlamıştır. Fakülte bünyesinde, Eğitim Bilimleri Bölümünün, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünün Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Ana Bilim Dalı, Yabancı Diller Bölümünün İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı ve Arapça Öğretmenliği Ana Bilim Dalı, Temel Eğitim Bölümünün Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalları, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümünün, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümünün, Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı, Güzel Sanatlar Eğitiminin, Müzik Öğretmenliği Anabilim DalıÖzel Eğitim Bölümünün Zihin Engelliler Öğretmenliği ve Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Ana Bilim Dalları bulunmaktadır. İçinde bulunduğumuz bilgi, iletişim ve teknoloji çağında ülkelerin gelişmişlik düzeyleri eğitime ve bilime verdikleri önemle ölçülmektedir. Eğitim sisteminin en önemli belirleyicisi, sistemi işleten öğretmenlerin niteliğidir. Bu bağlamda, öğretmen yetiştiren kurumların çağın gereklerine uygun, nitelikli öğretmen yetiştirmelerinde eğitim fakültelerine büyük görev düşmektedir. Fakültemizin temel amacı, öğrencilerimizi farklı düşünebilen, bireysel tercihlerinde özgür, kendine güvenen, insani değerlere saygılı, hoşgörülü ve özverili, cumhuriyet ideallerini paylaşan, her türlü teknik ve teknolojik bilgilerle donanmış, gelecek nesilleri emanet edebileceğimiz öğretmenler olarak yetiştirmektir. İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi olarak tüm akademik ve yönetici kadromuzla, Türk Milli Eğitiminin temel ilkeleri doğrultusunda çağdaş, aydın, donanımlı, mesleki formasyonu tam öğretmenler yetiştirmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Fakültemiz, öğretmen yetiştirme programlarının, üç temel boyutu olan "Öğretmenlik Meslek Bilgisi", "Alan Bilgisi" ve "Genel Kültür" alanları ile okullarda uygulama çalışmalarını birleştirerek tam donanımlı öğretmenler yetiştirmeyi amaç edinmiştir.
    

güncelleme: 25.10.2023 20:56

  Dekanın Mesajı

İhtiyaçlara cevap verebilecek derslik ve ders programları ile 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında öğretime başlamıştır. Fakülte bünyesinde, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Ana Bilim Dalı, Yabancı Diller Bölümünün İngilizce Öğretmenliği ve Arapça Öğretmenliği Ana Bilim Dalları, Güzel Sanatlar Eğitimi, Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı, Özel Eğitim Bölümünün Zihin Engelliler Öğretmenliği ve Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Ana Bilim Dalları, İlköğretim Bölümünün İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalları bulunmaktadır. İçinde bulunduğumuz bilgi, iletişim ve teknoloji çağında ülkelerin gelişmişlik düzeyleri eğitime ve bilime verdikleri önemle ölçülmektedir.

Eğitim sisteminin en önemli belirleyicisi, sistemi işleten öğretmenlerin niteliğidir. Bu bağlamda, öğretmen yetiştiren kurumların çağın gereklerine uygun, nitelikli öğretmen yetiştirmelerinde Eğitim Fakültelerine büyük görev düşmektedir. Fakültemizin temel amacı, öğrencilerimizi farklı düşünebilen, bireysel tercihlerinde özgür, kendine güvenen, insani değerlere saygılı, hoşgörülü ve özverili, Cumhuriyet ideallerini paylaşan, her türlü teknik ve teknolojik bilgilerle donanmış, gelecek nesilleri emanet edebileceğimiz öğretmenler olarak yetiştirmektir. İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi olarak tüm akademik ve yönetici kadromuzla, Türk Milli Eğitiminin temel ilkeleri doğrultusunda çağdaş, aydın, donanımlı, mesleki formasyonu tam öğretmenler yetiştirmek için büyük çaba sarf ediyoruz.

 Fakültemiz, öğretmen yetiştirme programlarının, üç temel boyutu olan "Öğretmenlik Meslek Bilgisi", "Alan Bilgisi" ve "Genel Kültür" alanları ile okullarda uygulama çalışmalarını birleştirerek tam donanımlı öğretmenler yetiştirmeyi amaç edinmiştir.


Prof. Dr. Elif Yeşim ÜSTÜN
Dekan

 Mesaj ve Video

 

 

  Mezuniyet Yemin Töreni

Duyurular

  • 2022 - 2023 Yaz Okulunda Online Yürütülecek Dersler Hakkında..!!
  • Öğretmenlik Uygulaması-II ve Okullarda PDR Uygulamaları-II Dersleri Hakkında..!!
  • Eğitim Fakültesi Sıkça Sorulan Sorular
  • 2020-2021 Güz Dönemi Final Sınavları Hakkında
  • FİNAL SINAVLARINIZ HAKKINDA..!!

Aydın Dergi

Aydın Gazete

Rehbere Sor

İletişim Bilgileri

Tanıtım Filmi