Drama ve Oyunculuk

instagram.jpgindir.pngDönüşümler ve Yaratıcı Sahneleme Süreci Afisi2-01 (1).jpg


Türk tiyatro yönetmeni Müge Gürman, 19 ve 20 Aralık  tarihlerinde Sahne Sanatları Yüksek Lisans Programı öğrencilerimiz ile "Değişimler ve Yaratıcı Sahneleme Süreci" konulu bir workshop gerçekleştirdi. Workshopta rejisörün metin ile kuracağı derinlikli iletişimde araştırma yollarının neler olduğu; metnin sahneye uygun değişimi ve yaratıcı sahneleme süreci konuları üzerinde duruldu. Yönetmen ve dramaturg olarak bir çok prestijli ödülün sahibi olan Müge Gürman, sahnelediği oyunların yaratım serüvenlerini öğrencilerle paylaştı. Workshopun sonunda Gürman, öğrencilerin  sorularını yanıtladı.


PANEL: TÜRKİYE’DE ÇAĞDAŞ TİYATRO

Hocalarımız Doç. Dr. M. Melih Korukçu ve Doç. Dr. Selen Korad Birkiye'nin de konuşmacı olarak bulunduğu, İKSV Tiyatro Festivali kapsamında; Yeni Metin Yeni Tiyatro işbirliğiyle düzenlenen Panel Dizisi - 1. Oturum ile Türk tiyatrosunun son 30 yılı mercek altına alındı. 28 Kasım'da gerçekleştirilen panelde, Doç. Dr. M. Melih Korukçu "90'lar Türkiye Tiyatrosunda Arayışlar" ve Doç. Dr. Selen Korad Birkiye "Türk Tiyatrosunda Bir Geçiş Dönemi: 2000'ler " başlıklarını ele aldı.

29 Kasım'da gerçekleştirilen Panel'in 2. Oturumu ise Sahne Sanatları Yüksek Lisans Programı hocalarımızdan Öğr. Gör. Yeşim Özsoy'un açılış konuşması ile başladı.

 

melih hoca.jpgselen hoca.jpg
                                                Commedia dell'Arte Afis-01 (2).jpg detaylar için tıklayınız...


"BAHANE" BURCU SALİHOĞLU REJİSİYLE PRÖMİYER YAPTI

Bölümümüz hocalarından Öğr. Gör. Burcu Salihoğlu'nun Koma Sahne bünyesinde yönettiği "BAHANE" 30 Kasım'da Koma Sahnesi'nde prömiyer yaptı.

"Evli çift, korkunç bir saldırıya maruz kalır. Akla hayale sığması zor bu travma, kadını ve erkeği gerçek dışı bir hesaplaşmaya sürükler. "Bahane" bir ilişkinin karanlık odalarını ve loş koridorlarını gözler önüne sererken; katılaşmış kadın, erkek kodlarını yıkarak seyirciyi inşa edilmiş çekirdek aile kavramının yıkıntıları içinde bırakıyor."

bahane.jpg


PRÖMİYER:

'KAÇMIŞ EVLATLAR ORMANI / ÖYLE DURDUM BEKLİYORDUM GEÇMEYENLER KÖPRÜSÜNDE'

Hocalarımızdan Öğr. Gör. Lemi Mark Levitas'ın yönettiği, mezun öğrencilerimizden Ahmet İlker Ergin ve Halit Can Ünal'ın asistanlığını yaptığı 'KAÇMIŞ EVLATLAR ORMANI / ÖYLE DURDUM BEKLİYORDUM GEÇMEYENLER KÖPRÜSÜNDE', 29 Kasım' 18:30'da, İKSV Tiyatro Festivali kapsamında Sahne Beşiktaş'ta prömiyer yaptı.

"Kaçmış Evlatlar Ormanı, Almanya'da gerçekleşen Macbeth Over Europe adlı proje kapsamında 2016'da kaleme alınmıştı. Oyun, Shakespeare'in Macbeth metninde yalnızca bir sahnede görünen Fleance'ın peşinden ormana dalarak onun izini sürüyor. Bugünün gölgesi ormana vururken Shakespeare'in sessiz karakteri, karanlık bir masalın diliyle konuşmaya başlıyor. Avrupa'nın sayılı oyun yazarlığı odaklı tiyatrolarından biri olan Barcelona'daki Sala Beckett Tiyatrosu için 2010'da yazılan Öyle Durdum Bekliyordum Geçmeyenler Köprüsünde ise otobiyografik öğeler öne çıkıyor. İzlanda'daki volkanik patlama nedeniyle Barcelona Havaalanı'nda üç gün boyunca mahsur kalan genç bir sanatçı kadının ekseninde ilerleyen oyun, yersiz-yurtsuzluğun köke dönüştüğü yerde geçmişle bugün arasında bir köprü kurmanın imkânını sorguluyor."

                                                               indir.jpgPasaport or Passport oder Reisepass

PRÖMİYER YAPTI

Mezun öğrencilerimizden Ahmet İlker Ergin'in kurduğu, Germinal Tiyatro bünyesinde yazdığı ve yönettiği; bölümümüzde uzman olarak çalışmakta olan sahne teknikeri Gökay Akgör'ün "ADAM" rolünü üstlendiği; mezun öğrencilerimizden Cansu Arslan Saran, Eren Çiğdem, Ezgi Gün Ünal ve Halit Can Ünal'ın ve öğrencilerimizden Nasmina Tüten'in rol aldığı; öğrencilerimizden Merve Ceylan'ın asistanlığını yaptığı Passaport 1 Kasım Cuma günü saat 20:30'da Sahne Besiktaş 'ta prömiyer yaptı.


                                                                                       pasaport-or-passport-oder-reisepass.jpg

afiş.jpg

HEDDA GABLER SEYİRCİ İLE BULUŞTU


Norveçli yazar Henrik Ibsen'in yazdığı, Patrick Marber'ın uyarladığı Hedda Gabler adlı oyun; Drama ve Oyunculuk Bölümü Başkanı Prof. Mehmet Birkiye'nin​ rejisi ve güçlü oyuncu kadrosu ile  4 ekim Cuma günü sahne DasDas'da seyirci ile buluştu. Kadrosunda; Demet Evgar, Tuğrul Tülek, Osman Karakoç, Tolga Çiftçi, Nazan Diper, bölümün öğretim görevlilerinden Yeşim Koçak ve bölümün mezun öğrencilerinden Merve Satılan'ın  yer aldığı oyun; bir kadın anti-kahramanın gözünden insanın modern dünyadaki yaşam amacını ve bu amacın varlığını sorgulatıyor.  


"Can sıkıntısının tragedyası" olarak tanımlanan, modern döneme damgasını vurmuş ve dünya çapında ses getirmiş bir metin olma özelliğini taşıyan Hedda Gabler, ülkemizde ilk kez bir özel tiyatro tarafından sahneleniyor.


oyun görsel 2.jpg


DRAMA VE OYUNCULUK BÖLÜMÜ

SEKTÖRLE BULUŞMA PROJESİ KAPSAMINDA İKİ MÜZİKAL OYUN SERGİLEDİ

 

Drama ve Oyunculuk Bölümü'nün dört yıllık eğitimini tamamlamak üzere olan öğrencilerinin, alanında tanınmış bir yönetmen ile profesyonel çalışma şartlarında hazırlandığı mezuniyet projelerini sektörle (oyuncular, yönetmenler,  prodüktörler ve cast ajansları) buluşturmak ve hem üniversitemiz, hem de öğrencilerimizin sektör ile ilişkilerini sağlamak ve geliştirmek amacıyla bu sene başlatılan 'SEKTÖRLE BULUŞMA HAFTASI' etkinliğimiz 18-22 Haziran tarihlerinde İstanbul Devlet Tiyatrosu Üsküdar Tekel Sahnesi'nde gerçekleştirilmiştir.

Drama ve Oyunculuk Bölümü lisans 4. sınıf öğrencilerinin oynadığı,  Türk tiyatrosunun önde gelen yönetmenlerinden Şakir Gürzümar ve Ayşe Lebriz Berkem tarafından yönetilen Günün Çorbası ile Atları da Vururlar müzikal tiyatro oyunu; tiyatro, TV ve sinema sektöründen davetlilerin yoğun katılım sağladığı bu gösterimlerde seyircilerin büyük beğenisini topladı. 

 İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü bünyesinde kurulan İART (İstanbul Aydın Repertuar Tiyatrosu) ortaklığıyla gerçekleştirilen Sektörle Buluşma Projesinin her yıl gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

IMG_0882.JPG  IMG_0929.JPG

IMG_0821.JPG  IMG_0802.JPG


İkili Afiş - Günün Çorbası - Atları da Vururlar.jpg

 
 
 

"TİYATRO HER KESİMİN BULUŞABİLDİĞİ BİR YERDİR"

TRT 2'nin her gün 18:00-18:35 saatleri arasında yayınlanan 'Hayat Sanat' programına  bu hafta Drama ve Oyunculuk Bölüm başkanı Prof. Mehmet Birkiye konuk oldu.  Üniversitemizin Florya kampüsü Drama ve Oyunculuk Bölümü  sahnesinde çekilen programda; Prof. Mehmet Birkiye'nin tiyatro yaklaşımından yakın zamanda yönettiği oyunlara, oyunculuk eğitimine yaklaşımından ülkemiz genç oyun yazarlarına kadar birçok konuya değinildi.​​
mehmet hoca görsel.jpg
27 MART 2018 10.YIL PROGRAMI

10.YIL BROŞÜR-01.jpg 10.YIL BROŞÜR-02.jpg
 

 


güncelleme: 26.12.2019 10:29

  Bölüm Başkanı Mesajı

Değerli adaylar ve öğrenciler,
Sanatın insan ve toplum yaşantısındaki anlam​ ve değerinin farkında olan İstanbul​​​ Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar​​​ Fakültesi, bu amaçla hazırladığı​​… 

Prof. Dr. Mehmet BİRKİYE

Haberler

  • "TİYATRO HER KESİMİN BULUŞABİLDİĞİ BİR YERDİR."

Duyurular

  • Öğretim Görevlisi Tuğrul Karanfil: ‘Teknoloji, Sanatsal Bilginin Transferinde Başrolde'
  • Üniversitelerarası Tiyatro Festivali’nden İstanbul Aydın Üniversitesi’ne Çifte Ödül!
  • 'BABA' Oyunu Bilkent Tiyatro Günlerinde!

Aydın Dergi

Aydın Gazete

Rehbere Sor

İletişim Bilgileri

Tanıtım Filmi