E-Mail Hizmetleri

İAÜ E-Mail Hizmetleri

İAÜ-BİDB tarafından verilen temel hizmetlerden biri de E-mail hizmetidir. Her İAÜ mensubuna (Akademik & İdari Personel, Öğrenci) bir adet e-posta hesabı verilmektedir.  ( [email protected] şeklinde). Kullanıcı, İAÜ’yle ilişkisi devam ettiği sürece ve İAÜ’yle ilişkisi kesildikten sonra (mezunlar hariç)  üç ay içinde bu hesabı ve adresleri kullanabilir. Kullanıcılara gelen ve kullanıcılar tarafından gönderilen bütün e-postalar virüs ve spam kontrolünden geçirilmektedir.

​​​​​
E-mail almak veya göndermek için Microsoft Exchange servisinin yanısıra Webmail arayüzü de kullanılabilmektedir:

Webmail; Kişisel e-mail hesabınıza web üzerinden erişmek için uygun ve esnek bir yöntemdir. Webmail arayüzünden e-mail okunabilir, gönderilebilir, adres defteri oluşturulabilir ve bazı kişisel ayarlar yapılabilir. Bilgisayarınızda kullandığınız Outlook özelliklerinin aynısını Webmail arayüzünde’de kullanabilirsiniz.Öğrencilere, Akademik-İdari Kadro’ya tanınan olanaklar ile bu kullanıcılara hizmet veren sunucular farklıdır. Webmail arayüzü olarak http://mail.aydin.edu.tr​ sayfası kullanılmaktadır.

Akademik-İdari Kullanıcılar; 
E-mail göndermek için  mail.aydin.edu.tr sunucusunu, e-posta almak için ise mail.aydin.edu.tr sunucusunu kullanmaları gerekmektedir.  Bir Akademik-İdari Kadro kullanıcısının e-posta alanı 2 GB‘tır.


Exchange Sistemi nedir? Avantajı önceki sisteme oranla nedir?

Exchange Server şu an piyasada teknolojiyi en üst seviyede barındırın mesajlaşma sistemidir.
Önceki sisteme oranla başlıca avantajları şöyledir;
Artık mail almak, göndermek için “Gönder-Al” yapmanıza gerek kalmadı.  Gönderdiğiniz ve aldığınız mailler otomatik olarak posta kutunuza düşecektir.
Mail kotası 2 gb olarak yükseltildi.
E-Mail hesabınızı senkronize olarak cep telefonundan kullanabilirsiniz. (Android, iPhone, iPad, Galaxy v.b. Tablet ve Symbian işletim sistemlerinde çalışmaktadır.)

Kota nedir?
Her e-posta hesabının kotası vardır. Personel, araştırma görevlileri, öğretim üyeleri için 2 GB şeklinde belirlenmiştir.

Kotamı nasıl kontrol edebilirim?
Webmail sayfasından hesabınıza girdiğinizde, ekranın Alt kısmında kota bilgilerinizi GB ve yüzde olarak görebilirsiniz.

Kotam dolduğunda ne olur?
Kotanız dolduğunda, size e-posta atan kullanıcılara sizin kotanızın dolu olduğu ile ilgili bir mail gelir ve e-posta alamazsınız.

Üniversiteden ayrıldığımda e-posta hesabım kapanıyor mu?
Akedemik ve İdari Personel’in İş akdinin bitiminden hemen sonra mail hesapları kapanır,
Öğrenciler okuldan ayrıldıktan sonrada sınırsız E-mail hesaplarını kullanmaya devam edebilir.​​​

güncelleme: 6.1.2018 10:39