Faaliyetler

​​

08 MAYIS 2014 - 9.00

GLOBAL BARIŞ VE DEMOKRASİ MERKEZİ
ARAP DÜNYASINDA SİYASAL GEÇİŞLER VE İÇ ÇATIŞMALARIN ÇÖZÜMÜ KONFERANSI

YER: FLORYA KAMPÜSÜ, A BLOK KONFERANS SALONU


İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış Demokrasi Merkezi, Paris Descartes Üniversitesi, Valencienne ve Lübnan üniversitelerinden öğretim üyelerinin katılımı ile Arap Dünyasında Siyasal Geçişler ve İç Çatışmaların Çözümü konulu uluslararası bir konferans düzenlemektedir. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın'ın himayelerinde yapılacak olan konferansa 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi 'ın yanı sıra Paris Descartes Üniversitesi'nden  Prof. Yves Charbit, Dr. Fouad Nohra, Paris 8 Üniversitesi'nden Prof. Aissa Kadri, Valencienne Üniversitesi'nden Prof. Mokhtar Ben Barka ve Lübnan Üniversitesi'nden Kamal Hammad ile Aydın üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nazım İrem ve Yrd. Doç. Dr. Özüm Sezin Uzun ile aynı üniversitesinin Garbiyat Araştırmaları Merkezi başkanı Yrd. Doç. Dr. Naciye Selin Şenocak katılmaktadırlar.

Global Barış ve Demokrasi Merkezi'nin ev sahipliğinde yapılacak bir günlük konferansın ilk bölümünde Arap dünyasındaki siyasal geçişleri etkileyen sosyolojik, demografik, dini politikaların yanı sıra eğitim sistemleri ile demokratik geçişler arasındaki ilişkileri inceleyen tebliğler tartışılacaktır. Yerel ve küresel aktörlerin "Arap Baharı" üzerindeki etkisinin de inceleneceği konferansın öğleden sonra yapılacak panel kısmında katılımcılar konu hakkında ortak değerlendirmelerde bulunacaklardır.


KATILIMCILAR
Dr. Mustafa Aydın (İstanbul Aydın Üniversitesi, Mütevelli Heyet Başkanı)
Tawakkol Karman (2011 Nobel Ödülü Sahibi, Global Barış ve Demokrasi Merkezi Müdürü, İstanbul Aydın Üniversitesi)
Prof. Dr. Nazım İrem (Istanbul Aydın Üniversitesi)
Dr Selin Senocak (CEDS Müdürü, Istanbul Aydın Üniversitesi, Turkiye)
Dr Fouad Nohra (Fransa –Université Paris Descartes )
Prof Aissa Kadri (Fransa – Université Paris 8)
Prof Yves Charbit (Fransa –Université Paris Descartes )
Yrd. Doç. Dr.  Özüm Sezin Uzun (Istanbul Aydin University)
Prof. Mokhtar Ben Barka (Fransa – Valencienne University)
Prof. Kamal Hammad  (Lübnan Üniversitesi Başkanı Danışmanı) 

28.01.2014

Türk-Yemen İlişkileri ve Arap Baharı Konferansı

İstanbul Aydın Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı “Türkiye- Yemen İlişkileri ve Arap Baharı Konferansı”  28 Ocak 2014, Salı günü, saat 10.00'da Florya Yerleşkesinde yapıldı. Konferansa, Nobel Barış Ödülü Sahibi ve aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Merkezi Başkanı ve 2012 Yemen Cumhurbaşkanlığı Seçim Gözlemcisi ve Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Gündoğdu konuşmacı olarak katıldılar. Konferansa İstanbul Yemen Fahri Başkonsolosu Muhammed Ahmed Al-Maşrahi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın da katıldı.

İstanbul Aydın Üniversitesi'nin düzenlediği “Türkiye - Yemen İlişkileri ve Arap Baharı” Konferansının açılış konuşmasını yapan Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Kurulu Global Barış ve Demokrasi Merkezi hakkında bilgiler verdi.
 
İstanbul Aydın Üniversitesi Barış ve Demokrasi Merkezi Başkanı Nobel Barış Ödüllü Kadın Gazeteci , Yemen Baharı'nda yaşadıkları hakkında bilgiler verdi. Karman, Yemen'de başlayan devrimin; özgürlük, adalet, insan hakları ve halkın onuru için başladığını vurguladı. Yemen'de gerçekleşen devrimin barış devrimi olduğunu belirten Karman, “Türkiye'deki herkes, gençler, kadınlar bizimle aynı hayali paylaştı. Yemen, Tunus, Mısır, Libya ve Suriye için özgürlük, adalet ve barış hayallerini paylaştılar. Arap Baharı yaşayan bu beş ülke de bunları hayal etti ve barışı tek bir araç olarak kullanmaya karar verdiler ancak her yer de baskıya uğradılar, dedi. Karman konuşmasında Türkiye ve Yemen ilişkilerine de değinen Karman, “Türkiye ve Yemen ilişkileri özellikle de Arap Baharı'ndan sonra daha da güçlendi. Türkiye güçlü bir ülke olarak Yemen'de yaşanan değişime kayıtsız kalmadı,” dedi.


Yrd. Doç. Dr. İsmail Gündoğdu ise yaptığı konuşmada Yemen ve Türkiye ilişkilerine değindi. Osmanlı'dan beri ortak bir tarihe sahip olduğumuzu vurgulayan Gündoğdu, devrim sırasında Yemen'de yaşadıklarını da anlattı. Gündoğdu, “Ben Arap Baharı'nın Yemen versiyonu sırasında oradaydım ve olaylara şahit oldum. Ben kendi adıma Yemen'de böyle büyük bir topluluğun olabileceğini ve hatta baştaki lideri, baskıcı lideri ya da diktatörü gönderebileceklerine inanamıyordum. hanımın da söylediği gibi asla ve asla ellerinde hiçbir silah yoktu. 'Barış barış' ya da 'terk et' diye bağırıyorlardı ” şeklinde konuştu

29.11.2013

Nobel Barış Ödülü Sahibi'nden Fikir Üretme Toplantısı

Nobel Barış Ödülü Sahibi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Barış ve Demokrasi Merkezi Başkanı "Fikir Üretme Toplantısı" için İstanbul'a geldi.

Dünyanın değişik ülkelerinde “Ortadoğu ve Barış” konularında düşünce üreten, bilim ve siyaset insanlarının bir araya geldiği Barış ve Demokrasi Merkezi, üç gün süren yoğun bir programla öğrencileri ve akademisyenleri barış yapıcı konular ile Orta Doğu'da demokrasinin güncel durumu hakkında bir dizi konuyu tartışmak üzere bir araya getirdi. İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Kampüsü'nde gerçekleşen etkinliklere İstanbul Aydın Üniversitesi’nde ve diğer üniversitelerde eğitim gören uluslararası öğrenciler de katılarak, ile bir araya geldiler ve Ortadoğu’nun son durumunu değerlendirdiler. Karman, Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilerine de ilk dersini verdi.

28.08.2013

artık hem Türk Vatandaşı Hem Hoca Oldu

Kadın haklarını koruma amaçlı barışçıl mücadelesi nedeniyle 2011 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Karman, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın'ın himayelerinde kurulmuş olan Global Barış ve Demokrasi Merkezi'ne başkan olarak atanmıştır. 2010 yılında Türk vatandaşlığını da kazanan Karman, Merkez başkanlığının yanı sıra Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'ne de öğretim elemanı olarak atanmıştır.

05.08.2013

İAÜ Global Barış ve Demokrasi Merkezi Başkanı 'a Mısır'a Giriş İzni Verilmedi

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Merkezi Başkanı Nobel Ödüllü müslüman kadın gazeteci ve aktivist ülkesine dönmesinden kısa bir süre sonra Sana’dan Mısır’a geçerken ülkeye alınmadı. Pasaportuna el konulan Karman bir sure gözaltında bekletildikten sonra serbest bırakıldı. Mısır’da ordunun yönetime el koymasının ardından Savunma Bakanı Abdulfettah Es-Sis’yi eleştiren ve ülkede yaşanan olayı “Açık Darbe” olarak nitelendiren Karman yaptığı açıklamalardan dolayı Mısır'a sokulmadı. , sosyal medya hesaplarından barışçıl gösterilere destek için Rabiatul Adevviye Meydanı’na gideceğini duyurmuştu. Karman Bunu engellemek isteyen Mısır ülke yönetiminin ülkeye girişine izin vermediğini belirtti.

07.04.2013

Demir Kadın İAÜ Öğrencileri ile Buluştu

Nobel Barış Ödüllü Yemenli Kadın Gazeteci ve Aktivist ile Arap Baharı, Yemen Devrimi, , Yemen’deki güncel durum, eğitim ve Yemen–Türkiye ilişkileri ile diğer güncel konular üzerine geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştiren İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın önemli bir projenin müjdesini katıldıkları basın toplantısında verdi.

Basın toplantısı öncesinde Nobel Barış Ödüllü Yemenli kadın gazeteci ve aktivist İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Karman öğrencilere Yemen'de ve tüm Ortadoğu'da yaşananları şöyle aktardı: “Biz bu noktaya gelebilmek için çok şey feda ettik. Çok büyük fedakârlıklar yaptık. İnsanlar özgürlüklerini geri alabilmek için bu devrimleri yaptılar. Sizin yaşlarınızdaki gençler sadece kendi özgürlüklerini değil tüm dünya halklarının özgürlüğü için, kendi coğrafyalarının özgürlüğü için savaştılar. İnsanlar gözlerinin önünde evlerinin yerle bir olduğuna şahit oldular. Gençlerimiz en önde dünyanın tüm kötülükleri için savaştı. Arap gençleri hayallerine ve umutlarına inandılar,” diyen Arap Baharı'nın amacına ulaşıp ulaşmadığı konusundaysa, “Arap Baharı hedeflediği amaca henüz ulaşmış değil. Daha biz ilk basamağını tamamlayabildik. İlk basamakta rejimlerin başlarını yıkmayı başardık. Sıra şimdi ikinci basamağa geliyor. İkinci basamağımızdaysa bütün yozlaşmış birimleri ülkemizden çıkarmayı hedefliyoruz. İnşallah Suriye'de de çok yakında ikinci basamağa ulaşılacak. Bunlardan sonra ise amacımız bütün kanunları ve yapıları gençlerin kadınların istekleri doğrultusunda şekillendirmek. Hedefimiz demokrasi, özgürlük, eşitlik ve iyi yaşam” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Basın Toplantısında Dr. Mustafa Aydın, “'ın adını taşıdığı bir araştırma merkezi kurma isteğimizi Yemen ziyaretimizde ilettik. Kendisi de bundan dolayı çok mutlu oldu. Biz de bu merkezin çalışmalarına başladık. Kendisi de desteğini esirgemeden bugün yanımızda oldu” dedi. ise yaptığı konuşmada, Global Barış ve Demokrasi Merkezi’nin Ortadoğu'nun geleceğinde önemli bir rol üstleneceğinin altını çizerek, “İstanbul Aydın Üniversitesi'nde kurulacak olan bu merkezin hem kendi coğrafyamıza, hem de dünyaya güzel hizmetler sunacağına inanıyorum. Bu merkez, sadece kendi coğrafyamızdan değil, dünyanın değişik ülkelerinden bu alanda hizmet veren, düşünce üreten ve fikir yürüten insanların aynı çatısı altında yer toplanacağı bir yer olacak” dedi.

güncelleme: 29.11.2016 12:46