Afrikalı Öğrenciler İş Dünyası ile Buluşuyor

​Afrika ülkelerinden Türkiye'ye yükseköğrenim için gelen öğrencilerin sayısı yılda üç bini aşmış bulunuyor. Bunlardan beş yüzü İstanbul Aydın Üniversitesi'nde eğitim görüyor. Bir yandan Türkiye'ye eğitim amacıyla gelen bu genç Afrikalı nüfusun Türk toplumuyla kaynaşmasını sağlamak diğer yandan da ülkemizde yaşadıkları eğitim deneyimi ile aynı zamanda hem Türkçeyi hem de Türk toplumunu öğrenen bu gençlerden Türk ve Afrika iş dünyasının faydalanmasını sağlamak iki önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu tespitten yola çıkan Afrika Uygulama ve Araştırma Merkezi, gerçekleştirdiği bir dizi faaliyetle Afrika ülkelerinden gelen öğrencilerini Türk iş dünyası ile biraraya getiriyor.

Afrikalı Öğrenciler İş Dünyası Buluşmaları - 1


15 Ekim 2015 tarihinde, DEİK Nijerya İş Konseyi tarafından düzenlenen Nijerya Eko Atlantic İnşaat ve Gayrimenkul Projesi Tanıtım toplantısına İAU öğrencisi Nijerya ve Kamerunlu yüksek lisans öğrencileri ile katılım sağladık. Söz konusu toplantı öncesinde, bahsekonu projenin geliştiricisi South Energyx firması İş Geliştirme Direktörü Pierre Edde ve toplantıya katılan Türk firmaları ile tanışma ve networking imkanı bulan öğrenciler akabinde düzenlenen proje sunum toplantısı ve özel görüşmelere iştirak etti.

Afrikalı Öğrenciler İş Dünyası Buluşmaları - 2


24 Mart'ta MÜSİAD tarafından DEİK işbirliği ile düzenlenen Uganda ve Tanzanya'da İş Fırsatları paneline Afrikalı öğrencilerimizle katılım sağladık. Afrika'yla iş yapan işadamlarının katıldığı toplantıda öğrencilerimiz ikili ilişkilerin dinamikleri hakkında bilgilenirken bir yandan da iş dünyası ile tanışma fırsatı edindi.

Afrikalı Öğrenciler İş Dünyası Buluşmaları - 3

3-afrika forumu-1.jpg
3-afrikalı öğrenci-3.jpg

3-işdünyası afrika-2.jpg

Türkiye, 2-3 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul'da Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumuna ev sahipliği yaptı. Afrika'nın farklı ülkelerinden İstanbul Aydın Üniversiteli öğrenciler, bu Forum kapsamında gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde görev alarak çeviri desteğinde bulundu.

Afrikalı Öğrenciler İş Dünyası Buluşmaları - 4

5.jpg


5-2.jpg

5 Aralık 2016'da Türk Havayolları Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen Afrika Haftasına Afrikalı İAÜ Öğrencileri ile birlikte katılım sağlandı. İki öğrencimiz etkinlikte görev alırken açılış yemeğini müteakip THY Sosyal Sorumluluk Projeleri Departmanı Direktörü ile Afrikalı öğrencilerimizin bir araya geldiği kapalı bir toplantı yapıldı.

Afrikalı Öğrenciler İş Dünyası Buluşmaları - 5

 4-1.jpg

4-1.jpg

DEİK tarafından Gine Cumhurbaşkanı ve beraberindeki işadamı heyetinin katılımıyla 28 Aralık'ta Conrad Otel'de gerçekleştirilen Türkiye-Gine İş ve Ekonomi Forumuna Afrikalı öğrencilerimiz ile katılım sağlandı. Öğrencilerimiz Forum kapsamında gerçekleştirilen firmalararası ikili görüşmelerde tercümanlık yaptı.

Afrikalı Öğrenciler İş Dünyası Buluşmaları - 6

6-1.jpg

6-2.jpg

Afrika Çalışmaları Öğrenci Kongresi'ne Paralel Düzenlenen İş Dünyası –Afrikalı Öğrenciler Buluşması isimli etkinlik, Afrika ile iş yapan veya yapmayı planlayan ve bu çerçevede Afrika ülkelerinden öğrenci istihdam etmek isteyen firma ve özel sektör kuruluş temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

güncelleme: 21.7.2017 20:29