Sign In

 Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri Eğitimi

Programın Amacı:
Çocukları sağlıklı bir şekilde gözlemlemek ve gelişimlerini takip edebilmek için çocuk ya da yetişkin danışanları psikolojik değerlendirme yapabilme becerisi ve yetkinliği kazandırmayı amaçlamaktadır. Eğitimde katılımcılara teorik bilgiyle birlikte uygulama örnekleri sunulacak ve farklı raporlama örnekleri gösterilecektir.


Kimler için:
Üniversitelerin Sosyal Hizmet Uzmanları, Çocuk Gelişimi Öğretmenleri, PDR, Sosyologlar, Psikoloji Lisans ve yüksek lisans mezunları, bu alanda çalışanlar, bu bölümlerin son sınıf öğrencileri, mastır ya da doktorası Çocuk Gelişimi, Psikoloji ya da Psikolojik Danışmanlık bölümü olanlar,


Programın İçeriği:

• İnsan Çiziminde Yaşa Göre Gelişim Ölçütleri ve Goodenough-Harris İnsan Resmi Çizme Testi
• Gesell Gelişim Figürleri Testi
• Cattell 2A-3A Zeka Testi
• Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi
• Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
• Frostig Görsel Algı Testi
• AGTE Ankara Gelişim Envanteri
• Peabody Resim Kelime Testi
• d2 Dikkat Testi
• Frankfurter Dikkat Testi
• Burdon Dikkat Testi
• Uygulama Örnekleri
• Raporlama

GOODENOUGH-HARRIS İNSAN RESMİ ÇİZME TESTİ
Good Enough-Harris İnsan Resmi Çizme Testi bireylerin zihinsel gelişimlerini ölçmeyi amaçlayan çizim testidir. Zihinsel geriliğin belirlenmesinde önemli bilgi verir. Performans testidir. Süreli bir testdeğildir.3-15 yaş arasındaki çocuklara uygulanmaktadır.

GESELL Gelişim Figürleri Testi
Gesell bir performans değerlendirme testi olup çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer. 2-8 yaş aralığındaki çocuklara uygulanır. 

BENDER GESTALT Görsel Motor Algılama Testi
Çocuklarda görsel motor işlevini görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılarak hem yetişkin, hem de çocuklarda geriliği, regresyonu, fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya ve özellikle regresyon vakalarında da kişilik sapmalarını bulmaya ışık tutmaktadır (zekâ geriliği, afazi, çeşitli organik beyin hasarları, psikozlar, gerçek olmayan hastalanmalar gibi). 5 yıl 6 ay ile 10 yıl 11 ay arasındaki çocuklara uygulanabilir.
 
ANKARA GELİŞİM ENVANTERİ
0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir. Envanter, gelişimsel gecikme ve düzensizlik gösterme açısından risk altında olduğu düşünülen bebek ve çocukların erken dönemde tanınması ve gerekli önlemlerin alınabilmesine de olanak sağlar. 
 
CATTELL  2B-3A Zekâ Testi
Zekâyı ölçen bir performans testidir. 6-7 ile 0-14 yaş arası bireylere uygulanır.
Grup olarak uygulanabilir. Kültürden arınmış bir testtir.

METROPOLİTAN Okul Olgunluğu Ölçeği
Okul olgunluğu ölçeği 60—72 ay arası bireylere uygulanır. Bireyin okula hazır bulunuşluk düzeyini tespit eder. Çocukların okula, öğrenmeye, yönergeleri almaya hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir. 

d2 DİKKAT TESTİ
9-60 yaşlar arasındaki bireylere bireysel veya grup hâlinde uygulanabilir. d2 Dikkat Testi zamana bağlı olarak, özellikle seçici dikkat, odaklanma ve dikkat salınımını ölçen, kullanımı kolay bir testtir. 

FRANKFURTER DİKKAT TESTİ
60–72 ay arası çocuklara okullarda okul öncesi sınıflarda, yuvalarda ve rehberlik merkezlerinde bireysel olarak uygulanabilen bir testtir. Çocukların dikkat gücünü ölçmek amacıyla kullanılır.

BURDON DİKKAT TESTİ
Bireyin dikkat gücünü ölçmek amacıyla 10 ile 20 yaş arasındaki tüm bireylere uygulanabilir. Eğitim- Öğretim yılı boyunca sınıf içinde dikkat eksikliği yaşayan öğrencileri belirlemek amacıyla bütün sınıfa ya da dikkat toplamada güçlük yaşadığı düşünülen öğrencin dikkat gücünü belirlemek amacıyla bireysel olarak da uygulanabilir. 

Eğitimci: Psk. B. Uzm. Psikolog Murat KAYA

Eğitim Tarihi: Planlanıyor

Eğitimin Süresi: 20 Saat (Cumartesi-Pazar  10:00-18:00 Yüz Yüze)

Eğitim Yeri: İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi

Program Sonunda Verilen Belgeler:
İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörlük onaylı Katılım Belgesi verilecektir.


Program Detayları için;
444 1 428 – 12404
0532 334 53 79
[email protected]


Ödeme Seçenekleri:
* Online Ödeme : http://op.aydin.edu.tr/sem/uzapp/
* Yerleşkelerimizden Nakit ya da Kredi Kartı,
* Banka EFT ya da Havale,

Banka Hesap Numaramız:
   T.C. İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ                                                                               
   YAPI KREDİ BANKASI SEFAKÖY BEŞYOL ŞUBESİ
   ŞUBE KODU:815
   HESAP NO:70356668
   IBAN NO:TR46 0006 7010 0000 0070 3566 68

güncelleme: 13.4.2023 14:56