2015-2016 Döneminde Gerçekleşen Etkinlikler

 • AFRİKAM SİMBA Toplantısı

 • İAU’de okuyan Afrikalı öğrencilerinin katılımlarıyla düzenlenen SİMBA Toplantılarında, öğrencilerle Merkez faaliyetleri hakkında görüş alış verişinde bulunularak katkıları alınıyor, önümüzdeki dönem etkinlikleri planlanıyor. Bu toplantılardan en son 29 Aralık’ta düzenlenende, Türkiye’deki Afrika imajını düzeltmeye yönelik olarak 2016 Bahar döneminde Afrika film günleri düzenlenmesi, AFRİKAM tarafından çıkarılacak düzenli yayın için oluşturulan yayın komitesinde Afrikalı öğrencilerin de yer alması, İAU’nün yeni açılan Kütüphane binasında Afrika DVD ve yayınları için ayrı bir köşe oluşturulması ve Afrika’da iş yapan Türk firma yetkililerinin düzenli aralıklarla gerçekleştirilecek etkinliklerle öğrencilerle biraraya getirilmesine karar verildi.

 • Afrikalı Öğrenciler-İş Dünyası Buluşmaları-1

 • Afrika ülkelerinden Türkiye’ye yükseköğrenim için gelen öğrencilerin sayısı yılda üç bini aşmış bulunuyor. Bunlardan beş yüzü İstanbul Aydın Üniversitesi’nde eğitim görüyor. Bir yandan Türkiye’ye eğitim amacıyla gelen bu genç Afrikalı nüfusun Türk toplumuyla kaynaşmasını sağlamak diğer yandan da ülkemizde yaşadıkları eğitim deneyimi ile aynı zamanda hem Türkçeyi hem de Türk toplumunu öğrenen bu gençlerden Türk ve Afrika iş dünyasının faydalanmasını sağlamak iki önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda, 15 Ekim 2015 tarihinde, DEİK Nijerya İş Konseyi tarafından düzenlenen Nijerya Eko Atlantic İnşaat ve Gayrimenkul Projesi Tanıtım toplantısına İAU öğrencisi Nijerya ve Kamerunlu yüksek lisans öğrencileri ile katılım sağladık. Söz konusu toplantı öncesinde, bahsekonu projenin geliştiricisi South Energyx firması İş Geliştirme Direktörü Pierre Edde ve toplantıya katılan Türk firmaları ile tanışma ve networking imkanı bulan öğrenciler akabinde düzenlenen proje sunum toplantısı ve özel görüşmelere iştirak etti.

 • Afrika ile Eğitim Diplomasisi Toplantısı

  İstanbul Aydın Üniversitesi Afrika Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFRİKAM) tarafından Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliği ile 2 Aralık 2015 tarihinde, Ankara Rixos Otel'de Afrika ülkeleri Türkiye Büyükelçileri ve ilgili Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcilerinin katılımıyla "Afrika ile Eğitim Diplomasisi" konulu çalışma yemeği gerçekleştirildi.

  Afrika Ülkeleri Diplomatik Misyon Temsilciliklerinden yirmi kadar Diplomatik Misyon Şefi ile Büyükelçilik Müsteşarlarının iştirakiyle düzenlenen toplantıya IAU Başkanı Dr. Mustafa Aydın, DEİK Başkan Yardımcısı Mithat Yenigün ve Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın başta olmak üzere çeşitli Afrika İş Konseyleri Başkanlarına ilaveten Kızılay Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Vekili Dr. Şaban Çobanoğlu, Ulusal Ajans Genel Koordinatörü Sefa Yahşi, Sanayi Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar, Ekonomi Bakanlığı Afrika Daire Başkanı Ergüç Ülker, YTB Afrika Koordinatörü Deniz Doğan ve Uzman Atılgan Ulutaş ile Başkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Üniversitesi'nden üst düzey yönetici ve akademisyenler katılım sağladı.

  DEİK - Sağlık Turizmi İş Konseyi ile Yuvarlak Masa Toplantısı

 • İstanbul Aydın Üniversitesi (İAU) Afrika Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFRİKAM) ve DEİK Sağlık Turizmi İş Konseyi Yürütme Kurulu tarafından 21 Ocak 2016 tarihinde, DEİK'te Afrika ile Sağlık Turizmi konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Toplantıda Afrika ile Sağlık Turizmine ilişkin olarak kıtadaki mevcut durum ve sektörün sorunları masaya yatırıldı.

 • DEİK ve İAU AFRİKAM işbirliği ile Mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye-Afrika İlişkileri Konferansı öncesinde Afrika Büyükelçileri, Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları, Üniversiteler, TİKA ve THY temsilcilerinin katılımıyla Mart ayında Ankara'da "Afrika ile Sağlık Diplomasisi" çalıştayının düzenlenmesinin faydalı olacağına kanaat getirildi.

  • DEİK - Sağlık Turizmi İş Konseyi ve THY ile Yuvarlak Masa Toplantısı

  • DEİK Sağlık Turizmi İş Konseyi üyeleri ve  Türk Havayolları Sosyal Sorumluluk Departmanı yetkilileri ile 6 Şubatta gerçekleştirdiğimiz yuvarlak masa toplantısında Afrika’da sağlık hizmetleri alanındaki eksiklikler ile bu eksiklikleri gidermeye yönelik özel sektör tarafından gerçekleştirilebilecek sosyal sorumluluk projeleri ele alındı.
  • Güney Afrika Cumhuriyeti Aynasında Türkiye'nin Dış Politikası Konferansı

  • 18 Şubat'ta Florya Yerleşkemizde "Güney Afrika Cumhuriyeti Aynasında Türkiye'nin Dış Politikası" başlıklı Konferansı düzenledik.

   Konferansta, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Emtia Bölümü Eski Müdürü Prof. Dr. Mehmet Arda tarafından, her ikisi de bulundukları coğrafyada bölgesel güç olarak nitelenen Türkiye ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin bölgesel güç olma nitelikleri karşılaştırmalı olarak ele alındı.

   Film Gösterimi: "Xala"

   16 Mart'ta İAÜ Florya Yerleşkesinde, Afrika sinemasının öncülerinden kabul edilen Senegalli Yönetmen Ousmane Sembène'nin "Xala" filminin gösterimini gerçekleştirdik.

   Senaryosu Sembène'nin aynı adlı romanından uyarlanan ve Wolof dilinde iktidarsızlık anlamına gelen Xala'da bağımsızlık sonrası dönemde Senegalli yöneticilerin iktidarsızlığı hicvediliyor.

   Afrika ile Sağlık Diplomasisi Çalıştayı

  • İstanbul Aydın Üniversitesi Afrika Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFRİKAM) ve DEİK Sağlık Turizmi İş Konseyi (SAİK) işbirliği ile 29 Mart'ta, Ankara Sheraton Otel'de, Afrika Ülkeleri Ankara Büyükelçilerinin katılımıyla Afrika ile Sağlık Diplomasisi konulu çalıştay gerçekleştirildi.

   İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, AFRİKAM Direktörü Prof. Dr. Sedat Aybar ve  SAİK Başkanı Dr. Ruşen Yıldırım, Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Dr. Öner Güner, Dış İşleri Bakanlığı Afrika Genel Müdür Yardımcısı Aykut Kumbaroğlu, TİKA Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halis Kaya, Türk Havayolları Özel Yolcu Segmenti Müdürü Veysel Taş ile Burundi, Demokratik Kongo, Gine, Tunus, Kenya, Etiyopya, Sudan, Güney Sudan, Fas, Gabon, Cezayir, Moritanya, Uganda ve Ruanda Büyükelçi ve Temsilcilerine ilaveten SAİK Üyesi Acıbadem Sağlık Grubu, Batıgöz Hastanesi, Neolife Tıp Merkezi, Emsey Hastanesi, Güven Hastanesi, İzmir Kent Hastanesi, Lokman Hekim Hastanesi, Bayındır Sağlık Grubu,  Memorial Sağlık Grubu, Medikal Park Sağlık Grubu temsilcilerinin katıldığı toplantıda Afrika ile sağlık alanındaki ilişkiler masaya yatırıldı.

   Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Yeni Atanan Büyükelçisi Paul Isaac Malefane'in Ziyareti

   Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Ankara'ya yeni atanan Büyükelçisi Paul Isaac Malefane, 1 Nisan'da İstanbul'da gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde Üniversitemizi ziyaret etti.

   Merkez faaliyetlerimiz hakkında Büyükelçiye brifing sunduğumuz görüşme kapsamında Güney Afrika ile akademik akademik işbirliğimizi nasıl geliştirebileceğimiz hususunda görüş alış verişinde bulunduk.

  • Ruanda Soykırımı 22. Anma Töreni 

  • Ruanda Ankara Büyükelçiliği tarafından 14 Nisan’da Ankara’da Milli Kütüphane’de düzenlenen Ruanda Soykırımı 22. Yıl Dönümü Anma Töreni’nde Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Ahmet Sedat Aybar tarafından konuşma gerçekleştirildi.
  • Sosyal Bilimler Konuşmaları

  • Soyal Bilimler Konuşmalarının üçüncüsü, İAÜ Sosyal Bilimler Klübü işbirliği ile 12 Mayıs'ta Afrika üzerine gerçekleştirildi. Etkinliğe konuşmacı olarak Ruanda Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza ile Türkiye'nin Etiyopya Büyükelçiliği görevini de yapmış olan Emekli Büyükelçi Murat Bilhan katıldı.

   Ruanda'da 1994 yılında gerçekleşen soykırımın tarihçesi hakkında bilgi veren Büyükelçi Nkurunziza, Ruanda'nın sosyo-ekonomik yükselişinin mevcut dinamiklerini de açıkladı. Büyükelçi ayrıca Türkiye ile ilişkileri gelişen Ruanda'nın bu ilişkilerden beklentilerini aktardı.

   Emekli Büyükelçi Murat Bilhan, Afrika'daki mevcut bölgesel dinamikler hakkında bilgi verirken Türkiye'nin kıtaya yönelik politikasını ve ilişkilerini el aldı.

   Afrika Günü Kutlamaları

   İstanbul Aydın Üniversitesi Afrika Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFRİKAM) tarafından Dışişleri Bakanlığı himayesinde, Somali Dışişleri Bakanı Dr. Abdusalam H. Ömer'in katılımıyla ve DEİK işbirliği ile 25 Mayıs'ta İstanbul'da "Afrika Günü Kutlaması" gerçekleştirildi.

   Afrika Birliği Örgütü'nün kuruluş yıldönümü vesilesiyle her yıl kutlanan bu özel günde gerçekleştirilen 'Türkiye'de Yükselen Afrika' Paneli'nde, Afrika ülkelerinin "bağımsızlık sonrası dönemde kaydettiği ilerlemeler vurgulanırken" küresel sistemde "karşı karşıya olunan tehditler" ve "bu tehditleri aşmak için eğitim ve sağlık alanları temelinde geliştirilebilecek işbirlikleri" ele alındı.  AFRİKAM tarafından, Gazeteci, Yazar ve Akademiyen Hıfzı Topuz'a "Afrika'nın Dostları" Ödülünün verildiği ve Yusuf Biton'un 'Afrika, Yüzler' fotoğraf sergisinin de yer aldığı kutlama kapsamında, Afrikalı ritim ustalarının müzik şöleni eşliğinde konuya ilgi duyan öğrenciler ve katılımcılar coşarken yerel Afrika yemeklerini tatma imkanı da buldular.
güncelleme: 19.7.2017 21:22