E-Mail Hizmetleri

İAÜ E-Mail Hizmetleri

İAÜ-BİDB tarafından verilen temel hizmetlerden biri de E-mail hizmetidir. Her İAÜ mensubuna (Akademik & İdari Personel, Öğrenci) bir adet e-posta hesabı verilmektedir.  ( [email protected] şeklinde). Kullanıcı, İAÜ’yle ilişkisi devam ettiği sürece ve İAÜ’yle ilişkisi kesildikten sonra (mezunlar hariç)  üç ay içinde bu hesabı ve adresleri kullanabilir. Kullanıcılara gelen ve kullanıcılar tarafından gönderilen bütün e-postalar virüs ve spam kontrolünden geçirilmektedir.

​​​​​
E-mail almak veya göndermek için Microsoft Exchange servisinin yanısıra Webmail arayüzü de kullanılabilmektedir:

Webmail; Kişisel e-mail hesabınıza web üzerinden erişmek için uygun ve esnek bir yöntemdir. Webmail arayüzünden e-mail okunabilir, gönderilebilir, adres defteri oluşturulabilir ve bazı kişisel ayarlar yapılabilir. Bilgisayarınızda kullandığınız Outlook özelliklerinin aynısını Webmail arayüzünde’de kullanabilirsiniz.


Öğrenci Kullanıcılar;
E-mail göndermek ve almak için http://mail.stu.aydin.edu.tr sunucusunu kullanmaları gerekmektedir.

E-posta hesabımın kullanımı ile ilgili kurallar var mı?
Hesabınızı açtırdığınızda güvenliğiniz için size verilen şifreyi hemen değiştirmeniz gerekmektedir.  Bu şifrenin korunması ve periyodik olarak değiştirilmesi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır. Ayrıca düzenli olarak hesabınızdaki e-postalarınızı temizlemeniz kotanızı etkili kullanmanız açısından önemlidir.


Exchange Sistemi nedir? Avantajı önceki sisteme oranla nedir?

Exchange Server şu an piyasada teknolojiyi en üst seviyede barındırın mesajlaşma sistemidir.
Önceki sisteme oranla başlıca avantajları şöyledir;
Artık mail almak, göndermek için “Gönder-Al” yapmanıza gerek kalmadı.  Gönderdiğiniz ve aldığınız mailler otomatik olarak posta kutunuza düşecektir.
Mail kotası 2 gb olarak yükseltildi.
E-Mail hesabınızı senkronize olarak cep telefonundan kullanabilirsiniz. (Android, iPhone, iPad, Galaxy v.b. Tablet ve Symbian işletim sistemlerinde çalışmaktadır.)


Kota nedir?
Her e-posta hesabının kotası vardır. Personel, araştırma görevlileri, öğretim üyeleri için 2 GB şeklinde belirlenmiştir.

Kotamı nasıl kontrol edebilirim?
Webmail sayfasından hesabınıza girdiğinizde, ekranın Alt kısmında kota bilgilerinizi GB ve yüzde olarak görebilirsiniz.

Kotam dolduğunda ne olur?
Kotanız dolduğunda, size e-posta atan kullanıcılara sizin kotanızın dolu olduğu ile ilgili bir mail gelir ve e-posta alamazsınız.

Üniversiteden ayrıldığımda e-posta hesabım kapanıyor mu?
Akedemik ve İdari Personel’in İş akdinin bitiminden hemen sonra mail hesapları kapanır,
Öğrenciler okuldan ayrıldıktan sonrada sınırsız E-mail hesaplarını kullanmaya devam edebilir.​​​

güncelleme: 6.1.2018 10:37