Öneri Kitaplar

VELİ VE EĞİTİMCİLERE ÖNERİ KİTAPLAR

1.png

Çocuğunuzun Gelişen Aklı- Jane M. Healy

"Çocuklarımızın değişen dünyaya hazırlanmasına ve ona uyum sağlayacak şekilde büyümesi ve gelişmesine nasıl yardımcı olabiliriz? Çocuğunuzun Gelişen Aklı, eğitim alanındaki bu hiç değişmeyen soruya sağlam ve yaratıcı yanıtlar sunuyor. Anne-babalar ve öğretmenler için çocuklara öğrenme becerileri kazandırmada - beynin ve sinir sisteminin işleyişine ilişkin en yeni bilimsel bulgular temelinde hazırlanmış - eşsiz bir rehber...Doğumdan ergenlik çağına kadar bütün farklı aşamalarda dil ve bellek geliştirmede, okuma, yazma, imla ve matematik gibi okul becerileri kazanmada çocuklara yardımcı olmanın temel ilke ve yaklaşımları...

2.jpg

Üstün Zekâlı Olarak Büyümek: Evde ve Okulda Çocukların Potansiyellerini Geliştirmek- BARBARA CLARK

Bu kitap, "içinde olanı ortaya çıkarma" anlamına gelen educere hakkındadır. Anne-babalara ve eğitimcilere okulda ve evde bu önemli görevi anlamalarına ve yerine getirmelerine yardım etmesi için yazılmıştır. Bu kitapta bulunan bilgi ve fikirler, özellikle geliştirilmesi gereken özel yeteneklere sahip çocukların eğitimiyle ilgilidir. Bu bilgiler, fikirler ve materyaller, eğitimcilerin bu çocuklara rehberlik etmelerine ve yaşamlarını zenginleştirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

İster öğretmenlik yapıyor olun, ister bir sınıfta öğretmenlik yapmaya hazırlanıyor olun, isterseniz de evde bir aile bireyi olun; bu kitapta, üstün zekâlı öğrencileri anlamak için öğrenme ve öğretme ile ve bilgiyi kullanmak için modellerle ilgili yardımcı olacak yeni bilgiler bulacaksınız. Bu sayfalar, size çocukların iyiliklerine ve yüksek zekânın gelişimini desteklemenize yardım edebilecek metotları ve mantığı sunacaktır.

Üstün zekâlı ve yeteneklilerin eğitimi alanında Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok satan kitaplardan biri olan ve alanda uluslararası üne sahip Barabara Clark tarafından yazılan bu kitap, alanda yetkin bir ekibin titiz çalışması sonucu Türkçe'ye kazandırılmıştır. Bu kitap, en güncel araştırma verileri ile desteklenmiş kapsamlı içeriği ile üstün zekâlı ve yetenekliler alanındaki derslerde ders kitabı olarak okutulabilecek bir kitaptır.

3.jpg

Rıdvan Karabulut- Dünden Bugüne Üstün Yetenekliler Eğitimi

Rıdvan Karabulut kitabın giriş bölümünde üstün yeteneklilerin toplum ve ülke için ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak, kitabın amacını şu şekilde özetliyor; "Tarihte Endurun Mektebi ile başlayan üstün yetenekliler eğitimine öncülük görevi Cumhuriyet döneminde yavaşlamış ise de devam ettirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma Cumhuriyet öncesi dönemden başlayarak 2009 yılına kadar Türkiye'de üstün yetenekliler eğitiminin tarihi serüvenini incelemeyi amaçlamıştır."

Kitabın içeriğine göz attığımızda;

1.bölümde; üstün yetenek hakkında yapılan tanımlamalara yer verildiğini görüyoruz.

2. bölümde; Üstün yetenekli çocukların dünyada eğitim tarihi içindeki yerine değinildiğini, alt başlık olarak

 • Felsefede üstün beyin gücünün toplum düzeni ve yönetimi açısından öneminden ilk bahsedenlerden biri olan Eflatun ve Devlet Adamı Felsefesi
 • Cumhuriyet öncesi dönemde üstün yeteneklilerin eğitimi , Endurun, Endurun'un kuruluşu, amacı, eğitim aşamaları,
 • Cumhuriyet döneminde üstün yetenekliler eğitimi;( 6660 sayılı yasa, fen liseleri, özel sınıflar türdeş kümeler denemesi, parasız yatılılar,yabancı dille eğitim yapan okullar, yüksek öğretim kredileri, burs ve kredi hizmetleri, 1416 sayılı yasa, Tübitak bursları, Üniversite lisans ve lisans üstü bursları, üstün yetenekli öğrenciler için açılan yaygın ve örgün eğitim kurumları, anadolu liseleri, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Spor Liseleri, Yeni Ufuklar Koleji, Bilim ve Sanat Merkezleri, Beyazıt İlköğretim Okulu,Tevitöl, Çoşkun Koleji, Tekden Koleji, Üniversitelerin üstün yetenekliler konusundaki çalışmaları ) konularının ayrıntılı bir biçimde incelendiği, yorumlandığı ve eleştirilerinin yapıldığı çok faydalı bir kaynakla karşılaşıyoruz.
  3. bölümde ise ayrıntılı bir şekilde Türkiye İçin Model Önerisi sunuluyor.
4.jpg

Her Çocuk Üstün Yeteneklidir – Dr.Bahar Eriş

HER ÇOCUK ÜSTÜN YETENEKLİDİR kitabında Bahar Eriş,

 • Çocuklarda üstün yeteneğin nasıl keşfedileceği
 • Yeteneğin nasıl yönlendirileceği
 • Üstün yeteneğin gelişim süreci
 • 10.000 saat kuralı
 • Rehberlik ve Araştırma Merkezleri'nden beklentilerin ne olması gerektiği
 • Ailelerin ve öğretmenlerin neler yapabileceği
 • Üstün yetenek eğitiminde uygulanan farklı modelleri
 • IQ testlerini
 • Hiperaktif ve yanlış değerlendirmelerele hiperaktif olarak etiketlenen çocukları
 • Üstün yetenekli otistik çocukları
 • Yurtiçi ve yurtdışında üstün yetenekli çocuklarla ilgili olarak ulaşabileceğimiz kaynakları ele alarak tüm velilerin bilinçlenmesini amaçlamaktadır.

Kitapla ilgili olarak yapılan yorumlara baktığımızda kitabın bizlere sunmaya çalıştıklarını daha iyi anlayabiliriz.

Dr. Bahar Eriş'in kitabı, üstün yetenekli bir çocuğun içindeki "cevheri işleyip mücevhere dönüştürme" çabasına dönük, evrensel ilkeler ile yerel uygulamaları, olması gerekenler ile olanları, abartılanlar ile eksik bırakılanları sistematik bir şekilde ele almış. "Ev yapımı dâhi" yetiştirmek isteyenler için yeni, yaratıcı ve yararlı bilgiler içeren bir kitap. Kitabın hümanist ve eşitlikçi tavrı da ayrıca ahlaki bir alkışı hak ediyor.

ÇOCUKLARA ÖNERİ KİTAPLAR

5.jpg

Sanat – Eğlenceli Etkinlikler- Jenny Jacoby

Sanat STEM için ilham kaynağı olabilir. Aynı şekilde bilim,  teknoloji, mühendislik ve matematik de sanata ilham verebilir.  Bu kitaptaki yalın açıklamaları okumak, zarif ve eğlenceli çizimlerle süslenen etkinlikleri uygulamak, yolun başındaki sanatçıların ve genç bilim insanlarının ufkunu açacak.

STEM alanlarına derin bir tutku geliştirmek için en uygun başlangıç…

6.jpg

Fizik – Eğlenceli Etkinlikler-Jenny Jacoby

Fizik nesnelerin nasıl davrandığını anlamamıza yarar. Meraklı fizikçiler bu kitabın yalın anlatımları ve eğlenceli etkinlikleri sayesinde fiziğin temel konularıyla tanışacak ve yaratıcılıklarını geliştirecektir.

STEM alanlarına derin bir tutku geliştirmek için en uygun başlangıç…

7.jpg

Mühendislik – Eğlenceli Etkinlikler-Jenny Jacoby

Mühendisler makinelere hayat verir.Alanın minik meraklılaarı bu kitabın yalın açıklamaları ve eğlenceli etkinlikleriyle mühendisliğe ilk adımları atabilir. STEM alanlarına derin bir tutku geliştirmek için en güzel başlangıç...

Kim bilir, belki bir gün bu tutku dünyayı değiştirir…

8.jpg

Teknoloji – Eğlenceli Etkinlikler- Catherine Bruzzone

Teknoloji bilimin harekete geçmiş halidir. Bu kitaptaki yalın açıklamalar ve eğlenceli etkinliklerle teknoloji, minik okurlar için daha anlaşılır ve keyifli bir hale gelecek.

STEM alanlarına derin bir tutku geliştirmek için en eğlenceli başlangıç…

9.jpg

Gençler İçin En Güzel Bilim- Jean-MarcLévy - Leblond (Çevirmen: Yonca Aşçı Dalar)

Bilimin neler bildiği ile bilimin ne olduğu farklı şeylerdir. Tarih ve bilim felsefesiyle amatör olarak ilgilenen bir
fizikçi torunuyla tartışıyor: Bilim ne işe yarar? Toplumda ne gibi bir rol üstlenir? Niçin farklı bilim dalları vardır?
Araştırmacılar laboratuvarlarında ne yaparlar? Bir gün bilim her şeyi açıklayabilecek mi?
Ortaokul ve lise öğrencilerine şu gerçek yeterince anlatılmaz: Bilimsel faaliyet, diğer beşeri pratiklerle yakından alakalıdır. Bu nedenle bilimin kendine özgü yanının ne olduğunu, yüzyıllar içinde geçirdiği evrim sürecini, kültür içinde tuttuğu yeri, teknikle, politikayla, hatta sporla ilişkilerini iyi anlamak gerekir.
Sayısız beylik düşünceyle ters düşen bu diyalog, bilim dallarının gündeme getirdikleri sorgulamaları olduğu kadar, yaşattıkları keyfi de bizlerle paylaşıyor.
Jean-Marc Lévy-Leblond, Nice Üniversitesi'nde emeritus profesör, fizikçi, deneme yazarı ve editördür. Günümüzde, bilimin kültür açısından ele alınmasının en önemli mimarlarından biridir.

10.jpg

Hızlı Öğrenelim – Çığır Açan Bilimsel Fikirler-Mike Goldsmith (Çevirmen:Ali Berktay)

Genç Dâhiler için Çığır Açan 30 Teori
İlk ortaya çıktığından bu yana bilime parlak fikirler yol göstermiştir. Bu kitapta en önemli 30 bilimsel buluş, hızla okunan özetler ve harika resimlerle anlatılıyor. Bunun yanı sıra heyecan verici minik projeler sana bu teorileri kendi başına sınama şansı verecek.
Sorgulayıcı ve geleceği parlak çocuklar için bilime ve bilimsel düşünceye çok canlı ve eğlenceli bir giriş kitabı.

 Günümüzde dünyayı bilim yönetiyor. Giydiğimiz elbiseler, yediğimiz gıdalar, içinde yaşadığımız binalar ve seyrettiğimiz TV; bunların hepsi bilimsel bilgiye dayanıyor. Ayrıca bilim sağlıklı kalmamızı da sağlıyor. Bizi çevreleyen Evren'i de bilim sayesinde anlayabiliyoruz.

11.jpg

Hızlı Öğrenelim – İcatlar 30 Dahiyane Fikir- Mike Goldsmith(Çevirmen: Ali Berktay)

Dünyanın çehresini değiştiren en önemli 30 icat hakkındaki gerçekleri hızla öğren. Büyüleyici bilgiler yoğun özetler şeklinde, kısa cümlelerle aktarılıyor.
Kolayca anlaşılacak cümlelerle hazırlanmış enerjik bilgi kümelerine heyecan verici minik projeler eşlik ediyor. Aldığın yeni bilgileri bu görevlerde istediğin gibi test edebilirsin!
Her sayfada yer alan açıklayıcı resimler bu kitabı icatları merak edenlerin elinden bırakamayacağı eğlenceli bir rehber haline getiriyor.

Etrafına bak: Kaç icat sayabilirsin? Büyük ihtimalle insan tarafından icat edilmiş yüzlerce şey göreceksin.

Şunu bil ki, onlar olmasa hayat çok farklı olurdu.

Etrafımızdaki hemen her şey, biryerlerde buna ihtiyaç duyulduğunu gören birisi tarafından icat edilmiştir. İyi düşün -bugün bu kelimeleri okuyabiliyorsan, yüzlerce yıl önce birinin matbaayı icat etmesi sayesinde bunu yapabiliyorsun. Onun da gerisinde daha eskiden icat edilmiş kağıt, mürekkep, hatta yazının kendisi var.

Bunları kim icat etti?

12.jpg

Oliver Twist – Kısaltılmış Metin

Oliver Twist gerçekten şanssız bir çocuktu. Bir düşkünler evinde doğmuş, doğar doğmaz annesini kaybetmişti. Çocukluğu boyunca açlık ve sefaletten başka bir şey görmemişti. Sonra bir gün yaşamı hiç beklenmedik şekilde değişti. Oliver, kaldığı düşkünler evinin yöneticisine biraz daha yiyecek istediğini söyleme gafletinde bulundu. Bu andan sonra Oliver Twist'in yaşamı tuhaf bir polisiye maceraya dönüştü.

Oliver Twist'in maceralarını heyecanla okuyacaksın.

13.jpg

Değirmenimden Mektuplar – Kısaltılmış Metin

Bu kitap yazdıklarımın arasında benim en çok sevdiğimdir. Şüphesiz ki, edebi açıdan bir şahaser olduğundan değildir bu yorumum; gençliğimin en güzel günlerini, katıla katıla güldüğüm sorumsuz dakikalarım, pişman olmaksızın geçirdiğim sefahat saatlerimi, bir daha asla yeniden karşılaşma fırsatını yakalayamayacağım yüzleri, dostlukları bana yeniden ve yeniden hatırlattığı içindir." Alphonse Daudet

İlk baskısı 1869 yılında yapılan Değirmenimden Mektuplar, Fransız yazar Alphonse Daudet'nin en çok bilinen ve okunan eseridir. Kitap taşrada yer alan eski bir değirmende yazılan, her birine bir öykü yerleştirilmiş anı-mektuplardan oluşur.

14.jpg

On Beş Yaşında Bir Kaptan – Kısaltılmış Metin

Okyanusların yelkenli gemilerle geçildiği yıllarda, Pilgrim adlı balina gemisi tuhaf bir yolcu grubuyla denize açıldı. Gemide profesyonel denizcilerin yanı sıra iki hanım, küçük bir çocuk, bir böcek bilimci ve pek güvenilir görünmeyen bir aşçı vardı. Pilgrim sakin sularda yoluna devam ederken, karşılarına bir gemi enkazı çıktı. Fırtınada hasar görerek yan dönmüş gemide canlı bir köpek vardı. Köpeği kurtarmak için enkaza yaklaştıklarında, bir grup kazazedenin mahsur kaldığını gördüler. Şans eseri kurtarılan bu adamların, Pilgrim yolcuları için de büyük bir şans olduğunu kimse tahmin edememişti. Ancak beklenmedik olaylar sonucu ürkütücü birölüm kalım mücadelesi vermek zorunda kalan yolcular için kimin dost kimin düşman olduğunu bilmek büyük önem kazanacaktı.

15.jpg

Balonla Beş Hafta – Kısaltılmış Metin

Kraliyet Coğrafya Derneği'nin 14 Ocak 1862 tarihindeki toplantısında yapılan açıklama, bilim dünyasında büyük bir heyecan dalgası yarattı. Doktor Fergusson, Afrika kıtasını boydan boya geçmeyi planlıyordu.

Tabii bu, pek de yeni bir fikir değildi. O güne kadar birçok cesur kâşif, gizemli kıtanın sırlarını ortaya çıkarmak için yollara düşmüş ve büyük bir bölümü de bu yolda hayatını kaybetmişti. Bazı kâşifler ise gezilerini belli bir alanla sınırlamış ve sadece birkaç bölgeyi geçebilmişlerdi.

Doktor Fergusson yolculuğuna Hint Okyanusu'ndan başlayacak, kıtayı baştan başa geçecekve Atlantik Okyanusu'na ulaşacaktı.

Doktor'un fikri çılgınlık olarak kabul edildi. O günün şartlarında büyük bir ordu bile bu yolculuğu tamamlayamazdı. Aslında Doktor Fergusson'un planı insanların düşündüğünden çok daha çılgındı, çünkü ünlü kâşif bütün kıtayı bir sıcak hava balonuyla geçmeyi düşünüyordu.

Eğlenceli, heyecanlı, harika bir macera!..

ÇOCUKLARA ÖNERİ DERGİLER

ÖĞRENEN ÇOCUK - Dergi

güncelleme: 2.7.2020 14:39