II. Halit Aydın Bilim ve Araştırma Ödülleri - Ödül Takdim Töreni

7 Kasım 2018

_Z5B1439.JPG


      Devlet Eski Bakanı Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu, AB Eski Bakanı Egemen Bağış, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitimi Dairesi Eski Başkanı Şükrü Öztürk, İAÜ TARMER Kurucu Müdürü Prof. Dr. M. Saim Yeprem, Gazeteci-Yazar Hüseyin Albayrak, Maçka İlçe Millî Eğitim Müdürü Orhan Topal, Maçka Merkez Camii Din Görevlisi ve Müftü Halit Aydın'ın Talebesi Burhan Yıldız, Müftü Halit Aydın'ın Eşi Sabire Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevellî Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli gibi isimlerle birlikte çok sayıda akademisyenin, dereceye giren araştırmacıların, Halit Aydın'ın yakın ve akrabalarının, basın mensupları ile öğrencilerin katıldığı II. Halit Aydın Bilim ve Araştırma Ödülleri; 7 Kasım 2018 Çarşamba günü İstanbul Aydın Üniversitesi Halit Aydın Kampüsü A Blok Konferans Salonu'nda 10.30-12.30 saatleri arasında gerçekleştirildi.


_18A5101.JPG_18A4978.JPG_18A4991.JPG

_18A5295.JPG_18A5195.JPG

_18A5097.JPG_18A5141.JPG


      Bilimsel araştırmalara, özgün akademik üretimlere son derece önem veren İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevellî Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın'ın öncülüğünde başlatılan Halit Aydın Bilim ve Araştırma Ödülleri; Türkiye'de özgün ve bilimsel çalışmaların gelişimine katkı sağlayarak akademik çalışmaları teşvik etmek amacıyla iki yılda bir düzenlenmektedir. İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi TARMER'in sosyo-kültürel çalışmaları kapsamında 2015-2016 eğitim öğretim yılında birincisi düzenlenen Halit Aydın Bilim ve Araştırma Ödülleri; Türkiye'de özgün ve bilimsel çalışmaların gelişimine katkı sağlayarak akademik çalışmaları teşvik etmek amacıyla organize edilmiştir.

      I. Halit Aydın Bilim ve Araştırma Ödülleri'nin çalışma konusu "Çok Kültürlülük ve Küreselleşme Tartışmaları Bağlamında Türkiye'nin Sosyo-Kültürel Değişim Süreci" olmuş; 2017 yılı içinde organize edilen II. Halit Aydın Bilim ve Araştırma Ödülleri'nde ise "Son Beş Yılda Türkiye'de Boşanmaya Etki Eden Faktörler ve Sonuçları" konusu çalışma alanı olarak belirlenmiştir.


_Z5B1419.JPG_18A5282.JPG


      Son katılım tarihi 31 Aralık 2017 olan organizasyonumuza yoğun bir katılım olması ve sürenin uzatılması ile ilgili taleplerin gelmesi sebebiyle başvuru tarihimiz bir ay süre ile uzatılmış ve son başvuru tarihi 31 Ocak 2018 olarak yeniden belirlenmiştir.

      Toplamda 31 nitelikli araştırma, tez örneği ya da bilimsel makale, değerlendirme kurulumuzca hassas irdelemelere tabi tutulmuş ve yapılan üç ayrı toplantı neticesinde sonuçlar 15 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla belirlenmiştir. Belirlenen neticeler çerçevesinde; dereceye girenlere birincilik ödülü için 25 Bin TL, ikincilik ödülü için 15 Bin TL, üçüncülük ödülü için de 10 Bin TL para ödülü takdim edilmiştir.

      Yürütülen değerlendirme faaliyetlerinde titizlikli çalışmalar yaparak sonuçların hakkaniyetle neticelendirilmesinde büyük emekleri olan kurul üyelerimiz Sn. Prof. Dr. Vecdi Akyüz'e, Sn. Prof. Dr. Cebrail Kısa'ya ve Sn. Prof. Dr. Hacı Duran'a ve Değerlendirme Kurulu Başkanı, İAÜ Ed. Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Bl. Başkanı - İAÜ TARMER Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kazım Yetiş'e teşekkür ederiz.


_18A5092.JPG_18A5248.JPG

_18A5052.JPG


       Ayrıca akademik üretimleri teşvik etmek adına TARMER çatısı altında iki yılda bir bu önemli organizasyonun düzenlenmesini sağlayan Sn. Mütevellî Heyet Başkanımız Dr. Mustafa Aydın'ın şahsında tüm üniversite yönetimimize teşekkürlerimi arz eder, organizasyona başvuruda bulunan tüm katılımcılarımız ile dereceye giren akademisyenlerimize tebriklerimizi sunarız…


 _18A5344.JPG_Z5B1477.JPG


Birincilik Ödülü: Prof. Dr. Hayriye Atik - Erciyes Ünv. Öğr. Üyesi

Çalışma Başlığı: Son Beş Yılda Türkiye'de Boşanmaya Etki Eden Faktörler ve Sonuçları: İl Düzeyi Verilerden Hareketle Ampirik Bir Analiz

 

İkincilik Ödülü: Dr. Öğr. Üyesi Gül Esra Atalay, Araştırmacı Nihal Koncu Akhuy, Tugay Candan, Gülseren Çoban, Zehra Güneş (Ortak Metin-Üsküdar Üniversitesi Çalışma Ekibi)

Çalışma Başlığı: Son Beş Yılda Türkiye'de Boşanmalara Etki Eden Bir Faktör Olarak Yeni Medya Teknolojileri ve Sosyal Medya

 

Üçüncülük Ödülü: Prof. Dr. İrfan Kalaycı - İnönü Ünv. Öğr. Üyesi

Çalışma Başlığı: 2012-2016 Döneminde Türkiye'de Boşanma Olgusu: İktisadi Şifreler ve Tematik Önermeler


_18A5081.JPG

DEĞERLENDİRME KURULU

Prof. Dr. Kazım YETİŞ - (BAŞKAN) / İAÜ Ed. Fak. Türk Dili ve Ed. Öğr. Üyesi - İAÜ TARMER Yön. Kur. Üyesi

Prof. Dr. Hacı DURAN - (ÜYE) / İAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bl. Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Vecdi AKYÜZ - (ÜYE) / İAÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Doç. Dr. Cebrail KISA - (ÜYE) / İAÜ Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bl. Öğretim Üyesi


ÖDÜL TÖRENİ AFİŞİ.jpg


TÖRENDEN BAZI BASIN HABERLERİ


Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

CNN Türk

İHA


TÖRENİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!


güncelleme: 15.11.2018 15:48