Genel Bilgiler

Sevgili öğrenciler ve öğrenci adayları,

İstanbul Aydın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne hoş geldiniz. Bölümümüzde; siyaset teorisi, karşılaştırmalı siyaset, uluslararası ilişkiler, Türkiye'de siyasal hayat ve Türk dış politikası alanlarını kapsayan, bütünüyle İngilizce öğretim yapılan bir lisans eğitimi verilmektedir. Ayrıca yine İngilizce öğretim yapılan yüksek lisans ve doktora programlarımız mevcuttur. Hem lisans hem de lisansüstü seviyede çok sayıda uluslararası öğrencinin kayıtlı olduğu programlarımız, öğrencilere farklı kültürlerle tanışma imkanı veren bir eğitim ortamı sağlamaktadır. 

Bölümün amacı, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında teorik açıdan donanımlı, ayrıca "yerinden uygulama" dersleri sayesinde pratik deneyime sahip olan mezunlar yetiştirmektir.

Bölümümüzde her dönem, siyaset ve iş dünyasının önde gelen temsilcileri ve alanlarında uzman akademisyenler konferanslar vermekte, önemli toplumsal konularda paneller düzenlenmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilerin teorik alanıyla, gerçek hayattaki uygulamaları arasında kolayca köprüler kurabilmektedir.

Mezunlarımız, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, kalkınma ajansları ve diğer kamu kurumlarında veya özel sektör kuruluşlarında, medyada, sivil toplum kuruluşlarında iş bulabilmektedir.

Başarılar dilerim.

Doç. Dr. Mehmet Cem Oğultürk

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı

 

güncelleme: 8.11.2021 15:26