STEM Laboratuvarı

Türkiye'nin ilk STEM Laboratuvarıdır. Promoting STEM (Science, Technology, Engineering and Math) "Education Among Economically Disadvantaged Youth, Especially Among Girls" projesi kapsamında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı ve İstanbul Aydın Üniversitesi iş birliği ile 2015 Şubat ayında kurulmuştur.

İAÜ STEM LAB'da öğretmen ve öğrenciler için STEM, robotik, maker, kodlama vb. eğitimler gerçekleştirilmektedir. İAÜ STEM LAB fen, teknoloji, mühendislik ve matematik entegrasyonuna dayalı olarak Türkiye'deki okullara örnek olacak bir şekilde tasarlanmıştır. Okullara STEM Lab kurulumu, öğretmen ve öğrencilere STEM eğitimi konularında destek verilmektedir. STEM LAB'da bugüne kadar gerçekleştirilen eğitimler şunlardır:

1-Türkiye'nin ilk STEM Öğretmeni Sertifika Programı (40 saat olarak 25 defa düzenlenmiş ve yaklaşık 500 öğretmen programa katılmıştır)

2-K12 öğrencileri için STEM, maker, robotik, programlama eğitimleri gerçekleştirilmektedir. (1000'en fazla öğrenci bu eğitimlere katılmıştır)

3-Üstün/özel yetenekli öğrenciler için STEM, maker, robotik, programlama eğitimleri gerçekleştirilmektedir.

4-Danışmanlık hizmeti verilen okullar ve öğretmenleri için STEM, maker, robotik, programlama eğitimleri gerçekleştirilmektedir. (1000'den fazla öğretmene STEM Lab'da ve okullarda STEM eğitimi verilmiştir)

5-Eğitim Fakültesi Lisans öğrencileri için STEM öğretimi dersi, tasarım, maker, robotik, programlama eğitimleri gerçekleştirilmektedir.

6-TÜSİAD tarafından kabul edilen Mesleki Teknik Liselerde Sanayi 4.0 için STEM Eğitimi projesi gerçekleştirilmiştir.

7-TÜBİTAK tarafından desteklenen Dünya STEM Festivali proje gerçekleştirilmiştir.

8-İAÜ tarafından gerçekleştirilen World STEM Education Conference etkinliği gerçekleştirilmiştir.

güncelleme: 8.11.2021 13:40