Sign In

 STEM Koordinatörlüğü Sertifika Programı

Programın Amacı:

STEM Öğretmeni sertifikasına sahip olanların ileri düzeyde STEM eğitimi yeterliliğine sahip olmalarını sağlamak ve bu kişileri okulları yönlendiren STEM Koordinatörleri haline getirmektir. Program sonunda başarılı olanlar başka öğretmenlere de STEM eğitimi verme hususunda yeterli hale gelecektir. STEM Koordinatörleri okullarını STEM Okuluna dönüştürme yolunda yeterli deneyime sahip olacaklardır.

Kimler Katılabilir:
STEM Öğretmeni Sertifikasına ya da eşdeğeri minimum 40 saatlik bütünleşik STEM sertifikasına sahip olanlar katılabilir. Sertifikanın kim tarafından verildiği, içeriği ve eğitmenleri incelenecek olup programa uygun olanlar kayıt yaptırabilecektir.

Program İçeriği:

* STEM Koordinatörlüğü nedir?
* STEM Okulu ve öğretmenlerinin özellikleri
* Okulda STEM Koordinatörlüğü
* Okulda STEM Çalışmaları
* Portfolyo Hazırlama
* Rapor Hazırlama
* STEM Koordinatörlüğü Semineri
* STEM Koordinatörlüğü Yeterlilik Sınavı

Programda 1 günlük bir çalışma sonrasında katılımcıların okullarında ya da kurumlarında minimum 6 aylık bir çalışma gerçekleştirmeleri, diğer öğretmenlerle çalışmaları, öğrencilere STEM eğitimi vermeleri, STEM eğitimi için ders planı hazırlamaları, öğrencilere uygulamalı mühendislik çalışmaları yapmaları, öğrencilerin portfolyolarını tutmaları, rapor hazırlamaları, seminer hazırlamaları ve 6 ay sonunda yeterlilik sınavına girmeleri beklenmektedir.

Talep edilen bilgi ve belgeler programın ilk gününde katılımcılara bildirilecektir.

Eğitimin Süresi:
80 Saat

Eğitimin Tarihleri:
Program kişilerle özel olarak belirlenen çalışma tarihleri ile gerçekleştirilecektir. Kişilerin ve eğitmenin tarihlerine göre bireysel olarak çalışılacaktır. Yeterlilik sınavı tüm katılımcılar için aynı gün yapılacaktır. Sözlü mülakatlar ise randevu usulü gerçekleştirilecektir.

Eğitim Ücreti3200 TL
Ücretlerimize KDV Dâhildir.
(İstanbul Aydın Üniversitesi Sertifikası olanlara % 25 indirim yapılmaktadır)
İAÜ sertifikasına sahip olanlar için minimum 1500 TL, diğer kurumlardan katılanlar ise 2000 TL'yi program öncesinde yatırmak zorundadır. Program sonunda yapılacak sınavda başarılı olamayanlara ücret iadesi yapılmayacaktır. Ancak tekrar giriş hakkı tanınacaktır.

Program Sonunda Verilen Belgeler:
Programı başarıyla tamamlayıp yeterlilik sınavını geçenlere İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından hazırlanan 80 saatlik Resmi STEM Koordinatörlüğü Sertifikası verilecektir. Önceki verilen 40 saatlik sertifika ile toplam 120 saatlik bir sertifika sahibi olunacaktır.
Programı tamamlayan, şartları yerine getiren ancak yeterlilik sınavını geçemeyenlere talep ettikleri takdirde 40 saatlik 2. Seviye STEM Öğretmeni sertifikası verilecektir. Bu kişiler 6 ay sonra tekrar raporları ve dosyaları ile yeterlilik sınavına girebileceklerdir.

Ön Kayıtlar:
www.stemokulu.com

Program Detayları için;

Yasemin KARAMAN

444 1 428 / 12409

0535 032 34 80

yaseminkaraman@aydin.edu.tr

Önceki Sertifika Programları ve Tarihleri:

1.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 14-18 Eylül 2015
2.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 23-27 Ocak 2016
3.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 18-22 Haziran 2016
4.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 27-31 Ağustos 2016
5.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 21-25 Ocak 2017
6.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 30 Ocak-3 Şubat 2017
7.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 14-18 Eylül 2017
8.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 10-14 Haziran 2017
9.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 1 Nisan-3 Haziran 2017
10.STEM Öğretmeni Sertifika Programı, 9-13 Eylül 2017

Eğitmen:
Yrd. Doç. Dr. Devrim Akgündüz
İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi
STEM Öğretmeni Sertifika Programı Türkiye'de STEM'le ilgili ilk çalışmalara imza atmış ve bugüne kadar 200'ün üzerinde öğretmene sertifikalı STEM eğitimi, binlerce öğretmene STEM workshop eğitimi, okul öncesinden üniversiteye tüm seviyelerde yüzlerce öğrenciye STEM eğitimi vermiş olan Yrd. Doç. Dr. Devrim Akgündüz tarafından verilmektedir.
Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Gazi Üniversitesinde, doktora öğrenimini Marmara Üniversitesinde Fen Bilgisi Öğretmenliği alanında tamamladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerin çeşitli kademelerinde öğretmen, proje koordinatörü, danışman, uzman, öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. Birçok ulusal ve uluslararası projede görev aldı. STEM eğitimi, proje hazırlama teknikleri, proje yönetimi, harmanlanmış öğrenme ve sosyal medya, eğitim teknolojileri, teknoloji entegrasyonu, uluslararası değerlendirme sınavları ve eğitimde inovasyon ile ilgili on binlerce öğretmen, yönetici ve öğrenciye konferans, seminer ve hizmet içi eğitim verdi. Amerikan Dışişleri Bakanlığının daveti ile Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı (2009) ve yürütücüsü olduğu STEM projesi (2014) kapsamında Amerika Birleşik Devletlerinde 10 Eyalet ve 32 şehirde yaklaşık 50 toplantıya katıldı. ABD'de Bilim Merkezleri, Müzeler, Düşünce Kuruluşları, Bakanlıklar, Üniversiteler, Eğitim Kuruluşları, Okullar, Kütüphaneler, Yerel Yönetimler ve Enstitülerde temaslarda bulundu. 2006'da Türkiye'nin ilk ve en büyük proje sitesi olan Proje Okulunu (www.projeokulu.com), STEM eğitimi ile ilgili Türkiye'deki ilk organizasyon olan STEM Okulunu (stemokulu.com), Türkiye STEM Eğitimi Birliğini (www.stemtr.org) ve Türkiye'nin ilk STEM laboratuvarını kurdu. Türkiye'nin STEM eğitimi ile ilgili ilk raporları olan STEM Eğitimi Türkiye Raporu ve STEM Eğitimi Çalıştay Raporunun editörlüğünü ve yazarlığını yaptı. STEM eğitimi, fen eğitimi, harmanlanmış öğrenme, teknoloji entegrasyonu, eğitsel robotik, PISA ve eğitimde sosyal medya kullanımı üzerine makale, kitap ve konferans bildirileri bulunmaktadır. Birçok ulusal ve uluslararası projede görev almıştır. Dr. Akgündüz halen İstanbul Aydın Üniversitesinde Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü öğretim üyeliğine ve Eğitim Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevine devam etmekte, STEM Okulu, STEM Lab direktörlüğünü ve STEM Öğretmeni yetiştirmeyi amaçlayan STEM Öğretmeni Sertifika Programını yürütmektedir.

Öne Çıkan Çalışmaları:
1- Türkiye'nin İlk STEM Laboratuvarını kurdu ve laboratuvarda STEM, Maker, Robotik, Kodlama ile ilgili K-12 öğrencileri, öğretmen adayları ve öğretmenlerle çalıştı.
2- Türkiye'nin ilk STEM Öğretmeni Yetiştirme Projesi olan STEM Öğretmeni Sertifika Programını ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından fonlanan Promoting STEM (Science, Technology, Engineering And Math) Education Among Economically Disadvantaged Youth, Especially Among Girls projesi ile başlattı. Halen 9 programda STEM öğretmeni yetiştirdi.
3- Türkiye'nin STEM eğitimi ile ilgili ilk raporları olan STEM Eğitimi Türkiye Raporu ve Türkiye STEM Eğitimi Üzerine Kapsamlı Bir Değerlendirme raporlarının editörlüğünü ve yazarlığı yaptı. Teknolojik Öğrenme Modelleri, Eğitimde Teknoloji Entegrasyonu ve STEM eğitimi üzerine kitapları, makaleleri ve konferans bildirileri bulunmaktadır.
4- STEM Okulu (www.stemokulu.com) ve Türkiye STEM Eğitimi Birliği (www.stemtr.org) organizasyonlarını kurdu. STEM Okulu Dönüşüm programını hazırladı ve birçok okulda uyguladı.
5- Üniversite bünyesindeki ilk araştırma merkezi olan İAÜ STEM Merkezini kurdu.
6- Türkiye'de bir eğitim fakültesinde ilk defa STEM Öğretimi dersini açtı ve başarıyla uyguladı.
7- Son bir yılda 50'nin üzerinde davetli konuşmacı olarak konferans ve sempozyumlarda konuştu.
8- Okul öncesinden üniversiteye kadar binlerce öğrenciye STEM eğitimi verdi. Üstün/Özel yeteneklilerde STEM eğitimi ilgili Türkiye'deki ilk çalışmaları gerçekleştirdi.
9- 40 okulda STEM eğitimi danışmanlığı ve bilim kurulu üyeliği yapmaktadır. Okullarda STEM Okulu dönüşüm programlarını uygulamaktadır.
10- Birçok projede yürütücü, araştırmacı, uzman vb. görevleri bulunmaktadır.
11- Türkiye'nin ilk Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı programının koordinatörlüğünü yürüttü.

Twitter: www.twitter.com/devrimakgunduz
Facebook: www.facebook.com/stemokulu
Web: www.stemokulu.com
E-Posta: stemokulu@gmail.com

güncelleme: 9.11.2018 13:19