Akademik Kadro

AYTEN-ÖVÜR-1-300x300.jpg

Bölüm Başkanı

Dr. Öğr. Üyesi Ayten ÖVÜR

E-posta: aytenovur@aydin.edu.tr

Ayten Övür Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden lisans mezunu olmuştur. Lisans eğitimi sırasında Marmara Üniversitesi Haber Ajansı'nda (MİHA) gazeteciliğe başlamış ve Nokta Dergisinde muhabir olarak çalışmıştır. Lisans eğitiminin ardından University of California Los Angeles'da (UCLA) TV gazeteciliği eğitimi alan Övür, New York'ta The Resident isimli gazetede foto muhabiri olarak görev yapmıştır. tv8 haber merkezinde 8 sene internet editörü olarak çalışan Övür, aynı dönemde Marmara Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Anabilim Dalı İletişim Bilimleri Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. CNNTürk kanalında yayınlanan "Mithat Bereket ile +1" isimli haber programın editörlüğünü yapan Ayten Övür, haber merkezinde de writer olarak çalışmıştır. İspanyolca dil eğitimini Küba ve Peru'da tamamlayan Övür ardından Doğan Haber Ajansı'nda (DHA), önce internet editörü daha sonra da Dış Haberler Editörlüğü yapmıştır. Övür, bu sırada Marmara Üniversitesinde İletişim Bilimleri üzerine doktorasını tamamlamıştır. 22 yıllık gazeteciliğin ardından İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünde öğretim üyesi olan Ayten Övür Medya ve Propaganda, Belgesel Fotoğrafçılık, Gündem Analizi, Medya ve Tüketim Toplumu, Haber Uygulamaları derslerini vermektedir.

Dr. Öğr. Üyesi ADEM AYTEN

Dr. Öğr. Üyesi Adem AYTEN

E-mail : ademayten@aydin.edu.tr
Dahili Tel : 25601

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nden 2000 yılında mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2011 yılında "Türkiye'de Basın ve Rejimi" adlı doktora teziyle İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Şuanda İstanbul Aydın Üniversitesi'nde İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak akademik hayatını sürdürmektedir.


-9bT2RR5.jpg

Prof. Dr. Atilla GİRGİN

E-posta: atillgirgin@aydin.edu.tr

Atilla GİRGİN Ankara Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nden lisans mezuniyetini almıştır. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Genel Gazetecilik Bölümü'nde tamamlamıştır. Doktora eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde almıştır. 1971 ve 1998 yılları arasında TRT ve Anadolu Ajansı başta olmak üzere çeşitli kurumlarda görev almıştır. 1994 yılından itibaren Marmara Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunmuştur. 2012-2013 eğitim-öğretim dönemi itibariyle İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Haber yazma, yerel basın ve uluslararası iletişim alanlarında çalışmalarda bulunmuştur.

Dr. Öğr. Üyesi NACİYE BERİL EKŞİOĞLU SARILAR

Dr. Öğr. Üyesi NACİYE BERİL EKŞİOĞLU SARILAR

E-mail : nberilsarilar@aydin.edu.tr
Dahili Tel : 25604

1990 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'n lisans eğitimini tamamladı. 2016 yılında Maltepe Üniversitesi'nde "Profesyonel Gazetecilerin Tanıklığında Medya-İktidar-Demokrasi İlişkisi: 2002-2015" adlı teziyle bütünleşik doktora eğitimini tamamladı. Atv ve Kanal D'de uzun yıllar haber muhabirliği olarak görev yaptı. CNN Türk'te eğitim içerikli haber programı sundu. Kanal 1 ve Atv'de haber merkezi müdür yardımcılığı ve haber programı müdürlüğü yaptı. 2017 yılından beri İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Dr Öğr. Üyesi olarak akademik hayatını sürdürmektedir. 

Dr. Öğr. Üyesi UMUR BEDİR

Dr. Öğr. Üyesi UMUR BEDİR

E-mail: umurbedir@aydin.edu.tr

Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi 'Radyo Televizyon ve Sinema' bölümünde gördüğü lisans eğitimini 2010 yılında tamamladı. Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde 'İletişim Bilimleri' alanında yaptı. 2012 Yılında başladığı Galatasaray Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 'Medya ve İletişim Çalışmaları' Doktora Programını 2017 yılında tamamladı. İstanbul Aydın Üniversitesinde 2018 yılından bu yana Doktor Öğretim Üyesi görev yapmaktadır. Akademik çalışmalarını siyasal iletişim, sinema ve bilim iletişimi gibi alanlarda yoğunlaştırmıştır. 


Picture.jpg

Dr. Öğretim Üyesi Cahit ÜSTÜN

E mail: cahitustun@aydin.edu.tr

Televizyonculuğa Ankara’da lise yıllarında ışık teknisyeni olarak başlamış ve çeşitli kanallarda ana kumanda operatörü, yayın yönetmeni ve teknik yönetmen gibi pozisyonlarda çalışmıştır. Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Meslek Yüksek Okulu Radyo Televizyon Programcılığı Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nü kazanarak İstanbul’a taşınmıştır. Sosyal medya uzmanlığı ve medya danışmanlığı gibi pozisyonlarda reklam ve halkla ilişkiler alanında çeşitli şirketlerde çalışmıştır. Mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik ABD’de yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Bu süre zarfında reklam yazarlığı, içerik yöneticiliği ve TRT ve diğer ulusal kanallarda yayınlanan çeşitli programlarda metin yazarlığı görevlerinde bulunmuştur. Çeşitli üniversitelerde sinema, televizyon, fotoğrafçılık, reklamcılık ve halkla ilişkiler gibi alanlarda dersler vermiştir. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde dersler vermekle birlikte TRT ve diğer ulusal kanallarda yayınlanan prodüksiyonlarda çeşitli pozisyonlarda çalışmaktadır.


sertac-kaya.jpg

Öğretim Görevlisi Tülay Acar ERGİN

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nde lisans eğitimini almıştır. Yüksek lisansını ise İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Bölümü'nde tamamlamıştır. Meslek hayatına Tercüman Gazetesinde başlayan Tülay ACAR ERGİN daha sonra sırasıyla Yeni Günaydın Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Sabah Gazetesi, Kanal D, Vatan Gazetesi, Habertürk Gazetesi ve Habertürk TV'de görev almıştır. Öğretim görevlisi olarak daha önce İstanbul Üniversitesi'nde ders veren Tülay ACAR ERGİN, 2017 yılı itibariyle üniversitemizde çalışmaktadır.


c927628be086cc69da86293504d1ab24.jpeg

Öğretim Görevlisi Sevinç Satıroğlu

Anadolu Üniversitesi – İktisadi İdari Bilimler Fakültesi – İktisat ve Anadolu Üniversitesi – Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun oldu. 2006-2012 yıllarında  Kanal 24'te muhabirlik ve haber spikerliği yaptı. 2008 yılında Türkiye'yi gezerek, canlı olarak yayınlanan "Seyir Defteri" isimli haber-gezi programını hazırlayıp, sundu.  Yaptığı çevre haberleri ile 2008-2009 ve 2010 yıllarında üst üste uluslararası Uluslararası Çevre Basın Ödülleri 'ne layık görüldü. Sevinç Satıroğlu, İstanbul Aydın Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi olarak yer almaktadır.


 Adsız murat a.png

Öğretim Görevlisi Murat AYDIN

1995-1996 Marmara İletişim Fakültesi mezunudur. Mesleğe Kanal 6 Televizyonu ile başlamıştır. Kısa bir süre UBA'da (Ulusal Basın Ajansı), iki yıla kadar Kanal 9'da ekonomi muhabirliği ve editörlüğü yaptı. Finansal Forum ve devamı olan Forum Diplomatik gazetesinde yazı işleri editörlüğü görevini yürüttü. Gazete ve televizyondan sonra internet haberciliğinin Türkiye'deki ilk oluşumları içerisinde yer aldı. netbul.com ve haber7.com'da ekonomi ve gündem ağırlıklı habercilik yaptı. 2007'de başladığı CNN TÜRK bünyesindeki görevini 2019 yılına kadar sürdürdü. Son olarak haberglobal.com.tr'nin kurulum aşamasında yer aldı. Aynı zamanda haber sitelerinin sosyal medya hesaplarını da yönetti.


Adsızzz.png

Arş. Gör. SEMA BULAT

E-mail : semabulat@aydin.edu.tr

Ege Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden 2016 yılında mezun oldu. 2019'da  Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimini 'Animasyon Filmlerin Anlatı Yapısında Shakespeare Eserlerinin Metinlerarasılık Bağlamında Analizi' başlıklı tezle tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Doktora öğrencisi olarak eğitim hayatını devam ettirmektedir. Şuanda İstanbul Aydın Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatını sürdürmektedir.


Arş. Gör. Meltem BAŞARAN

E-mail:meltembasaran1@aydin.edu.tr

2017 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünü bölüm birincisi olarak tamamlamıştır. Öğrenim hayatı süresince ve sonrasında İhlas Haber Ajansı, TGRT Haber gibi pek çok televizyon kanalı ve özel kurumlarda editoryal ve kurgu-montaj alanında aktif olarak çalışmıştır. Sonrasında 2017 yılında Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon alanında yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Habercilik ve Kriz Haberciliği üzerine çalışmalar yapmaktadır. 2020 yılından bu yana İstanbul Aydın Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı alanında Araştırma Görevlisi olarak akademik hayatını sürdürmektedir.


güncelleme: 28.2.2020 11:21