Fizyoterapi ve Rehabilitasyon


Genel Bilgiler

2015-2016 eğitim ve öğretim yılında ilk kez öğrenci aldığımız Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümümüze girecek olan öğrencilerimiz, 4 yıllık eğitim sürecinden sonra başarılı olmaları halinde "Fizyoterapist" olarak mezun olmaktadırlar.

 

Fizyoterapistler, kas ve kemik sağlığının korunmasında ve yaralanma, kaza v.b. durumlarda hareket ve fonksiyonun geliştirilmesinden birincil derecede sorumlu sağlık elemanıdır. Hastalarda kas-iskelet sistemi problemlerinin değerlendirilmesinde, kas-iskelet sisteminin tedavisi ile ilişkili fizyoterapi ajanlarına ait uygulamalarının yapılmasında ve egzersiz programının yapılmasında görev alırlar. Hastalık ve özür gibi durumların yanı sıra, sağlığın korunmasında ve geliştirilmesinde de önemli bir role sahiptirler. Özellikle toplumda yaşlanan nüfusun artışı ile birlikte, fizyoterapistlere olan ihtiyacın daha da artacağını öngörmekteyiz. Hastalıkların önlenmesi hem bireysel hem de toplumsal olarak en az iyi bir tedavi kadar değer kazanmıştır. Fizyoterapistler bu anlamda, her yaş grubundan bireylere, genel aktivite düzeyini ve fonksiyonelliklerini artıracak yaşam alışkanlıklarının kazandırılmasına öncülük etmektedirler.

 

Eğitim-öğretim programımız, temel ve dahili tıp bilimleri, mesleki dersler, araştırma yöntemleri ve klinik çalışmalardan oluşmaktadır. Öğrencilerimizin 4 yıllık eğitim ve öğretim süreleri içerisinde, teorik ve uygulamalı derslerden alacakları bilgilerle, çeşitli sağlık kuruluşlarında nörolojik ve nöroşirurjik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, kardiyopulmoner rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, kadın sağlığı ve jinekolojik rehabilitasyon, el cerrahisi rehabilitasyonu, iş ve uğraşı tedavisi, romatolojik rehabilitasyon, onkolojik rehabilitasyon, protez-ortez, sporcu sağlığı ve rehabilitasyonu, mesleki rehabilitasyon, yoğun bakımda rehabilitasyon vb. alanlarında hizmet verecek Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında yetkin kişiler olarak mezun olacaklardır.

Fizyoterapistler, üniversite hastaneleri, kamu ve özel hastaneler, rehabilitasyon merkezleri,  mesleki rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim merkezleri ve engelli okulları, ortez-protez üniteleri, kaplıca merkezleri, termal oteller, spor kulüpleri ve merkezleri, huzur evleri ve evde bakım hizmetleri veren kuruluşlar, endüstri alanları, okullar, fitness merkezleri gibi geniş çalışma alanlarına sahiptirler. Fizyoterapistler ayrıca, bilim uzmanlığı ve doktora çalışmalarını tamamlayarak akademik kariyerlerine devam edebilmektedirler.

Globalleşen dünyada bilimin ve teknolojinin etkin kullanımını sağlayarak, sağlık ilişkili toplumsal farkındalığı kazandırmayı ilke edinen, mesleki bilgi ve donanımını en üst düzeye çıkarmak için çaba harcayan, hedeflerine ulaşmakta kararlı ve yeniliklerin yakın takipçisi tüm gençleri aramızda görmek bizleri onurlandıracaktır.

 

Hepinize sağlık ve başarı dolu bir eğitim hayatı diliyorum....

 

Dr.Öğr.Üyesi Demet BİÇKİ


güncelleme: 14.3.2023 09:25

  Bölüm Başkanının Mesajı

2015-2016 eğitim ve öğretim yılında ilk kez öğrenci aldığımız Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümümüze giren öğrencilerimiz, 4 yıllık eğitim sürecinden sonra başarılı olmaları halinde "Fizyoterapist" ünvanı alarak mezun olmaktadırlar...  Devamını oku

Aydın Dergi

Aydın Gazete

Rehbere Sor

İletişim Bilgileri

Tanıtım Filmi