Haydi Gel Konuşalım

Başvurmak için tıkla

Amaç

Bu aktivitenin amacı, Aydın TÖMER’de Türkçe eğitimi alan uluslararası öğrencilerle kampüsteki Türk öğrencileri bir araya getirerek konuşma becerilerini geliştirmektir. Uluslararası öğrencilere Türkçe, Türk öğrencilere de geliştirmek istedikleri dilde, sıcak ve samimi bir ortamda konuşma pratiği yapma olanağı sağlamayı amaçlıyoruz. Karşılıklı konuşma pratiği yaparken aynı zamanda hem yeni bir kültür tanıma hem de vizyonunuzu genişletme fırsatı bulacaksınız.


Nasıl Bir Etkinliktir?

Bu etkinlikte haftada bir gün, yarısı yerli yarısı yabancı olan bir sınıf ortamında TÖMER okutmanları eşliğinde konuşma derslerine katılıyorsunuz. 2 ders saati süresince ilk ders Türkçe, ikinci ders diğer dilde pratik yapıyorsunuz. Bu pratik için öğretmenler sizi ikili gruplara böler ve her hafta sınıftan farklı bir partnerle sizi eşleştirir. Böylece sınıf ortamında herkesin birbiriyle tanışması ve kaynaşması amaçlanır. İkili gruplar için serbest konuşmayla başlanıp bir süre sonra okutmanlar tarafından sizlere konuşma konuları verilir.

Ayrıca kimi haftalar sınıfça veya 3-4 kişilik gruplar halinde, çeşitli oyun, drama aktiviteleri ve etkinliklerle siz katılımcıları konuşturmayı amaçlıyoruz. Bilindiği üzere dil bir iletişim aracıdır ve bu etkinliklerle sınıf arkadaşlarınızla beraber hedef dilde çalışmanız öngörülmektedir. Yapacağınız etkinlikler ve oynayacağınız oyunlarla, öğrenmek istediğiniz dili gerçek hayatta bir amaç için kullanma fırsatı bulursunuz.


Program Süresi

Haftada 2 ders saati (45 dk. ders + 15 dk. mola + 45 dk. ders)


Program Süresinin Uygulanması

1 saat Türkçe, 1 saat diğer dil


Dil Seçenekleri (Bunlarla sınırlı olmamak üzere)

İngilizce, Çince, Fransızca, Arapça, Rusça, Farsça


Aktivitenin Yöntemi

  • * İkili Eşleştirme
  • * Grup Çalışmaları
  • * Drama ve Oyunlar


Kimler Programa Katılabilir?

Yabancı dil becerilerini geliştirmek isteyen, haftada iki saat vakit ayırabilecek ve en az B1 düzeyinde yabancı dil bilen tüm İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri ile personeli bu programa katılabilir. Ayrıca bu programda katılımın önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Katılmayı düşünenlerin çok önemli mazeretleri olmadıkça her hafta gelmeleri, konuşma partnerlerinin mağduriyetini önlemek için önem arz etmektedir, zira bu programda öğretmenin katılımından ziyade öğrencinin katılımı ön plandadır. Gerekçesiz ve sürekli devamsızlık, programdan çıkarılmaya sebebiyet verebilir.

 

Not: Kontenjanlarımız sınırlıdır. Başvurular listelenip sınıflarımızda yer oldukça davet edileceksiniz. Gün, saat ve derslik bilgileri davet edildiğinizde size bildirilecektir.


katılımcı görüşleri 

bbc4a45c-c3e9-4d56-a272-7092725f19ee.JPG      IMG-0945.JPG    IMG-0236.JPG       

           Muhammet Yasin (Arianna'nın partneri)         Dalya (Kerim Can’ın partneri)         Ecem (Ahmet'in partneri)

           Bu proje sayesinde öğrenmek istediğim                  Proje gercekten çok faydalıydı                       Bir etkinlik düşünün hem İngilizcenizi

           ve geliştirmek istediğim dilleri partnerim                Çok şey öğrendim Pratik yaptık                      geliştiriyor ve sosyalleşerek eğleniyorsunuz.  

           ile birlikte eğlenceli ve yeteri seviyede                    Aynı zaman çok iyi arkadaş olduk                   Bunlar olurken hayatınızda kalıcı izler    

           geliştirebiliyorum.                                                    Sohbet ediyoruz her zaman hem                    bırakıyorsunuz. Partnerimle bu durumdan

                                                                                            gezeriz hem konuşuruz .                                 acayip mutluyuz.  İyi ki kayıt olmuşum

                                                                                                                                                                    dediğim ilk etkinlik olduğunu da

                                                                                                                                                        unutmamak lazım.


güncelleme: 6.4.2022 15:33