Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğü

​​

Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğü, işe hazırlama, kariyer ve psikolojik danışmanlık, performans değerlendirme ve takip konularında Üniversitemiz öğrenci ve mezunlarına hizmet vermekte, bu faaliyetleri yürütürken de Mezun Yerleştirme, Yerinde Uygulama ve Sürekli Eğitim Merkezi ile ortak hareket etmektedir.

Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğü;

 1. Yerinde Uygulama Koordinatörlüğü'nün amacı ve işlevi hakkında öğrenciyi bilgilendirir.
 2. Gidilecek iş yerlerine kolay adaptasyonu sağlamak ve motive etmek amacıyla öğrencilere teorik "Kariyer Bilinci Arttırma Seminerleri"
 3. Özgeçmiş Hazırlama, İş Görüşmelerine Hazırlık, İş Görgüsü, Organizasyonel Davranış vb. konularda öğrenciyi bilgilendirir.
 4. İlgi, tutum, yetenek, kişilik testleri yapar ve öğrencilere kariyerlerini yönlendirme ve belirleme konusunda destek verir.

 

 1. Başarı, motivasyon, hedef belirleme, sınav kaygısı, iletişim konularında problem yaşayan öğrencilere rehberlik yapar.
 2. Çözüm Ortakları beklenti ve kontenjanlarına uygun öğrenci seçiminde aktif rol oynar.
 3. Bölüm Başkanlarıyla koordineli çalışarak, öğrencilerin yerinde uygulama ve staj dönemlerinde performans, başarı ve devamsızlık takibini yapar. Öğrenci kaynaklı probleml​ere çözüm üretir.

Koordinatörlüğün Kariyer Hizmetlerinden; geleceğini planlayan lise öğrencileri, iş arayan yüksekokul/fakülte öğrenci ve mezunları, işinde yeni kariyer planlaması yapmak isteyen yetişkinler ve öğrenciler yararlanabilmektedir.

Hizmetler;

 1. Kariyer Portföy Sistemi, KPS, Hizmetleri Ve Yüz Yüze Bireysel Kariyer Danışmanlığı,
 2. Şirketlere ve Üniversiteye Dönük Kariyer Planlama, İş ve Meslek Tanıtım Seminerleri,
 3. Yüz Yüze Aile İle Birlikte Öğrenciler İçin Meslek Yönlendirme ve Seçimi Danışmanlığı,
 4. İ.A.Ü. Sürekli Eğitim Koordinatörlüğü İle İşbirliği Halinde CV Yazma Teknikleri, İş Görüşme Yöntemleri Ve Diğer Özgüven Geliştirici Eğitimler,
 5. Ulusal ve Uluslar Arası İş Pazarı Hakkında Doğru ve Sürekli Bilgi,
 6. AB ve ABD Yüksek Öğretim Kurumları Hakkında Bilgi

Kariyer Geliştirme  Koordinatörlüğü sektörlerinin önde gelen kuruluşları ile öğrencileri bir araya getirmeye gayret göstermektedir. Bu kapsamda Mezun Yerleştirme Koordinatörlüğü iş birliği ile 2014 yılı içerisinde "VIII. Kariyer Fuarını" (14.05.2014) organize etmiştir. Fuar kapsamında;

 1. Öğrencilerimizin, sektörlerinin önde gelen kuruluşlarının yöneticileri ile sohbet edebilmesi sağlanmış, böylelikle iş dünyasını daha yakından tanımaları olanağını sunulmuştur.
 2. Öğrencilerimizin iş ve staj başvurularını birinci elden muhataplarına iletebilmeleri sağlanmıştır.
 3. Sektörünün önde gelen kuruluşlarının üniversitemizi ve öğrencilerimizi daha yakından tanımaları sağlanmıştır.
 4. Öğrencilerimizde, mezun olduklarında yalnız olmadıklarının ve iş hayatına artık dahil olmaya başladıklarının bilinci oluşturulmuştur.

güncelleme: 17.12.2016 15:17