Genel Bilgiler


Sosyoloji, toplumda olup biten değişmeleri araştırma, değerlendirme ve anlama bilimdir. Bütün mesleklerin, kariyerlerin ve statülerin ihtiyaç duyduğu bir bilim alanıdır. İnsanlar mesleki yeteneklerini, kariyerlerine ve statülerine göre davranmayı mutlaka başka insanlarla etkileşerek gerçekleştirir. Sosyolojik birikime tam da bu noktada ihtiyaç duyulur. Sosyoloji bölümü öncelikle bu genel ihtiyacı temel alan bir eğitim programı izlemektedir.

İkinci olarak sosyoloji, yan dal, çift ana dal ve felsefe grubu dersleri yeterliliklerini de eğitim programında öğrencilerine kazandırmaktadır.  Öğrencilerimiz, çift ana dal ve yan dal alanlarında eğitim almayı kendi özgür istekleri ile seçerler. Ancak sosyolog ve felsefe grubu öğretmeni olmayı, eğitim programımız bir paket tarzında bütün bölüm öğrencilerine sunmaktadır.

Sosyoloji bölümü öğrencileri aldıkları paket eğitimle ve istedikleri takdirde, kendilerine sunulan çift ana dal, yan dal ve felsefe grubu dersleri imkânlarıyla;

Sosyolog unvanı

Felsefe grubu dersleri öğretmenliği unvanı

Sosyal hizmet uzmanı

Psikoloji uzmanı

Basın yayın uzmanı

İşletme uzmanı

Kamu yönetimi uzmanı

Uluslararası ilişkiler uzmanlığı sertifikaları alabilmektedir.

Ayrıca üniversitemizin öğrencilerimize sunduğu İngilizce hazırlık sınıfı eğitimi ile iki dönem boyunca yabancı dil derslerini de almaktadır. Bunların tümü bölüm lisans programına kayıt yapan öğrencilerimize sunulan olanaklardır.

Sosyoloji bölümünde, öğrenci merkezli, dijital teknolojilerin yaygın olarak kullanıldığı, öğrencileri sürekli çalışmaya, üretmeye ve rapor yazma becerilerini geliştirmeye yönelik bir eğitim programı uygulanmaktadır.

Sosyoloji bölümünden mezun olan bir öğrenci, ciddi bir çalışma yeteneği ve alışkanlığı edinmiş olur. Zamanında işlerini yapma ve sunma becerisi edinir. Rapor yazmayı öğrenir. Kamuoyunda tartışılan fikirleri analiz etmeyi, yorumlamayı ve yeni düşünceler üretmeyi öğrenir.

Sosyoloji bölümünde yüksek lisan programı da bulunmaktadır. 2022 öğretim döneminde 30'a yakın yüksek lisans öğrencisi master eğitimi almaktadır. Bu öğrencilerimiz, öğretim üyelerimizin danışmanlığında saha araştırmaları yapmaktadır. Bilimsel tezler ve makaleler hazırlamaktadır.

Sevgili öğrencilerimizin mesleki doyumlarını artırmayı amaçlayan bir öğretim üyesi kadromuz bulunmaktadır. Özel, resmi ve bilimsel konularda güler yüzlü bir tarzda bütün öğretim üyelerimiz sizlere haftanın belli saatlerinde danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Öğrencilerimize başarılı bir öğretim dönemi diliyoruz.

         haci duran.jpg

Prof. Dr. Haci Duran

Sosyoloji Bölümü Başkanı

[email protected] 

4441428

Dahili No: 20705


güncelleme: 16.11.2022 12:36