Dijital Oyun Tasarımı

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Günümüzde her geçen gün gelişen internet teknolojilerinin geniş coğrafi alanlara yayılması ve mobil platformlar aracılığı ile veri erişiminin sınırötesine taşınması farklı ihtiyaçlar doğurmuş ve yeni yaklaşımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Popüler bir mecraya dönüşen ve çeşitli teknolojilerle programlanmaya dayalı, kullanıcılarına görsel bir ortamla birlikte kullanıcı girişi yapmayı sağlayan dijital oyunlar, günümüzde yaş, cinsiyet, gelir durumu gibi değişkenler fark etmeksizin geniş kitleler tarafından tüketilir hale gelmiştir. Dijital oyunların yaygın etkisi bugün yalnızca eğlence için değil, farklı sektörlerde de hissedilmekte ve bu oyunlar amaca yönelik bilişsel, sosyal, davranışsal veya duygusal boyutlara sahip bireysel ya da grup oyunları olarak karşımıza gelmektedir.

Yazılım ve tasarımı bünyesinde toplayan dijital oyun tasarımının, interdisipliner bir süreç olarak teknoloji, sanat, ekonomi, mühendislik, psikoloji, sosyoloji, mimari, kurgu, senaryo, görsel algı, ses, müzik gibi birçok bileşeni bulunmaktadır. Yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde de kalifiye eleman arayışı olan ve hemen her sektörün ihtiyaç duyduğu oyun tasarımı alanı, yaratıcı oyun fikirleri ve uygulamaları ile bağımsız bir alan olarak oyun tasarımcıları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

güncelleme: 11.12.2019 16:17

  Bölüm Başkanının Mesajı

İnternetin yaygın olarak kullanımı, akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşması, gelişen teknolojiye paralel olarak bilgisayar donanımlarının ve konsolların gelişmesi ile birlikte hızla büyüyen dijital oyun sektörü, günümüzde farklı alanlarda uzmanlaşan profesyonelleri içeren kadrolarla endüstride oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Yazılım, donanım, oyun geliştiricileri, interaktif medya araçları, bilgi iletişim teknolojileri ve çevrimiçi platform sağlayıcılar gibi geniş bir yelpaze içinde konumlandırılan dijital oyun sektörü günümüzde yalnızca eğlenceye yönelik değil; kurumların eğitim, öğretim, pazarlama, yönetim, sağlık, savunma, ekonomi, üretim gibi çok farklı amaçlarla kullandıkları bir saha haline gelmiştir.

İnteraktif bir iletişim süreci olan, üretim ve yapım basamaklarının yanı sıra dağıtım açısından da hızla büyüyen ve bu açıdan enerji, otomotiv ve sinema endüstrilerini geride bırakan dijital oyun sektörü, pazardaki konumu açısından oyun geliştiricilerine ihtiyaç duymaktadır. Üst düzeyde eğitim, öğretim ve araştırma için teknolojik olarak güncelliğini sürekli koruyan bir alt yapıya sahip olan, bilginin ürüne dönüşümünü hızlandıran, dünya standartlarında mesleki yetkinliği öne çıkarmayı misyon edinen ve eğitimde liderlik vasfını kendine ilke olarak koyan İstanbul Aydın Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi çatısı altında kurduğu Dijital Oyun Tasarımı bölümü ile küresel alanda ihtiyaç duyulan boşluğu kapatmak amacıyla yaratıcı bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Öğrenciler, mesleğin içinden gelen ve alanında uzman akademisyenlerle kod yazımı, oyun mekaniği, tasarım için fizik, çizim ve modelleme, illüstrasyon, senaryo, karakter yaratımı, görsel algı, sinematografi, üç boyutlu animasyon, ses tasarımı, sosyal sorumluluk, psikoloji, sosyoloji, hukuk gibi derslerle tasarım ile yazılımın birleştiği potada kendilerini uygulamalı olarak yetiştirebilmekte ve mezun olduklarında ulusal ve/veya uluslararası alanda oyun geliştirme ekipleri içinde kreatif pozisyonlarda kariyerlerini sürdürebilmektedirler.

Dr. Öğretim Üyesi Selin SÜAR ORAL

Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı

Duyurular

  • Dijital Oyun Tasarımı, Global Game Jam 2020’ye Ev Sahipliği Yapıyor

Aydın Dergi

Aydın Gazete

Rehbere Sor

İletişim Bilgileri

Tanıtım Filmi