İkinci Yabancı Dil Kursları

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE İKİNCİ YABANCI DİL ÖĞRENME FIRSATI


   "İnsan bir ülkede yaşamaz, bir dilde yaşar."

                                                                 Emile M. Cioran (Rumen düşünür)

Avrupa Eğitim Komisyonu'nun 1995 yılında yayımladığı bir bildiride Avrupa Birliği vatandaşlarının ana dillerinin dışında en az iki Avrupa dilini yeterli düzeyde bilmelerinin ilke olarak kabul edildiği duyurulmuştur. Amaç, farklı dil ve kültürlerden oluşan Avrupa'da bilimsel, kültürel, politik ve ekonomik birliği sağlayabilmektir.

İstanbul Aydın Üniversitesinde İkinci Yabancı Dil programında öğrencilere Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca ve Rusça  gibi çeşitli dil seçenekleri sunulmaktadır. Kurslar haftada 3 gün ve 9 saat olmak üzere, saat 17.00-20.00 arasında yapılmaktadır. Kurslar eğitim- öğretim dönemi boyunca devam etmekte, kurs bitiminde yapılacak olan sınavlarda başarılı olan öğrenciler B1 sertifikası almaya hak kazanmaktadır. Kurslar ücretsizdir. Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri doğrultusunda hazırlanan izlence, dinleme, anlama, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmeye yöneliktir. İzlence öğrenileri dile ilişkin kültürü keşfetmeye olanak sunmaktadır.

Bu programların amacı, öğrencilere hedef dili sevdirmek ve ikinci yabancı dilin ilerleyen hayatlarında ne kadar önemli olduğunu kavratmaktır. Bununla birlikte onlara, farklı bir kültürü tanıma, dolayısı ile kendi kültürleri ile karşılaştırma fırsatı vermektir.

Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri doğrultusunda hazırlanan programla öğrencilerin seviyelerine uygun dil bilgi ve becerilerini edinmeleri amaçlanır. İletişim çağında yaşıyor olmamız ile tüm ülkeler arası bağlantı güçlenmiş durumdadır. Bir yabancı dil bilmek zorunlulukken artık iki yabancı dil bilmek önem taşımaktadır. Bu küçülen dünyada öğrendiğiniz her dil iletişim bağlantılarınızı güçlendirirken, sosyal ve kariyer hayatını birkaç adım öne taşır.  İstatistiklere göre 360 milyondan fazla insanın anadili İngilizce ve pek çok ülkede iş hayatı dili olarak İngilizce kullanılıyor. Artık önemli olan iyi bir İngilizce seviyesinin yanında bir başka dil daha öğrenmek.

İkinci dil tercihlerinde kariyer hayatının nasıl şekillendirileceği, hangi sektörde gelişim gösterilmek istendiği, çalışılacak sektörün dış ülkeler ile bağlantılı iş kollarını araştırmak gerekiyor.  Kuşkusuz kariyer hayatınıza katkısı olması için ikinci bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız. İkinci bir yabancı dil öğrenen pek çok kişinin asıl amacı öğreneceği dilin iş hayatına destek olması, daha iyi iş kapılarını aralamadır. Bunun yanında ikinci bir yabancı dil öğrenmekteki amacınız, bir dile ilgi duymanız, o dilin konuşulduğu ülkenin kültürünü merak etmeniz olabilir. Böyle bir durumda elbette merak duyduğunuz yabancı dil her neyse onu öğrenebilirsiniz. Farklı bir dil öğrenmek isteyen ancak hangi dile yönelmesi gerektiği konusunda kararsızlık yaşayan birçok kişi bulunur. Bu kararsızlığı ortadan kaldıracak tek şey ise öğrenme amacınızın ne olduğudur. Ne amaçla dil öğrenmek istediğinizi netleştirmek kararsızlığınızı sonlandırabilir. Gelişim gösterdiğiniz ya da göstereceğiniz, sektör içerisindeki iş olanaklarınızı arttıracak, kariyer hedeflerinize yaklaşmanızı sağlayacak yabancı dil seçiminizi kariyer hedefleriniz doğrultusunda yapmanız en doğrusu olacaktır.

güncelleme: 15.5.2024 15:46