Etkinlikler

1. Uluslararası Ekonomi ve Finans Kongresi
afis-turkce.jpg


Cumhuriyetin Doğa Anlayışı

Moderatörlüğünü merkez müdürü Doç. Dr. Elvin Yıldırım'ın yaptığı ve İstanbul Üniversitesi/Cerrahpaşa Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Sevgi'nin konuşmacı olduğu "Cumhuriyetin Doğa Anlayışı" web semineri 26 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 
Cumhuriyetin doğa anlayışı.jpg
Tarih Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. öğr. Üyesi Mehmet Bilgin moderatörlüğünde İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Dr. Öğr Üyesi Ramazan Kurtoğlu'nun konuşmacı olduğu "Atatürk'ün İktisadi Görüşleri" web semineri gerçekleştirilmiştir. 
Atatürkün iktisadi görüşleri.jpg
5 Nisan 2023'de moderatörlüğünü Atam Merkez müdür yardımcısı Arş. Gör. Dr. Efe Güzeloğlu'nun gerçekleştirdiği ve konuşmacının İaü Tarih Bölümü Öğretim üyesi Dr. Naim Babüroğlu'nun olduğu "Cumhuriyet'e Giden Süreç" web semineri gerçekleştirilmiştir. 
Cumhuriyete Giden Süreç.jpeg
25 Ekim 2022 tarihinde USAM VE ATAM merkezleri işbirliğinde Dr. Öğr. Üyesi Naim Babüroğlu'nun konuşmacı olduğu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliği düzenlenmiştir. 
29 Ekim.png
19. 10. 2022 Tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi iş birliği ile alan uzmanlarınıın davetli konuşmacı oldukları "Büyük Taarruz'dan Mütareke'ye 100. Yıl" ulusal sempozyumu gerçekleştirilmiştir. 
Büyük Taarruz afiş.png
Lozan anlaşmasının 99. yılı münasebetiyle "Azınlıklar Meselesi" temalı bir panel gerçekleştirilmiştir. Panelde İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail ÖZÇELİK ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Alihan LİMONCUĞLU ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Do. Dr. Ramazan Erhan GÜLLÜ konuşma yaptılar. 
azzzzzz.jpgTürkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 102. yılında günün anlam ve önemine dair bir panel düzenledik. Panelde İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. İsmail ÖZÇELİK ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet BİLGİN "Egemenlik ve Milli İrade" temalı konuşma gerçekleştirdiler.  
pano.jpg

18 Mart Çanakale Zaferinin 107. yılında bir tören düzenledik. Açılık töreninin ardından  İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Naim BABÜROĞLU tarafından Çanakkale Savaşı özelinde bir konferans gerçekleştirildi.
18 mart çanakkale.jpg10 Kasım 2021’de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Programını gerçekleştirdik. Törende Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, Rektörümüz Prof. Dr. Yadigar İzmirli ve Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Elvin Yıldırım açılış konuşmalarını gerçekleştirmiş, günün önemi üzerine Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay bir konferans konuşması gerçekleştirmiştir.
image001.jpg
28 Ekim 2021 tarihinde Ulusal Güvenlik ve Strateji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile işbirliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Programı gerçekleştirilmiştir. İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli'nin açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte Dr. Öğr. Üyesi Naim BABÜROĞLU 'Atatürk ve Cumhuriyet' başlıklı konferans vermiştir. 
image003.jpg
Merkez Müdür Yardımcısı Arş. Gör. Cem DÜZEN editörlüğünde 1921 Tarihli Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nun İlanının 100. Yılı kitabı  İstanbul Aydın Üniversitesi Yayınları arasından yayımlanmıştır. 
Kitap Kapak.png
14.10.2021 Tarihinde Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Elvin Yıldırım moderatörlüğünde, Azerbaycan Hazar Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Telman Nusretoğlu'nun ve Kazakistan El Farabi Milli Üniversitesi Genel Diller ve Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oraz Sapashev'in konuk olarak katıldıkları Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Konferansları serisinin ilki gerçekleştirilmiştir.
Bağımsızlığın 30. Yılı Webinar-01.jpg
27 Ağustos 2021 tarihinde Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Arş. Gör. Efe Güzeloğlu'nun moderatörlüğünde İstanbul Aydın Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Strateji Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Naim Babüroğlu'nun konuşmacı olduğu "30 Ağustos Zafer Bayramı" webinarı gerçekleştirilmiştir.
30 Ağustos-02.jpg
13 Temmuz 2021 tarihinde İAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. İsmail Özçelik, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Bilgin, Dr. Öğr. Üyesi  Mehmet Hakan Özçelik ve Arş. Gör. Cem Düzen'in Katkıları ve merkez müdürümüz Doç. Dr. Öğr. Elvin Yıldırım'ın moderatörlüğünde "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türkiye'de Demokratik Hareketler" başlıklı panel gerçekleştirilmiştir.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkiye’de Demokratik Hareketler-01.jpg

29 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Ramazan Erhan GÜLLÜ ile merkez müdürümüz Doç. Dr. Elvin YILDIRIM moderatörlüğünde "Cumhuriyete Geçiş Süreci ve İstanbul Türklüğünün Muhafazası" başlıklı webinar gerçekleştirilmiştir.
Cumhuriyete Geçiş Süreci ve İstanbul Türklüğünün Muhafazası-01.jpg

18 Mayıs 2021 Tarihinde Ulusal Güvenlik ve Strateji Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde ve Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Elvin Yıldırım moderatörlüğünde ve Dr. Öğr. Üyesi Naim Babüroğlu'nun konuşmacı olduğu "19 Mayıs, Milli Mücadele Yolculuğu" webinarı gerçekleştirilmiştir.
19 MAYIS YOLCULUGU 1020x1020 (1).jpg

25. 04. 2021 tarihinde Prof. Dr. Mustafa ÇOLAK, Prof. Dr. Haluk SELVİ, Prof. Dr. Recep KARACAKAYA, Prof. Dr. Hasan BABACAN ve Prof. Dr. İsmail ÖZÇELİK'İN konuşmacı olarak katıldıkları ve merkez müdürümüz Doç. Dr. Elvin YILDIRIM'ın moderatörlüğünü yaptığı "İttihatçılara Yönelik Ermeni Suikastleri ve  Nemesis Paneli" gerçekleştirilmiştir.
İTTİHATÇILARA YÖNELİK ERMENİ SUİKASTLERİ VE NEMESİS PANELİ -01 (2).jpg
06.04.2021 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Bilgin ile moderatörlüğünü merkez müdürümüz Doç. Dr. Elvin Yıldırım'ın yaptığı "Yerel Tarih/Trabzon Tarihi Çalışmaları" başlıklı webinar gerçekleştirilmiştir.
TRABZON TARİHİ ÇALIŞMALIR 1020x1020.jpg
23.03.2021'de merkez müdür yardımcımız Arş. Gör. Cem DÜZEN moderatörlüğünde ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan BABACAN'ın konuk konuşmacı olarak katıldığı "Şehit Edilişinin 100. Yılında Mehmet Talât Paşa" webinarı gerçekleştirilmiştir.
Talat Paşa.jpg
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. Yıl Dönümü kapsamında İAÜ Ulusal Güvenlik ve Strateji Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde ve merkez müdürümüz Doç. Dr. Elvin YILDIRIM moderatörlüğünde Dr. Öğr. Üyesi Naim Babüroğlu'nun konuşmacı olduğu webinar gerçekleştirilmiştir.
çanakkale zaferi-02.jpg
15.03.2021 tarihinde merkez müdürümüz Doç. Dr. Elvin YILDIRIM moderatörlüğünde  Prof. Dr. İsmail ÖZÇELİK ve Prof. Dr. Kazım YETİŞ'in konuşmacı olarak katıldıkları İstiklal Marşı'nın Kabulünün 100. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy webinarı gerçekleştirilmiştir. 
İstiklal Marşının Kabulü-01.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi İşbirliğinde moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi M. Adil Salepçioğlu'nun gerçekleştirdiği ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kürşat YILDIRIM ve Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayhan Nuri YILMAZ'ın konuk edildiği "Ekonomik Sürdürülebilirlik Açısından Tarihsel Perspektif Bağlamında Türkiye'nin Etki Sahası" başlıklı webinar gerçekleştirilmiştir.
Ekonomik Sürdürülebilirlik Açısından Tarihsel Perspektif Bağlamında Türkiye’nin Etki Sahası-01 (1).jpg
26.01.2021 tarihinde moderatörlüğünü merkez müdürümüz Doç. Dr. Elvin YILDIRIM'ın yaptığı ve Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hale TAŞAR ŞIVGIN, İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail ÖZÇELİK ve İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Tevfik GÜLSOY'un konuk edildiği "1921 Tarihli Teşkilât-ı Esasîye Kanunu'nun İlanının 100. Yılı" başlıklı panel gerçekleştirilmiştir.

Teşkilat-ı Esasi'-01 (1).jpg
21.01.2021 tarihinde merkez müdür yardımcımız Arş. Gör. Cem DÜZEN moderatörlüğünde Giresun Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sezai BALCI'nın konuk edildiği "Osmanlı Devleti ve Rothschildler" başlıklı webinar gerçekleştirilmiştir.

WhatsApp Image 2021-01-15 at 13.49.21.jpeg

13.01.2021 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Bilgin ile yönetim kurulu üyemiz Arş. Gör. Efe Güzeloğlu'nun moderatörlüğünde Sarıkamışta Ne Oldu? webinarı gerçekleştirilmiştir.
SARIKAMISTA NE OLDU 1020x1020 (1).jpg

10.11.2020 tarihinde Atamızı anmak için yapılan törenin ardından saat 09.30'da sayın rektörümüz Prof. Dr. Yadigar İZMİRLİ'nin açılış konuşmasını yaptığı "Atatürk'ü Anma Günü" konulu webinar gerçekleştirilmiştir. Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail ÖZÇELİK programa konuşmacı olarak katılmış "Atatürk ve Milli Birlik" başlıklı konuşmasını gerçekleştirmiştir.

Atatürk'ü Anma Günü-01.jpg

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümü kapsamında, İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Özçelik ile "Cumhuriyete Giden Yol" webinarı merkez müdür yardımcımız Arş. Gör. Cem Düzen moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti yolunda emeği geçen, şehadete kavuşan tüm şehitlerimizi başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere saygı , minnet ve rahmetle anıyoruz.
IAU 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 2020-01.jpg
14 Ekim 2020 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkez müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Elvin Yıldırım'ın moderatörlüğünde Azerbaycan Hazar Üniversitesi öğretim üyesi ve Türk İslam Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Telman Nusretoğlu ile webinar gerçekleştirilmiştir.

Karabağ Savaşı ve Güney Kafkasya’da Türk Yükselişi-01.jpg

24.09.2020 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkez yardımcısı Arş. Gör. Cem Düzen'in moderatörlüğünde Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cengiz Kartın ile Osmanlı Ortadoğusuna 3 İngiliz İstihbaratçı (Skyes, Bell ve Noel) Üzerinden Bir Okuma başlıklı webinar gerçekleştirilmiştir.
kartın.jpg
31 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Naim Babüroğlu'ndan 30 Ağustos Zafer Bayramını ve zafere giden yolu, olayların seyrini ve Mustafa Kemal Atatürk'ü dinledik.
118433954_718488622075692_7313209405971076385_o.jpg
22 Temmuz 2020 tarihinde Gazi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Selma Yel'in katılımı ve merkez müdür yardımcımız Ar. Gör. Cem Düzen'in moderatörlüğü ile 21. Yüzyıldan Atatürk'ü anlamak webinar etkinliği gerçekleştirilmiştir.
atatürkü anlamak-01.jpg

27 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz "İstiklal Yolunda Milli Mücadele'nin 100. Yılı" sempozyumunun bildiri kitabı  Atam merkez müdürü Dr. Öğr. Üyesi Elvin Yıldırım editörlüğünde e-kitap olarak yayınlanmıştır. 

Mili Mücadele.png
5 Haziran 2020 Tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde ve merkez müdürü Dr. Öğr. Üyesi Alp Yüce Kavas'ın moderatörlüğünde 2 değerli isim Prof. Dr Mithat Baydur ve Dr. Öğr. Üyesi Naim Babüroğlu ile "Yurtta Barış, Dünya'da Barış İlkesinden Günümüz Global Barış ve Demokrasisine Bakış" başlıklı  online söyleşi gerçekleştirilmiştir. 
IAU Yurtta Barış Dünyada Barış 2020-02 (2).jpg
3 Haziran 2020 Tarihinde "Ana Yurttan Anadoluya Türkler II"  başlıklı online söyleşilerin ikincisi merkez müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Elvin Yıldırım moderatörlüğündgerçekleşmiş olup, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ali Ahmetbeyoğlu Avrupa Hunları ve Attila hakkında değerli bilgiler sunmuştur.
ANAYURTTAN ANADOLUYA TURKLER II-02 (1).jpg
29 Mayıs 2020 tarihinden İstanbul Aydın Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Bilgin "Milli Mücadele'nin Başlangıç Dönemi Hakkında Değerlendirmeler" başlıklı online konferas vermiştir.
Adsız.png
19 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Naim Babüroğlu "19 Mayıs ve Atatürk" başlıklı online konferansta Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi nasıl başlattığı ve Samsun'a gelişi sonrası süreç hakkında değerli bilgiler vermiştir.  
n.baburoglu-yeni.jpg
16 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Kurt "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Salgın Hastalıklar" konusu üzerine online konferans konuğunumuz olmuştur. 2020 yılının başlarında Çin'de başlayan Covid-19 pandemisi ve geçmişte Osmanlı'da görülen salgın hastalıklar ve özellikle 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sürecinde görülen salgın hastalıklar üzerinde durulmuştur.
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Salgın Hastalıklar-02.jpg

14 Mayıs 2020 Tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü İşbirliğinde İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Dr. Kürşat Yıldırım'ın ilk konuk olduğu ve moderatörlüğünü İau Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ragıp Kutay Karaca'nın gerçekleştirdiği "Ana Yurt'tan Anadolu'ya Türkler I" canlı yayın söyleşisi gerçekleştirilmiştir.
IAU Anayurttan Anadoluya 2020-02.jpg
24 Nisan 2020 Tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İsmail Özçelik ile Ermeni Meselesi üzerine "Nedenleriyle Tehcir Kanunu" Başlıklı instagram canlı yayını gerçekleştirilmiştir.

NEDENLERIYLE TEHCIR KANUNU-01.jpg

Türk Milli Mücadelesi, hiç şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti'nin ve onun ana ilkelerinin temellerinin atıldığı yakın Türk tarihinin en önemli dönemidir. Bilindiği gibi 1919 yılı, Milli Mücadele'nin teşkilatlanma aşamasının en önemli sürecini oluşturmaktadır. Bu süreçte bir taraftan vatanın birçok parçası işgale uğrarken, diğer taraftan "Milli Bağımsızlık Hareketi"nin temelleri atılmış, özellikle 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Paşa'nın 9. Ordu Kıtaatı Müfettişi olarak Anadolu'ya geçişi ile başlayarak, Amasya Genelgesi ve akabinde gerçekleştirilen Erzurum ve Sivas Kongreleriyle Milli Mücadele'nin amaç, yöntem ve hedefleri belirlenmiştir. 2019 yılının bütün bu önemli olayların 100. yıl dönümü olması sebebiyle Milli Mücadele Döneminde yaşanan askeri, siyasi ve sosyal gelişmelerin konu edildiği bir sempozyum çerçevesinde yeni yorum ve bulgulara dayalı tebliğler ele alınmış ve tartışılmıştır.
MİLLİ MÜCADELENİN 100-01 (2).jpgMILLI MUCADELE OTURUM AFISI (2) (1).jpg
Ulusumuzu bağımsızlığa kavuşturan, onu çağdaş uygarlık düzeyine çıkaran, adı ve eserleri sonsuza kadar yaşayacak olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 81. yılında 10 Kasım Pazar günü saat 08:45'te A Blok H. Fehmi Büyükbayram Konferans salonumuzda anacağız.

10kasım 2019.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından 10.05.2019 tarihinde D Blok Turuncu salonda  Kazan Federal Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. İlsur Nafikov'un konuşmacı olduğu, "Atatürk Dönemi Türkiye Sovyet İlişkileri" başlıklı konferans düzenlenmiştir. 

TURK SOVYET AFISI-01.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Aydın Tarih Kulübü tarafından 20.03.2019 tarihinde D Blok Turuncu salonda  Prof. Dr. Ahmet Şimşek'in konuşmacı olduğu, "Dünya'da Türk İmajı" başlıklı konferans düzenlenmiştir.

DÜNYADA TÜRK IMAJI-01 (1).jpg

"18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü", İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 18. 03. 2019 tarihinde A Blok konferans salonunda düzenlenen tören ile anılmıştır.

18 MART AFISI-01.jpg

"Heybeliada Ruhban Okulu Sorunu Çerçevesinde İstanbul Rum Patrikhanesi ve Türkiye" konusunda Doç. Dr. Ramazan Erhan Güllü tarafından 21. 02. 2019 tarihinde D Blok/Mavi Salonda bir konferans verilmiştir.

afiş son.png


Yrd.Doç.Dr. Ramazan Kurtoğlu tarafından “Küresel Hegemonya Savaşlarında Din-Para-Siyaset ” başlığı altında  21 Şubat 2018 tarihinde A Blok Konferans salonunda bir konferans verilecektir.

küresel hegemonya-01.jpg

Aydın Insan ve Toplum Dergisi,  “Atatürk Haftası Özel Sayısı”nın yayınlanması  10/11/2017 

Istanbul Aydın Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Aydın Insan ve Toplum Dergisi, Atatürk Ilkeleri ve Inkılap Tarihi Uygulama ve Arastırma Merkezi‘nin katkılarıyla “Atatürk Haftası Özel Sayısı” baslıgı altında 10 Kasım 2017 tarihinde yayımlanmıstır. Özel sayıda, Prof. Dr. F. Zerrin Günal’ın “Kireçtepe Muharebeleriinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Rolü: Geçeceksiniz”; Prof. Dr. Adnan Mazmanoglu’un “Atatürk ve Matematik; Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Türkmen’in ”Baskomutan Mustafa Kemal Pasa’nın Emriyle Yarbay Sek ÖZDEMIR Bey’in Revandiz, Musul-Kerkük-Süleymaniye Harekatı; Yrd. Doç. Dr. E. Tutku Vardaglı’nın “Çanakkale’den Dolmabahçe’ye: Mustafa Kemal Atatürk’ün Lider imajının Batı Kamuoyunda Dönüsümü” ; Yrd. Doç. Dr Gonca Yıldırım’ın “Kültürel Diplomasi ve Uluslararası Halkla Iliskiler Çerçevesinde Cumhuriyetin Ilk Yıllarında (1923-1938) Türk Kültürü ve Sanatının Uluslararası Alanda Tanıtımı” Prof. Dr. Kâzım Yetis’in “Yorgun Savasçı Romanında Mustafa Kemal”; Yrd. Doç. Dr. S. Güliz Kolburan ve Ögr. Gör. Hande Tasa’nın “Atatürk’ün Lider Kisiligi: Bilissel Faktörler Çerçevesinde Bir Degerlendirme”; Yrd. Doç. Dr. N. Selcen Korkmazcan’ın “Atatürk’ün Dıs Politika Anlayısının TBMM’nin Ilk Dıs Politika Kararı Üzerinden Degerlendirilmesi”; Yrd. Doç. Dr. M. Hakan Özçelik’in “Atatürk’ün teskilatçılık Anlayısı” baslıklı makaleleri yer almıstır.IAU Aydın İnsan ve Toplum Dergisi Atatürk Haftası Özel Sayı Kapak.pdf

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası "ATATÜRK" konulu afiş sergisi  10-17/11/2017

10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası’nda üniversitemizin D blok Fuaye alanında Basım ve Yayın Teknolojileri ögrencileri tarafından hazırlanan “Atatürk” konulu as sergisi düzenlendi. Sergide Atatürk’ün ölümsüzlügü, çocuk sevgisi, sanata ve müzige ilgisi, vatanseverligi, ileri görüslülügü ve barısçıl yönüne deginildi. Sergide ögrencilerbirbirinden özgün eser ortaya koyarken aynı zamanda derslerde ögrendiklerini pratige aktarmıslardır.


10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Töreni 10/11/2017

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılısının 79. yıl dönümünde, Istanbul Aydın Üniversitesi Atatürk Ilkeleri ve Inkılapları Arastırma Merkezi tarafından anma programı düzenledi. Saat 09.05’te saygı durusu ve Istiklal Marsının ardından programda Istanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Yadigâr Izmirli ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Suayip Karakas konusmalarını gerçeklestirmislerdir. Programın devamında Müzik Kulübü’nün gerçeklestirdigi gösteride Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdigi eserler çalındı, daha sonrasında Izmir Marsı ile program sona erdi.


29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti Paneli  01/11/2017

Atatürk Ilkeleri ve Inkılap Tarihi Uygulama ve Arastırma Merkezi ve Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde “29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti Paneli” düzenlenmistir. Panelde Prof. Dr. Abdulhaluk Çay, Prof. Dr. Ilhan Sahin, Prof. Dr. Zeki Arslantürk, Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kurtoglu ve Yrd. Doç. Dr. M. Hakan Özçelik’in konusmalarıyla tamamlanmıstır.


Mudanya Ateşkes Antlaşması'nın Yapıldığı Köşk Ziyareti 21/10/2017

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi üyeleri Mudanya Ateşkes Antlaşmasının 95 yılında “ Diplomasi Zaferini” yeniden yaşamak için Mudanya'ya bir gezi tertiplemişlerdir. Mudanya Ateşkes Antlaşmasının İmzalandığı ve bu gün müze haline dönüştürülmüş olan köşk gezilmiş, o günler bir kez daha yaşanmıştır. Bugünleri yaşamamızı sağlayan, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ile Mudanya Ateşkes Antlaşmasını bir zafere dönüştüren İsmet İnönü rahmetle anılmıştır.


90.Yılında Nutuk, Atatürk ve  Türk Milliyetçiliği 19/10/2017

İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Atatürkçü Düşünce Kulübü tarafından İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen “90. Yılında Nutuk ve Atatürk ve Türk Milliyetçiliği” başlıklı etkinlik, 19 Ekim 2017 tarihinde saat 14.15’te D Blok-Mavi Salon’da gerçekleşmiştir. Bu etkinlikte İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdulhaluk M. Çay, “Atatürk ve Türk Milliyetçiliği” başlıklı bir konuşma yapmıştır. İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Hakan Özçelik ise “Nutuk’un Cumhuriyet Tarihindeki Önemini” anlatan bir konuşma   gerçekleştirmiştir. Seminer sonrasında tüm katılımcılara Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” kitabı hediye edilmiştir.
nutukataturk-01.jpg

95.Yılında Mudanya Ateşkes Antlaşması: Bir Diplomasi Zaferi 11/10/2017

İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 95. Yılında Mudanya Ateşkes Antlaşması: Bir Diplomasi Zaferi başlıklı etkinlik, 11 Ekim 2017 tarihinde saat 11.15’te D Blok- Oval Salon’da gerçekleşmiştir. İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Hakan Özçelik’in  “Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın Cumhuriyet Tarihindeki Önemini” anlatan bir konuşma yaptığı etkinlikte, Yrd. Doç. Dr. E. Tutku Vardağlı da konuşmacı olarak katılmıştır.

mudanya-01.jpg

​​​​Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e-8/ Milli Mücadeleden Yansımalar 22/06/2016

​Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e başlıklı konferans dizisinin sekizincisi  Öğr.Gör. Osman Kara tarafından “Milli Mücadeleden Yansımalar” konusunda 13 Nisan 2016 / 13.15 B Blok 403 numaralı salonda verilmiştir.

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e-7/ Kuvayı Milliye 22/06/2016

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e başlıklı konferans dizisinin yedincisi  Yrd.Doç.Dr. Zeynep Kalyoncuoğlu tarafından “Kuvayı Milliye” konusunda 14 Mart 2016 / 11.15 Oval Salonda verilmiştir.

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e-6/ Dünü Unutma Yarına Hakkın Olsun 22/06/2016

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e başlıklı konferans dizisinin altıncısı  Sayın Timsal Karabekir tarafından “Dünü Unutma Yarına Hakkın Olsun” konusunda 22 Aralık 2015 / 13.15 Turuncu Salonda verilmiştir.​

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e-5/ Karadeniz Vapuru 22/06/2016

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e başlıklı konferans dizisinin beşincisi  Yrd.Doç.Dr. Ramazan Kurtoğlu tarafından “Karadeniz Vapuru” konusunda 15 Aralık 2015 / 13.15 Turuncu Salonda verilmiştir.

KurKurtuluş’tan Cumhuriyet’e-4/ Milli Mücadelede Yakup Kadri Karaosmanoğlu 22/06/2016

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e başlıklı konferans dizisinin dördüncüsü  Prof.Dr. Atatol Behramoğlu tarafından “Milli Mücadelede Yakup Kadri Karaosmanoğlu” konusunda 08 Aralık 2015 / 13.15 Turuncu Salonda verilmiştir.

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e-3 / Atatürk’ün Kültür Meselelerine Bakışı 22/06/2016

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e başlıklı konferans dizisinin üçüncüsü  Prof.Dr.Kazım Yetiş tarafından “Atatürk’ün Kültür Meselelerine Bakışı” konusunda 24 Kasım 2015 / 14.15 Oval Salonda verilmiştir.

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e-2/ Atatürk’ün İktisadi Devletçilik Politikası 14/10/2015

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e başlıklı konferans dizisinin ikincisi  Prof.Dr.Mahmut Arslan tarafından “Atatürk’ün İktisadi Devletçilik Politikası” konusunda 20 Ekim 2015 / 14.15 Oval Salonda verilmiştir.

Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e-1/ Atatürk ve Nutuk 15/10/2016

“Atatürk ve Nutuk”
Konuşmacı Prof.Dr.Abdûlhaluk Çay
15 Ekim 2015 / 14.15 Oval Salonda
İstanbul Aydın Üniversitesi

kurtulustan_.jpg


Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-8 / Kalkınma Politikası 13/05/2015

Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-8 Kalkınma Politikası Konuşmacı-Araştırmacı Sinan MEYDAN 13 Mayıs 2015 / 13.15 D Blok Mavi Salon İstanbul Aydın Üniversitesi  

kalkinma_politikasi.jpg


Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-7 / Sağlık Politikası 07/05/2015

Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-7 Sağlık Politikası Konuşmacı Prof. Dr. Bülent TEKİNSOY 07 Mayıs 2015 / 13.15 Oval Salon İstanbul Aydın Üniversitesi

saglik_politikasi.jpg


Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-6 / Dış Politika 15/04/2015

Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-6 Dış Politika Konuşmacı Prof. Dr. Şükrü Sina GÜREL 15 Nisan 2015 / 13.15 D Blok Turuncu Salon

dis_politika.jpg

Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-5 / Dil Politikası 07/04/2015

Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-5 Dil Politikası Konuşmacı Prof. Dr. Günay KARAAĞAÇ 07 Nisan 2015 / 13.15 Turuncu Salon  

dil_politikasi.jpg

Çanakkale’de Atatürk’ün Önemi 25/03/2015

Çanakkale’de Atatürk’ün Önemi Yrd. Doç. Dr. M. Hakan ÖZÇELİK - T.C. Kredi ve Yurtlar Kurumu Florya Kız Yurdu


Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-4 / İktisat Politikası23/03/2015

Konuşmacı Prof. Dr. Mahmut ARSLAN


iktisat_politikasi.jpg

Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-3 / Atatürk ve Sumerler 20/03/2015

Atatürk ve Sumerler  Konuşmacı:Muazzez İlmiye ÇIĞ

ataturk_sumerler.jpg

Çanakkale Savaşı Kahramanları Fotoğraf Sergisi 18/03/2015

Çanakkale Savaşı Kahramanları Fotoğraf Sergisi

canakkale_foto_seri.jpg

Çanakkale’de Atatürk’ün Önemi 18/03/2015

Yrd. Doç. Dr. M. Hakan ÖZÇELİK 

DSC00882.jpg

Atatürk Dönemi Politikalarına Konjonktürel Bakış-2 / Felsefenin Yeri 24/02/2015

Konuşmacı
Yrd. Doç. Dr. Hakan İŞÖZEN

felsefenin_yeri.jpg


Atatürk’ü Anma Günü Töreni​ 10/11/2014

ataturku_anmatoreni.jpg

Atatürk Dönemi Politikaları-1 / Osmanlıdan Cumhuriyet’e Enerji Politikaları 04/11/2014

Konuşmacı
Yrd. Doç. Dr. Yüksel YALOVA

yuksel_yalova.jpg

Atatürk’ü Anlamak -8 / Atatürk’ün Sanata Bakışı 03/04/2014

Konuşmacı:
Prof. Bedri KARAYAĞMURLAR​

bedri_karayag.jpg


Atatürk’ü Anlamak -7 / Atatürk ve Hukuk 31/03/2014

Konuşmacı:
Prof. DR. Zehra Gönül BALKIR
zehra_gonul.jpg

Atatürk’ü Anlamak -6 / Atatürk ve Türk Dili​ 24/03/2014
Konuşmacı:
Yrd. Doç. Dr. Necmi AKYALÇIN
necmi_akyalcin.jpg

Çanakkale’den İzmir’e 18/03/2014
Konuşmacılar:
Prof. Dr. Kazım YETİŞ
Yrd. Doç. Dr. M. Hakan ÖZÇELİK

18_mart_2014.jpg

Atatürk’ü Anlamak -5 / Atatürk’ün Kadına Bakışı ve Kadın Hakları 06/03/2014
Konuşmacı
Neşe DOSTER / Eğitimci-Yazar
nese_doster.jpg

Atatürk’ü Anlamak -4 / Atatürk’ün Soy Kütüğü 26/02/2014

Konuşmacı
Yrd. Doç. Dr. Ali GÜLER
ali_guler.jpg

Atatürk ve İstanbul 21/12/2013

Yrd. Doç. Dr. M. Hakan ÖZÇELİK​

DSC_0178.jpg

Atatürk’ü Anlamak -3 / Atatürk ve Ekonomi 19/12/2013

Konuşmacı
Yrd. Doç. Dr. Ramazan KURTOĞLU
ramazan_kurtoglu.jpg

Atatürk’ü Anlamak -2 / Atatürk ve Milliyetçilik 28/11/2013
Konuşmacı
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ
ata_millliyetcilik.jpg
10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası Etkinlikleri 14/11/2013
Arştırmacı Yazar
Sinan MEYDAN
ataturku_anlamak_sinan_meydan.jpg
Dönem Gazetelerinde 10 Kasım Sergisi 10/11/2013

sergi1.jpg
Dönem Gazetelerinde 10 Kasım Sergisi 10/11/2013

10_kasim.jpg

Dönem Gazetelerinde 10 Kasım Sergisi 08/11/2013

SERGi.jpg

Atatürk Devrimleri Paneli 08/11/2013

PANEL.jpg

Atatürk ve Gençlik Müzik Dinletisi 08/11/2013

ataturk-ve-genclik-muzik-dinletisi.jpg

Tarih Günleri-7 (73.Yılında Köy Enstitüleri) 06/05/2013

Pakize Türkoğlu
6 Mayıs 2013 / 14.00

koy_enstituleri.jpg


Tarih Günleri-6 (Mübadele Antlaşması ve Uygulanışı) 02/04/2013

Öğr. Gör. E. Tutku VARDAĞLI

mubadele_antlasmasi.jpg

Atatürk Ve Çanakkale Zaferi 18/03/2013

Yrd. Doç. Dr. M. Hakan ÖZÇELİK

Her Yönüyle İsmet İnönü 10/02/2013

Yrd. Doç. Dr. M. Hakan ÖZÇELİK

Yrd. Doç. Dr. M. Hakan Özçelik Tarafından Verilen Konferans 13/11/2012

Yrd. Doç. Dr. M. Hakan Özçelik tarafından 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında I.Öğretim, II.Öğretim ve Hazırlık Okulunda, “Her Yönüyle Atatürk” adıyla üç konferans verilmiştir. 
221.jpg
Atatürk’ü Anmak 10/11/2012
Prof. Dr. Fatma Zerrin GÜNAL
Atatürk’ü Anma Günü 10/11/2012
10 Kasım 2012 Atatürk’ü Anma Töreni 10/11/2012
191.jpg

10 Kasım Atatürk’ ü Anma Günü ve Atatürk Haftası Etkinlikleri 09/11/2012
10kasimveataturkhaftasi.jpg
Cemal AKYILDIZ Resim sergisi 09/11/2012
022.jpg
18 Mart Şehitler Günü Ve Çanakkale Zaferi’nin 97. Yılı Anma Töreni (Konferans) 18/06/2012
97. YILI ANMA TÖRENİ
PROF. DR. FATMA ZERRİN GÜNAL
18_mart_canakkale.jpg
Tarih Günleri – 5 (Atatürk Cumhuriyetinde Vizyon ve Gerçekçilik) 12/04/2012
Konuşmacı: Yrd. Doç. Dr. Mustafa BARUT
mustafa_barut.jpg
Tarih Günleri-4 (Lozan’ın Perde Arkası) 28/12/2011
Sevtap Demirci
Tarih Günleri – 3 (İçimizden Biri Atatürk) 13/12/2011
İlknur Güntürkün Kalıpçı
ilknur_guntekin_kalipci.jpg

Tarih Günleri-2 (Mondros’tan Mudanya’ya Osmanlıda Son Tartışmalar)
Tarihçi-Yazar
Orhan KOLOĞLU
2_ORHAN_KOLOGLU.jpg
Tarih Günleri-1 (Cumhuriyet Üzerine) 25/10/2011
Erol TOY


güncelleme: 11.12.2023 10:33