Açık Erişim Veritabanları

VeritabanlarıErişim Linkiİçerik ve Kapsam
Türk Eğitim İndeksihttp://www.turkegitimindeksi.com/ 
TR Dizinhttps://trdizin.gov.tr/ 
YÖK Tez Merkezihttps://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ 
Academic Social Science Indexhttp://ww1.asosindex.com/?subid1=9e3234d0-3446-11ea-b610-0d09b87de89d 
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğühttp://tubaterim.gov.tr/ 
arXivhttps://arxiv.org/Fizik, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Sayısal Biyoloji, Kantitatif Finans ve İstatistik konularında açık erişim 875.424 e-dergiyi içermektedir. arXiv Cornell Üniversitesi Kütüphanesi, Simons Vakfı ve üye kurumlar tarafından finanse edilmektedir.
Archivehttps://archive.org/ İnternet Archive, milyonlarca ücretsiz kitap, film, yazılım, müzik, web sitesi ve daha fazlasının kar amacı gütmeyen bir kütüphanesidir.
Base (Bielefeld Academic Search Engine)https://www.base-search.net/about/en/help.phpFelsefe, psikoloji, sosyololoji, edebiyat, tarih, dil bilim, teknoloji ve sanat konularında 60 Milyonun üzerinde tam metin içeriğe erişim sağlamaktadır. 
Biorwixhttps://www.biorxiv.org/Yaşam bilimleri konusunda yayınları içeren açık erişimli bir veritabanıdır. yaşam bilimlerindeki yayınlanmamış preprint'ler için ücretsiz bir çevrimiçi arşiv ve dağıtım servisidir. Kar amacı gütmeyen bir araştırma ve eğitim kurumu olan Cold Spring Harbor Laboratory tarafından işletilmektedir.
Bookboonhttps://bookboon.com/Öğrenciler için 1.000'den fazla ders kitabı ve 10 dilde iş dünyası profesyonelleri için 600 eBook sunmaktadır. Üniversite öğrencileri, profesyoneller ve sürekli seyahat edenler için 1.500'ün üzerinde e-kitabı ücretsiz olarak erişime sunmaktadır. Kitaplar PDF formatında indirilebilmekte ve dünya çapında kullanımı mümkün kılmak için yedi dilde erişime sunulmaktadır.bookboon.com, dünyanın önde gelen üniversitelerinde görev yapmakta olan saygın profesörler tarafından yazılan 800'den fazla ders kitabını; iş dünyasına ilişkin kendi alanında uzman kişiler tarafından yazılmış 400'ün üzerinde e-kitabı ve Avrupa'dan Avusturalya'ya, Kuzey Amerika'ya, Afrika'ya kadar farklı kıtalardaki yerler için yazılmış 300'ün üzerinde gezi rehberini içermektedir.
Caltechhttps://authors.library.caltech.edu/view/types/Caltech Fakültesi ve diğer Caltech araştırmacılarının araştırma yayınlarını içerir. CaltechAUTHORS'taki öğelerin çoğu makale ancak kitaplar, kitap bölümleri, konferans kağıtları ve daha fazlası da vardır.
Ceramics Web Bookhttps://www.nist.gov/mml/mmsd/webbookSeramik malzeme konusunda nitelikleri veritabloları ve tanımlamalar içerir.
Cern Document Serverhttp://cds.cern.ch/help/?ln=enParçacık fiziği konusunda bibliyografik kayıtlar, tam metin makaleler, e-kitaplar ve fotograflar içermektedir.
Cherm Spiderhttp://www.chemspider.com/HelpMenu.aspx34 milyonun üzerinde kimyasal ve bileşene ücretsiz erişim sağlayan bir veritabanıdır.
Classic bookshelfhttp://www.classicbookshelf.com/Klasik kitaplar mevcut.
Crossrefhttps://search.crossref.org/help/searchAçık erişimli bilimsel dergilerde yayınlanan tam metin makaleler, kitaplar ve standartlar Erişilebilen Yıllar Erişim yılları çeşitlilik göstermektedir. 
DART-Europehttp://www.dart-europe.eu/basic-search.php 27 Avrupa Ülkesinden 541 üniversitenin 420.000 civarı açık erişim araştırma tezine erişim imkanı sağlamaktadır. DART Europe, Avrupa araştırma tezlerine küresel erişimi geliştirmek üzere birlikte çalışan araştırma kütüphaneleri ve kütüphane konsorsiyumlarının bir ortaklığıdır.
Online Courseshttps://www.onlinecourses.com/Yale, MIT, Stanford, Harvard ve Michigan gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden açık online dersler. Harvard, Princeton ve MIT'ten profesörlere ait ders notları, videolar, sesli konferanslar, açık üniversite derslerinden oluşan bir koleksiyonu içeren kapsamlı ve ücretsiz bir kaynaktır. Hem eğitimini ilerletmek isteyenler için güçlü, tamamlayıcı bir kaynak hem de ek eğitim konuları araştıran ve üniversite düzeyinde ders olarak nelerin sunulabileceğini görmek isteyenler için bir kaynak niteliğindedir. E-mail adresi ile bir hesap oluşturmak suretiyle, istenilen konu başlıkları seçilebilir ve ders listesi oluşturulabilir.
DOAB Directory of Open Access Bookshttps://www.doabooks.org/Temel amacı açık erişim kitapların keşfedilebilirliğini arttırmaktır. Bu dizin; açık erişim ve akademik standartlara uymak koşuluyla; açık erişim ve akademik, hakemli kitap yayınlayan tüm yayıncılara açıktır.
DOAJ Directory of Open Access Journalshttps://www.doaj.org/Amacı; açık erişimli bilimsel ve akademik dergilerin kullanım kolaylığı ve görünürlüğünü artırmak,böylelikle bu dergilerin kullanımını ve etkisini arttırmayı teşvik etmektir.İçerik: 9.922 Dergi, 5.573 Makale düzeyinde dergi aranabilir. 120 Ülke 1.510.652 Makale
E-PRINT Networkhttps://www.osti.gov/eprints/pathways/Araştırma bulgularının iletilmesi niyetiyle araştırmacılar tarafından elektronik üretilen ve paylaşılan bilimsel ve profesyonel çalışmaları içermektedir. E-Print Network dünya çapında 31.797'nin üzerinde web sitesi ve veritabanı için kapı görevi görmektedir. Kimya, biyoloji ve yaşam bilimleri, malzeme bilimi, nükleer bilimler ve mühendislik, enerji araştırma, bilgisayar ve bilgi teknolojileri gibi konularda dahil olmak üzere, öncelikle fizik, temel ve uygulamalı bilimlerde 5 milyondan fazla e-dergiyi içermektedir.
EDP Sciencehttps://publications.edpsciences.org/#!s=current&l=enTam Metin Kimya, Mühendislik ve Teknoloji, Çevre Bilimleri, Sağlık, Yaşam Bilimleri, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Fizik ve Astronomi, Sosyal Bilimler, İnsan Bilimleri ve Ekonomi.
Espacerethttps://worldwide.espacenet.com/help?locale=en_EP&method=handleHelpTopic&topic=index90 Milyonun üzerinde patente ücretsiz erişim sağlayan bir veritabanıdır. Bu, dünya çapında 100 milyondan fazla patent belgesi ile ilgili verileri içerir.
EUDMLhttps://eudml.org/Avrupa'da matematik konusunda yayınlanan  250 derginin arşivine ücretsiz erişim sağlamaktadır.
Econbizhttps://www.econbiz.de/Alman Ulusal Ekonomi Kütüphanesi (ZBW) tarafından, Ekonomi alanındaki araştırma dokümanlarına ücretsiz erişim sağlamaktadır.
Hindawihttps://www.hindawi.com/Hindawi hakemli, tamamen açık erişim dergilerin dünyanın büyük büyük yayıncılarından biridir. Dünya çapında kurumlarda akademik merkezli editörler yardımıyla, sağlam yayıncılık standartları ve editoryal bütünlüğünü koruyarak hizmet verme odaklıdır.
Hukuk Kaynaklarıhttp://www.hukukkaynaklari.com/Hukukun bütün dallarında, 2000-2012 yılları arasında yayınlanmış, kitap, makale, çeviri, vb. yaklaşık 40.000 eser künyesini sistematik olarak listelemektedir. 
IAEA (International Atomic Energy Agency)https://inis.iaea.org/search/NUCLEUS  
International Nuclear Information System (INIS)
Power Reactor Information System (PRIS)
Advanced Reactors Information System (ARIS)
Integrated Nuclear Fuel Cycle Information System (iNFCIS)
Net Enabled Waste Management Database (NEWMDB)
Nuclear Data Services (NDS) veritabanlarını içermektedir.
Intechopenhttps://www.intechopen.com/Bilim, teknoloji ve tıp alanlarında 3,175 books. e-kitaba ve 7 e-dergiye erişim sağlar.
National Academies Presshttps://www.nap.edu/ABD Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Mühendislik Akademisi, Tıp Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Konseyi raporlarını mümkün olduğunca geniş bir kitleye dağıtmak amacıyla hareket etmektedir. Bilim ve sağlık politikası ile ilgili önemli konularda güvenilir bilgiler içeren, tıp, mühendislik ve bilim konularında geniş bir yelpazede 200'den fazla kitap yayınlamaktadır.
Ubiquity Presshttps://www.ubiquitypress.com/ 
OpenDOAR -The Directory of Open Access Repositorieshttp://v2.sherpa.ac.uk/opendoar/Kurumsal açık arşiv sitelerinin listesini verir ve içeriklerinde toplu arama yapar.
Open Humanities Press:Misyonuhttp://openhumanitiespress.org/Dünya çapında serbestçe kullanılabilir çağdaş eleştirel düşünce konusunda lider çalışmalar yapmak olan Open Humanities Press, kolektif bir uluslararası açık erişim yayıncıdır. İnsan bilimleri alanında; kitap, dergi, vb. yayınları açık erişimli sunmaktadır.
Open Libraryhttps://openlibrary.org/Kütüphanelerarası ödünç kitap alabilme ve dünya klasik edebiyatından 1.000.000'dan fazla ücretsiz e-kitaba tam metin erişim mümkündür. Ödünç kitap alabilmek için hesap oluşturmak gerekmektedir.
Planet eBookhttps://www.planetebook.com/80'in üzerinde klasik edebiyat kitabına ücretsiz erişmek mümkündür.
PQDT Openhttps://pqdtopen.proquest.com/search.htmlTez yazarları tarafından, açık erişim olarak yayınlanması yönünde seçilmiş olan tezlere tam metin erişim imkanı sağlar. ProQuest's UMI Dissertation Publishing tarafından sunulan birhizmettir.
Project Gutenberghttp://www.gutenberg.org/42.000'in üzerinde ücretsiz e-kitap sunan gönüllü odaklı ortak bir projedir. Kitaplar öncelikle ABD'de telif hakları dışında kalan eski eserleri içermektedir. Ayrıca bazı ses kayıtlarını da içermektedir. Birçok başlık ePub veya kindle formatında e-kitap okuyucu  cihazlara indirilebilmektedir.
OAPENhttp://www.oapen.org/homeÖzellikle Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanında serbestçe erişilebilir açık erişim kitapları içermektedir. Kalite kontrollü açık erişim kitap koleksiyonu oluşturmak için yayıncılar ile çalışmakta ve yaygınlaştırma, kalite güvencesi ve dijital koruma alanlarında yayıncılar, kütüphaneler ve fon sağlayıcılara hizmet sunmaktadır.
Social Science Research Networkhttps://www.ssrn.com/index.cfm/en/ssrn-faq/Network hukuk, edebiyat, bilişsel bilimler, finans, antrolopoloji, ekonomi vb. konularını kapsayan açık erişimli kaynaktır. iki kısımdan oluşmaktadır. Abstract Database 594,400'den fazla akademik makale özetini, Electronic Database Collection kısmı ise 494,400'den fazla tam metin makale içermektedir. 
USPTO Patent Databasehttp://patft.uspto.gov/Ubiquity Press, hakem tarafından gözden geçirilen akademik dergilerin, kitapların ve verilerin açık erişimli bir yayıncısıdır.
Türk Sineması Araştırmalarıhttps://www.tsa.org.tr/Bilim ve Sanat Vakfı – Türk Sineması Araştırmaları (TSA) birimi tarafından yayınlanan TSA.org.tr, ön tarafta Türk sinemasına dair hafızanın yansıtıldığı ve yorumlandığı, güncelin nabzının tutulduğu, belirli ilkeler doğrultusunda sinema yayıncılığının yapıldığı; arka planda ise Türk sineması ile ilgili film, kişi, kitap, dergi, makale, söyleşi ve tez kategorilerinde sistematik künyelerin bulunduğu, yazılı, görsel ve işitsel belgelere dair arşiv veritabanı çalışmalarının yürütüldüğü bir Türk sineması internet platformudur. 
Open Access Journals in Middle Eastern Studies  http://amirmideast.blogspot.com/2010/12/alphabetical-list-of-openaccess.HtmlOrta Doğu ve İslam çalışmalarını içeren 500'ün üzerinde açık erişim dergi listesini içermektedir.
Akademik Araştırmalar İndeksihttp://www.acarindex.com/Akademik Araştırmalar İndeksi internet üzerinde yayınlanan yerli ve yabancı akademik çalışmaların dizinlendiği ücretsiz bir kaynaktır.
Devlet Arşivlerihttps://www.devletarsivleri.gov.tr/Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü (Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi arşivleri) yayınlarına erişebilirsiniz.
EBSCO Open Dissertationshttps://biblioboard.com/opendissertations/EBSCO ve BiblioLabs iş birliği ile oluşturulan EBSCO Open Dissertations™, 800.000'den fazla teze erişim sağlayan yeni, ücretsiz elektronik tez veri tabanıdır. Tezler herkesin erişimine açıktır.
Horizon Research Publishing (HRPUB)http://www.hrpub.org/index.phpÇok çeşitli akademik disiplinleri kapsayan hakemli dergileri yayınlayarak akademik araştırma ve bilimsel topluluklara hizmet veren dünya çapında açık erişim yayıncısıdır. Araştırmacılar ve bilim insanları için uluslararası bir akademik organizasyon olarak, araştırmacılara, yazarlara, akademik profesörlere ve öğrencilere geniş bir alanda en ileri araştırma başarılarını sağlamayı ve aralarındaki akademik değişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor.

güncelleme: 11.1.2020 12:00