Kariyer Olanakları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarının mesleğini icra edebileceği pek çok seçenek vardır. Otel, tatil köyü, restoran, bar, catering firmaları, konaklama tesisleri, havayolu şirketleri, seyahat gemileri gibi yiyecek ve içeceklerin hazırlandığı ve sunulduğu her türlü işletmede; gıda işletmelerinin ürün geliştirme bölümlerinde, görsel ve yazılı basın kuruluşlarında, eğtitim kurumlarında yönetici, tasarlayıcı ve uygulayıcı olarak çalışabilirler. Yetenekleri doğrultusunda yurt dışında çalışma olanağı bulabilirler. Kendi işletlerini kurabilir ve yönetebilirler. Alanları ile ilgili akademik çalışma ve eğitimcilik yapabilirler.


Gastronomistlerin görevlerini yüksek verimlilikle ifa edebilmesi için bu alanda gerekli temel bilgiye sahip olmalıdırlar. Bu nedenle uzun bir eğitim-öğretim dönemi geçirmek zorundadırlar. Saygın bir üniversiteden alınacak lisans diploması gastronomi uzmanı olabilmek için minimum yeterliliktir.

 

Bu meslekte başarılı olmak yaratıcılık, sorumluluk, tutku ve sabır gerektirir. Gastronomi eğitiminden aldığı bilgileri uygulayarak sorunları çözebilmeli ve zorlukların üstesinden gelebilmelidir. Yenilikçi olmalı; endüstriyel standartlara ve gastronomideki gelişmelere göre ürün geliştirebilmelidir. Mutfak bilgisinin yanı sıra yönetim, organizasyon, ekonomi ve pazarlama becerilerine de sahip olmalıdır. Meslekte ilerlemek için sıkı çalışmayı göze alabilmeli, kendini işine adayabilmeli ve takım çalışması ruhuna sahip olmalıdır.

 

 

 

 

 

​​​​​​​​​​

güncelleme: 26.12.2016 18:12