Öğrenci Görüşleri

_MG_0897.JPG

ARTEMIS SHIRKHANI – İranlı 

19 yaşında – 2 yıldır Türkiye'de yaşıyor – C1 seviyesinde

*Türkiye'de nereleri gördün?

- İstanbul'da neredeyse her yeri gördüm. Kız Kulesi, Galata Kulesi oraları çok gezdim. En çok Galata Kulesi'ni beğendim. Orası çok kalabalık orada her yerden insanları bulabiliriz. Oraya ait bir rivayet de duydum. Eğer bir erkek bir kızla oraya giderse onunla evlenecek diye bir rivayet duydum.

*Neden Türkçe öğrenmeye geç başladın?

-YÖS çalışıyordum, yabancı öğrenciler için sınava hazırlanıyordum. O zaman hem YÖS çalışmak hem de Türkçe öğrenmek için vaktim yoktu. Sonra üniversiteye başlamak için Türkçe öğrenmeye karar verdim. İki          seçeneğim vardı üniversitede Türkçe ya da İngilizce okuyabilirdim. Ama Türkiye'de yaşadığım için Türkçe'yi tercih ettim.

*Üniversitede hangi bölüme gitmek istiyorsun?

-Diş Hekimliği okumak istiyorum.

*Aydın TÖMER'i nasıl buldun?

- Bir sene önce YÖS çalışırken buraya sınavlar için gelmiştim zaten. Burayı gördüm ve çok beğendim. Arkadaşlarıma Türkçe öğrenmek istediğimi söyledim onlar da bana Aydın TÖMER'i tavsiye etti. Ben de geldim ve kayıt yaptırdım.

*İlk başladığındaki Türkçen ile şimdiki Türkçe seviyen arasındaki fark nasıl?

-Bence çok iyi oldu, çok ilerledim. Hem de hocalar çok güzel anlatıyorlar o yüzden. Ben İranlıyım ve burada İranlı çok az ve bu benim için çok iyi          oldu. Bu sebeple çok pratik yaptım.

*Aydın TÖMER'deki etkinliklere katıldın mı?

- Evet, Kartepe'ye gittik orayı çok beğenmiştim, arkadaşlarım da vardı çok güzeldi.

*Aydın TÖMER'de arkadaşların var mı?

-Evet, Suriyeli, Tacikistanlı ve Çinli arkadaşlarım var. Burada İranlı arkadaşlarım da var tabi ki. Tömer bana arkadaş da verdi.

*Öğretmenin hakkındaki düşüncelerin neler?

- Bence hocam çok güzel anlatıyor, onunla her şeyi anlayabilirim. Hem de bize arkadaş gibi davranıyor. Bir problemimiz olursa bize yardım ediyor. Bizi çok iyi anlıyor, onunla her konu hakkında anlaşabiliyoruz.

*Derslerde neler yapıyorsunuz?

-Okuma, dinleme, konuşma ve yazma çok pratik yapıyoruz. Bazen oyun oynuyoruz bazen de günlük hayat hakkında konuşuyoruz.

*Türkçe öğrenirken keyif alıyor musun?

- Önceden biri konuşurken hiçbir şey anlamıyordum. Herkes benimle konuşurken sadece onlara bakıyordum. Ama şimdi konuşabildiğim için çok heyecanlanıyorum yani keyif alıyorum.

*Aydın TÖMER'i arkadaşına tavsiye eder misin?

-Tabi ki ederim. Özellikle İranlı olursa %100 söylerim çünkü burada İranlı az herkesle Türkçe konuşmamız lazım ve bu bizim için çok pratik oluyor.    Hem de hocalarla güzel ilişkilerimiz var, bizi anlıyorlar, bize arkadaş gibi davranıyorlar ve dersleri çok güzel anlatıyorlar. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

_MG_0909.JPG

ABDULLAH KHODOR  – Lübnanlı 

23 yaşında – 10 aydan beri Türkiye'de yaşıyor – B2 seviyesinde

 *İstanbul'da nereleri gördün?

-İstanbul'da neredeyse her yeri gördüm. Kız Kulesi, Sultanahmet, Ortaköy,    Kadıköy. Ama en çok Sultanahmet'i beğendim.

*Türk kültürü hakkında ne düşünüyorsun?

- Türk kültürü Arap ülkeleri için çok önemli. Osmanlı Döneminden gelme      olduğu için kültürlerimiz birbirine çok yakın. Dillerimiz de öyle ama Türkçe Arapça'dan daha kolay. Çok ortak kelimelerimiz var.

*Neden Türkçe öğrenmek istiyorsun?

- Aydın Üniversitesinde Türkçe yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu sebeple c1 seviyesine kadar Türkçe öğreneceğim.

*Türkçe öğrenmekten zevk alıyor musun?

- Evet, bunu keyifle yapıyorum. Çünkü Türkçe benim için çok önemli. Zaten Türkiye'de yaşıyorum insanlarla iletişim kurmam lazım. Önceden   Türkçe hiçbir şeyi anlamıyordum ama şimdi anlıyorum.

*Aydın TÖMER'i nasıl buldun?

-Benim evim buraya çok yakın. Türkiye'ye geldiğimde bir üniversite arıyordum. Aydın Üniversitesi'ne geldim ve Aydın TÖMER'e kayıt yaptırdım. Nasıl olduğunu bilmiyordum. Ama ben şanslı biriydim. Burası çok iyi. Aydın TÖMER'de herkes ailem gibi oldu. Bu garip bir şey ve yeni bir şey. Çalışa çalışa daha iyi oldum.

*Öğretmenin hakkındaki düşüncelerin neler?

-Öğretmenim çok iyi. Her şeyi yavaş yavaş ve sabırla anlatıyor. Ailem gibi oldu. Ders dışında da ne istersem bana hep yardım etti. Sınıfta hocam ile    öğrendikten sonra evde tekrar yapıyorum. Anlamadığım bir şey olursa hocama tekrar soruyorum ve o bana hemen cevap veriyor.

*Aydın TÖMER'de arkadaşın var mı?

-Evet Filistin'den, Ürdün'den, İran'dan, Ukrayna'dan ve Çin'den arkadaşlarım var. Neredeyse bütün milletlerden. Buradaki dersler dışında da birbirimizi görüyoruz. Aydın TÖMER bana daimi dostluklar da verdi. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

_MG_0908.JPG

XIAODONG MA – Çinli  

20 yaşında – 9 aydır Türkiye'de yaşıyor  – C1 seviyesinde

*Türkiye'de nereleri gördün?

- İstanbul'u, Antalya'yı ve İzmir'i gezdim. Buralarda Türk kültürünü  gördüm.

* Türk kültürü ile Türkçe arasında bir bağlantı var mı?

 -Bence bir milletin en önemli şeyi dili. Dilleri ile kültürlerini başkalarına        anlatıyorlar. Türkçe, Osmanlıca'dan geliyor. İkisi de neredeyse aynı dil. Ve Türk kültürü de Osmanlı'dan yani çok eskiden geliyor.

*Neden Türkçe öğrenmek istiyorsun?

-Aslında ben Türkçe Öğretmeni olmak istiyorum. Orta Doğu'da çoğu ülkede Arapça konuşuyorlar. Türkçe ise Latin alfabesi ile yazılıp okunuyor. Böylece ben Türkçe'yi çok sevdim ve buna karar verdim.

*Aydın TÖMER'i nasıl buldun?

- Ben gelmeden önce benim arkadaşım buraya geldi. Burada Türkçe öğreniyordu ve burada çok iyi Türkçe öğrenildiğini söyledi. Ben de Türkiye'ye gelir gelmez direk buraya geldim.

*Aydın TÖMER'den memnun musun?

- Memmunum bunun en önemli sebebi ise hocam. O benim arkadaşım gibi. Şimdiye kadar 9 ay beraber geçirdik. Hocamın eğitimi çok iyiydi.

*Derslerde ne yapıyorsunuz, Türkçe'yi nasıl öğreniyorsun?

-En önemlisi hocayı derste dikkatli dinlemek ve Türklerle pratik yapmak. Eğer sen Türkçe'yi sadece kitaptan öğreniyorsan bu faydalı değil. Burada   kitabın dışındaki aktivitelerle Türkçeyi öğreniyorum.

*Aydın TÖMER'deki etkinliklere katıldın mı?

-Evet Kartepe'ye gittim. Ankara gezisine katılamadım ama çok pişman oldum. Arkadaşlarımın videosunu gördüm ve çok eğleniyorlardı.

*Aydın TÖMER'i sen bir arkadaşına tavsiye eder misin?

- Arkadaşım buradan memnun kalmış ve beni buraya getirdi. Ben de buradan memnun kaldım. Aydın TÖMER yabancıların Türkçe öğrenmesi için çok iyi bir yerdir. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

_MG_0892.JPG

HOJAMURAT BABAKULYYEV – Türkmenistanlı 

21 yaşında – 8 aydan beri Türkiye'de yaşıyor  - B2 seviyesinde

*Neden Türkçe öğrenmek istiyorsun?

 • -Burada Türkçe eğitim almak istiyorum ve bu sebeple öğreniyorum. C1 seviyesine kadar öğrenmek istiyorum. Normalde üniversite için B2 yeterli ama ben iyice öğrenmek istiyorum.

* Dışarıda insanlarla Türkçe konuşuyor musun?

 • -Evet, çok iyi konuşuyorum. Hatta bazen benim yabancı olduğumu bile anlamıyorlar.

* Aydın TÖMER'i nasıl buldun?

 • -Buraya abimin tavsiyesi ile geldim. Abim burada üniversitede öğrenci. O başka bir yerde Türkçe öğrendi ama benim buraya gelmemi istedi.

*Aydın TÖMER'de etkinliklere katıldın mı?

 • -Evet, Kartepe'ye gittim ve çok eğlenceliydi.

*Aydın TÖMER'de arkadaşların var mı?

 • -Evet var. Her hafta sonu dışarı çıkıyoruz ve İstanbul'u geziyoruz. Güzel arkadaşlar kazandım burada.

*B2 seviyesine kadar olan eğitimin nasıldı?

 • -Bu zamana kadar hiç telafi sınavına bile girmedim ben. Bundan sonra da girmeyeceğim inşallah. Hiç zorlanmadım. Sadece biraz A2 zor geldi. Ama şimdi geri dönsem zor gelmezdi.

*Türkçe'yi nasıl öğreniyorsun?

 • -Bu işi severek, eğlenerek yapıyorum. Öğrenmeyi kendim istiyorum. Başka ne lazım ki?

*Aydın TÖMER hakkındaki düşüncelerin neler?

-Şu ana kadar her şey çok olumlu gidiyor benim için. Burası çok aktif bir yer.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

_MG_1123.JPG

DANYAH KHALED SALEM BASHKELKHAZRAJI  – Yemenli 

25 yaşında – 8 aydan beri Türkiye'de yaşıyor – B1 seviyesinde

*Türkiye'yi sevdin mi? Burada nereleri gördün?

-Ortaköy'ü, Sultanahmet'i gezdim. En çok Ortaköy'ü sevdim.

*Aydın TÖMER'de arkadaşların var mı?

-Evet burada çok arkadaşım var. 5 aydır burada Türkçe öğreniyorum.

*Sence Türkçe öğrenmek zor mu?

-Hayır, bence zor değil. Türkçe konuşmayı seviyorum.

*Aydın TÖMER'i nasıl buldun?

-Burayı bana ablam tavsiye etti. Ablam burada Türkçe öğrendi.

*Aydın TÖMER'deki gezilere gittin mi?

-Florya'ya, Sultanahmet'e gittik öğretmenim ve sınıf arkadaşlarım ile birlikte. Çok eğlenceli geçti.

*Aydın TÖMER'i başka bir arkadaşına tavsiye eder misin?

-Evet, ederim. Çünkü başka diller arasında çok fark var. Burada güzel öğrenebilirler bunları.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


_MG_0846.JPG

SEYEDEHZAHRA HOSSEINI– İranlı  

20 yaşında – 6 aydır Türkiye'de yaşıyor – B1 seviyesinde

*Neden Türkiye'ye geldin?

-Üniversite okumak için buraya geldim.

*Aydın TÖMER'i nasıl buldun?

- Bir sene önc bir arkadaşım burada Türkçe öğrendi ve o bana tavsiye etti. O şimdi üniversite okuyor.

*Türkçe öğrendikten sonra ne yapacaksın?

-Aydın Üniversitesinde öğrenci olmak istiyorum. Burada Tasarım okumak    istiyorum.

*A1 ve A2 kurları senin için nasıl geçti?

- A1 bence çok kolaydı. Ama A2 daha eğlenceli geçti.

*Aydın TÖMER'de arkadaşların var mı?

-En samimi arkadaşım İranlı. Ama diğer arkadaşlarım başka ülkelerden.

*Aydın TÖMER hakkında ne düşünüyorsun?

- Burada çok iyi Türkçe öğrenebilirim. Burası çok iyi.

*Aydın TÖMER'i başka arkadaşlarına da tavsiye eder misin?

- burada hocalar çok iyi. Burası diğer yerlerden daha iyi bu sebeple tavsiye ederim.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


_MG_0845.JPG

MALEK MAHMOUD MOHAMMAD AMRO– Ürdünlü 

19 Yaşında  8 aydır Türkiye'de yaşıyor – B1 seviyesinde

 *Neden Türkçe öğrenmek istiyorsun?

-Çünkü üniversiteye gitmek istiyorum. Bursa'da okumak istiyorum ama        Türkçeyi burada öğreniyorum.

* Aydın TÖMER'i nasıl buldun?

- Amcam bana burada iyi bir Tömer olduğunu söyledi ve onun tavsiyesi ile    buraya geldim. Ben de memnun kaldım. Burada öğretmenler, arkadaşlar ve derslerden çok memnunum. Önceden başka bir yerde Türkçe öğreniyordum. Orada hiç yazma ve konuşma yapmıyorlardı. Bunun üzerine değiştirdim ve buraya geldim.

*Aydın TÖMER'de arkadaşların var mı?

- Burada çok samimi arkadaşlarım var. Evlerimiz uzak olduğu için dışarıda çok görüşemiyoruz. Ama burası bittikten sonra onları görmeye devam etmek istiyorum.

*Aydın TÖMER'i başkalarına tavsiye eder misin?

- Burada iyi hocalar ve eğitim var. Burada öğrenmeliler.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


_MG_0887.JPG

AYINIGEER MUHAMAITIJIANG – Çinli  

20 yaşında – 1 senedir Türkiye'de yaşıyor – C1 seviyesinde

*Neden Türkiye'ye geldin?

-İlk önce 2016'da ailemle seyahat için geldik. Sonra üniversite sınavına          girdim. Annem beni yurtdışında okutmak istedi. Ben de Türkiye'yi seçtim.

*Neden Türkçe öğreniyorsun şu an?

-Bunun ilk sebebi küçüklüğümden beri Türkçe'yi ve Türkiye'yi çok     seviyordum. Annem bana Türkiye'yle ilgili her şeyi anlatırdı. Türkiye benim kendi ülkem gibi çok özel bir ülke benim için. Geldim Türkiye'yi çok sevdim.

*Türkçe öğrenmeyi seviyor musun? Bu süreç senin için nasıldı?

- Türk dilini seviyorum bu yüzden kolay bir şekilde öğreniyorum. Türkçe  öğrenmemin süreci biraz uzadı. Bir sene önce Türkçe öğrendim aslında        ama öğrendiğim yerden dolayı çok iyi öğrenemedim. Bu sebeple Aydın TÖMER'e geldim ve burada tam ve iyi bir şekilde Türkçe'yi öğrendim. İlk        gittiğim yerde hocalar çok hızlı konuşuyordu her şeyi anlamıyordum. Ama Aydın TÖMER'de hocalar böyle hızlı konuşmuyor, her şey açık ve net bir şekilde ince ince anlatıyorlar. Bu bana çok yardımcı oldu.

*Türkçe öğrendikten sonra neler yapacaksın?

-Öncelikle gezemediğim yerleri gezmek istiyorum. Sonra da üniversiteye başlamak istiyorum.

*Türk kültürü hakkındaki düşüncelerin neler?

-Her ülkenin kendi kültürü çok önemlidir. Türkiye'nin kültürü insanlar olsun diğer şeyler olsun çok önemli bir kültür. Bu sebeple Türk kültürünü öğrenmek ilginç bir şey. Türkçe öğrendiğim zaman Türk kültürünü de öğrendiğimi anladım. Türk yemeği yemek bile Türk kültürünü anlamak gibi.

*Aydın TÖMER'deki öğretmenin hakkındaki düşüncelerin neler?

-Öğretmenim bence çok iyi. Benim Türkçe öğrenmeme çok yardım etti. Hem de öğrencilerin ve benim diğer problemlerimizi çözmemize de yardım etti.

*Aydın TÖMER'de arkadaşların var mı?

-Evet, Koreli, Çinli, Tacikistanlı, Kırgızistanlı arkadaşlarım var. Bizim ortak dilimiz Türkçe. Bu şekilde iletişim kuruyoruz.

*Aydın TÖMER'i arkadaşlarına tavsiye eder misin?

-Tabi ki burayı da Türkçe öğrenmeyi de tavsiye ederim. Türkçe'yi Türkiye'de öğrenmeli. Daha iyi öğrenmek isterse Aydın TÖMER'de öğrenebilir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


_MG_1154.JPG

ELVIRE ELODIE NTCHOUMKE TCHATCHO – Kamerunlu 

31 yaşında – 11 aydır Türkiyede yaşıyor – B2 seviyesinde 

*Türkiye'ye geldiğinden beri neler yaptın?

-Türkçe kursuna başladım.

*Neden Türkçe öğrenmek istiyorsun ?

-Çünkü Aydın Üniversitesinde Grafik Tasarım bölümü okumak istiyorum.

*Kaç aydan beri Aydın TÖMER'desin?

-8 aydan beri buradayım.

*Türkçe öğrendikten sonra ne yapacaksın?

-Burada yükseklisansa başlayacağım. Türkiye'de ablamla birlikte yaşayacağım. 3 yıldan önce Kamerun'a dönmeyi düşünmüyorum.

*Aydın TÖMER'i nereden buldun?

-Ablama sordum ve o bana burada güzel bir üniversite olduğunu söyledi. Hem de üniversitede Aydın TÖMER olduğunu söyledi. Ablam 10 yıldır Türkiye'de  yaşıyor.

*Aydın TÖMER'de dersler nasıl geçiyor?

-Aydın TÖMER'de dersler eğlenceli. Dersleri seviyorum.

*Öğretmenler hakkında neler düşünüyorsun?

-Üç farklı öğretmenim oldu. Ama şuandaki öğretmenim çok eğlenceli. Bazen anlamadığım kelimeler oluyor ve öğretmenime soruyorum. O bana    örneklerle anlamadığım yeri anlatıyor.

*Diğer Türkçe öğrenmek isteyen arkadaşlarına bizi önerir misin?

-Tabi ki. Türkiye'de yaşamak için Türkçe öğrenirseler daha iyi olur. İnsanlar çok güzel burada, sıcakkanlı, onları çok seviyorum.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


_MG_1236.JPG

NADER MOHAMED GAD GALAL ELSAYED ELZINY – Mısırlı 

19 yaşında – 6 aydır Türkiye'de yaşıyor  – B1 seviyesinde

 • *Aydın TÖMER'i nereden buldun?
 • -Mısırdayken araştırdım ve internetten İstanbul Aydın Üniversitesini buldum. Aydın TÖMER hakkında yazılar okudum. Bir şanstı aslında iyi miydi kötü müydü bilmiyordum. Ama şimdi öğrendim. Bence İstanbul Aydın Üniversitesi en iyi üniversite ve Aydın TÖMER Türkçe öğrenmek için en iyisi.
 • *Türkçe öğrenme sürecin nasıl geçiyor?
 • -Kolay olmadı biraz öğrendim. Bu süreçte insanlarla konuştum bu önemli ve bu süreçte çok çalışmalıyız.
 • *Öğretmenin ile ilişkin nasıl?
 • -Arkadaşım gibi. Ders dışındaki konularda da sürekli konuşuyoruz. Dersleri çok seviyorum. Onunla her zaman her şey çok kolay.
 • *Türkçe öğrendikten sonra ne yapacaksın?
 • -Türkçe öğrendikten sonra üniversiteye gireceğim ve çalışacağım. Çalışmak her zaman lazım.
 • *B1 seviyesine kadar olan eğitimin nasıldı?
 • -4 ay boyunca A1 ve A2 seviyelerinde eğitim aldım. Bunlar B1'den daha kolaydı ama en önemli seviye B1.
 • *Aydın TÖMER'de arkadaşların var mı?
 • -Evet, var. Onlarla derslerden sonra da görüşüyoruz, birlikte dışarı çıkıyoruz. Bu sürekli devam edecek bir dostluk bunu biliyorum.
 • *Aydın TÖMER'i Türkçe öğrenmek isteyen arkadaşlarına tavsiye eder misin?
 • -Evet, tabi ki. Burada hiçbir şey zor değil, her şey kolay. Burada öğretmenler çok iyi.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


_MG_1195.JPG

OUSSAMA SASSOUR – Faslı  

23 yaşında – 6 aydır Türkiye'de yaşıyor – B1 seviyesinde

 • *Türkiye'de neler yaptın?
 • -Zaten buraya seyahat için gelmiştim. Bu seyahati çok sevdim. İstanbul çok güzel. Dünyadaki en güzel üçüncü şehir bence. Türkiye'yi çok sevdim. Her yer güzel tabi ki ama İstanbul'da en çok Kadıköy'ü sevdim.
 • *B1 seviyesine kadar olan eğitimin nasıldı?
 • -A2 kolaydı ama benim için en zoru A1 seviyesiydi. O zaman Türkçe benim için yeni bir dildi. Arapça ve Fransızcada Türkçe ile ortak kelimeler var. Bunlar bana yardım etti ama bazı harfler yine de zor geldi.
 • *Aydın TÖMER'de Türkçe öğrenmek nasıl?
 • -Ben burayı gerçekten çok sevdim. Önceden zordu ama şimdi çok kolay.
 • *Burada arkadaşların var mı?
 • -Çok arkadaş kazandım burada. Çok yakın arkadaşım oldular. Farklı milletlerden birçok arkadaşım var. İran, Filistin, Suriye gibi… Hepimiz burada buluştuk. Bazıları ile aynı dili konuşmuyoruz. Önceden İngilizce konuşarak anlaşıyorduk şimdi ise sadece Türkçe konuşuyoruz.
 • *Aydın TÖMER'de etkinliklere katıldın mı?
 • Evet, 2 ya da 3 defa gittim. Bir seferinde vapura bindik ve Ortaköy'ü gezdik. Şimdi öğretmenim ve arkadaşlarımla tekrar gitmek için plan yapıyoruz.
 • *Öğretmeninle iletişimin nasıl?
 • -Öğretmenim bizimle çok ilgileniyor. Çok iyi birisi arkadaşım gibi.
 • *Aydın TÖMER'le ilgili başka neleri seviyorsun?
 • -Burada çok eğlendim. Bazen partiler bazen konserler var. Her zaman yeni bir şey var. Burada eğlenerek Türkçe öğreniyorum. Bundan çok memnunum.
 • *Aydın TÖMER'i başka bir arkadaşına tavsiye eder misin?
 • -Mutlaka tavsiye edeceğim. Burada eğitim çok güzel. Başka bir yerde A1 seviyesini bitirdim ama seviyeler arasında çok fark var bu sebeple memnun kalmadım. Burada eğitim çok kaliteli.

güncelleme: 12.6.2019 18:15