'Organ Bağışı' Programı

TARMER MÜDÜRÜ PROF. DR. MUSTAFA SÂİM YEPREM, 


ANKARA'DA DÜZENLENEN 


ORGAN BAĞIŞINDA UYUM İÇİN TEKNİK YARDIM PROJESİ 


DİN ADAMLARINI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI...
İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem, Ankara'da düzenlenen Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi "Din Adamlarını Bilgilendirme" Toplantısına konuşmacı olarak katıldı.
AlmavivA liderliğinde Ankara Üniversitesi ve BYS Grup tarafından yürütülen "Organ Bağışında Uyum için Teknik Yardım Projesi" ile organ bağışı ve nakli için kalite ve güvenlik standartlarının geliştirilmesi, kadavra organ bağışında AB müktesebatı ile uyum sağlanması, veri tabanının kuvvetlendirilmesi ve Türkiye'de organ bağışı oranlarının yükseltilmesi hedeflenmektedir.


Projenin genel hedefi özellikle Türkiye'de kadavradan organ bağışının artırılmasına yoğunlaşarak, AB müktesebatının kamu sağlığı alanında uyumluluğu ve uygulamasına katkıda bulunmaktır. Projenin amacı tıbbi tedavide organı bağışının kalite ve güvenlik standartlarını kesinleştirmektir.Projenin Sonuçları


  • Türk organ nakli ve bağışı mevzuatı AB mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesi
  • Sağlık personelinin organ bağışı ve nakliyle ilgili bilgi ve farkındalığın arttırılması
  • Organlarının kalite ve güvenliğinin arttırılması
  • Organ bağışı ve nakliyle ilgili kamu farkındalığının arttırılması.
  • Organ bağışı ve nakli protokolü ile ilgili ikili anlaşmalar imzalanması.Organ Bağışı Panelinin İkinci Bölümünü  İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ..!


İlk Kaydı İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN..!

İkinci Kaydı İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN..!

Üçüncü Kaydı İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN..!

Dördüncü Kaydı İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN..!

Beşinci Kaydı İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN..!


Organ Bağışı Panelinin İlk Bölümünü  İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ..!----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     "KADAVRADAN ORGAN BAĞIŞI CÂİZDİR!"


anasayfaSağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen


"Organ Bağışına Dokunalım, Hayata İz Bırakalım!" sempozyumunda 


İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü (İ.A.Ü. TARMER)


Sn Prof. Dr. Mustafa Sâim Yeprem dînî açıdan organ bağışını değerlendirdi...Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Sağlık Bakanlığı'nın İstanbul'da düzenlediği İstanbul Güney Kamu Hastaneleri Birliği'nin Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği sempozyuma (İ.A.Ü. TARMER) Müdürü Prof. Dr. Mustafa Saim YEPREM konuşmacı olarak katıldı. Sempozyumda Dünyada ve Türkiye'de organ nakli ve nakil için gereken organların temini konuları tartışıldı. Bütün Dünyada kadavradan organ teminin canlıdan organ temininden çok daha kolay olduğu bilinmesine rağmen, Türkiye'de bunun tam tersinin görüldüğü, gittikçe artan oranda canlıdan organ bağışının yükseldiği, buna karşın kadavradan organ bağışının çok düşük seviyelerde olduğu üzerinde duruldu. İ.Ü. TARMER Müdürü Prof. Dr. Mustafa Saim YEPREM, "Organ Nakline Dini Açıdan Bakış" konu başlığında din açısından organ nakli ve organ bağışının önemini anlattı. Türkiye'de, özellikle Müslümanların ölüm ve ölüm sonrası konusunda, düzeltilmesi gereken bazı bilgilerinin etkisiyle kadavradan organ bağışına ciddi bir tereddütle baktıklarını belirten Prof. Dr. YEPREM, dini sorumluluklarda ruh ve beden ayrımı olmaksızın tek ve bütün bir varlık olan İNSANIN sorumlu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yeprem, bu bakımdan insan bedeni üzerindeki herhangi bir eksiklik, değişim ve operasyonun, dini açıdan, ahiret hayatında bir sorun teşkil etmeyeceğini açıkladı.Yoğun ilgiyle karşılanan konuşma,


tartışma bölümünde Sn. Prof. Dr. M. Sâim YEPREM'in 


kendisine yöneltilen soruları cevaplandırması ile son buldu...


güncelleme: 2.3.2017 20:20