İda Akademi Ödülleri’nin İlk Birincisi İstanbul Aydın Üniversitesi Oldu

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği'nin (İDA), bu yıl üçüncü kez düzenlediği 'PRİDA İletişim Ödülleri ve bu yıl ilk kez düzenlediği İDA Akademi Ödülleri 15 Ocak Çarşamba akşamı Novotel İstanbul Bosphorus'ta düzenlenen törenle sahiplerine verildi. İlk kez verilen İDA Akademi Ödülleri'nin birincisi ise "Reklamlarda Mesleki Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Projesi" ile İstanbul Aydın Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü son sınıf öğrencileri Gökçe Burgaz, Meltem Çetin, Musa Kaya ve Huriye Doğan oldu.

İDA'nın akademik çalışmalarını ve işbirliklerini yürüttüğü İDA Akademi bünyesinde bu yıl yepyeni bir ödül programını da başlattı. İDA Akademi Ödülleri'ne Reklamverenler Derneği'nin verdiği brief doğrultusunda hazırlanan 200'den fazla halkla ilişkiler projesi başvurdu. Bu projeler arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünden iki grup 200 proje arasından ön elemeyi geçerek finale kaldı. Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akbulut danışmanlığında yarışmaya hazırlanan son sınıf öğrencileri Gökçe Burgaz, Huriye Doğan, Meltem Çetin, Musa Kaya tarafından hazırlanan ''Reklamlarda Mesleki Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Projesi' ve Berat Baran Turgut, Ekin Alkış, Emre Çavuşoğlu, İrem Şık tarafından hazırlanan ''Reklamda Cinsiyet Eşitliği Hareketi Projesi'' ve finale kalmaya hak kazandı. Jüri önünde projeleri sunan 8 gruptan 4'ü dereceye girdi.

Reklamverenler Derneği'nin verdiği brief'e göre, reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili farkındalık ve algı değişimi yaratacak bir kurumsal iletişim kampanyası hazırlayan öğrenciler, tören öncesinde fuayede kendilerine ayrılan alanda konuklara sunumlarını yaptılar. İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri 'Reklamlarda Mesleki Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Projesi' ile bu yıl ilk kez verilen İDA Akademi Ödülleri'nin birincisi seçildi. Yarışmada ikinci Kadir Has Üniversitesi, üçüncü İstanbul Üniversitesi oldu.

Törende İDA Akademi Ödülleri'ni takdim eden Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayşen Akalın, "Reklamverenler Derneği olarak, reklamın dönüştürücü etkisini olumlu yönde kullanarak reklamverenlerin, markaların ve reklamcıların ortaklaşa çalışmasıyla reklam ve medya içeriğini eşitlikten yana değiştirmek istiyoruz. İDA Akademi Ödülleri'ne başvuran öğrencilerimize de gündemimizdeki bu konuda, reklamlardaki kalıplaşmış cinsiyet rollerine dair algıyı kırmayı hedefleyen bir brief verdik. Onlar da bizi çok etkileyen güzel fikirlerini sundular. Hem dereceye giren hem de başvuran tüm öğrencilerimizi başarılı çalışmalarından ötürü tebrik ediyorum. İlerleyen dönemde onlarla birlikte keyifle çalışacağımıza inanıyorum" dedi. İlerleyen günlerde Reklamverenler Derneği dereceye giren öğrencilerle görüşme yaparak projeleri hayata geçirmeyi planlıyor.

Ajans temsilcilerinin, iş dünyası ve sektör derneklerinden profesyonellerin, akademisyenlerin ve üniversite öğrencilerinin katıldığı törende başarılı iletişim çalışmaları, uzun süreli işbirlikleri ve iletişim ustaları toplam 61 ödülle ödüllendirildi. Törende İDA Şeref Kürsüsü üyesi Salim Kadıbeşegil, Kurumsal Dersler isimli son kitabını konuklar için imzaladı.

 


prida 1.jpg

prida 2.jpgprida 3.jpgsalim-kadıbesegil.jpg

güncelleme: 17.1.2020 14:24