Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğü

Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğü, işe hazırlama, kariyer ve psikolojik danışmanlık, performans değerlendirme ve takip konularında Üniversitemiz öğrenci ve mezunlarına hizmet vermekte, bu faaliyetleri yürütürken de Mezun Yerleştirme, Yerinde Uygulama ve Sürekli Eğitim Merkezi ile ortak hareket etmektedir.

Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğü;
 1. Yerinde Uygulama Koordinatörlüğü’nün amacı ve işlevi hakkında öğrenciyi bilgilendirir.
 2. Gidilecek iş yerlerine kolay adaptasyonu sağlamak ve motive etmek amacıyla öğrencilere teorik “Kariyer bilinci arttırma seminerleri” verilir.
 3. Özgeçmiş hazırlama, iş görüşmelerine hazırlık, iş görgüsü, organizasyonel davranış vb. konularda öğrenciyi bilgilendirir.
 4. İlgi, tutum, yetenek, kişilik testleri yapar ve öğrencilere kariyerlerini yönlendirme ve belirleme konusunda destek verir.
 1. Başarı, motivasyon, hedef belirleme, sınav kaygısı, iletişim konularında problem yaşayan öğrencilere rehberlik yapar.
 2. Çözüm ortakları, beklenti ve kontenjanlarına uygun öğrenci seçiminde aktif rol oynar.
 3. Bölüm başkanlarıyla koordineli çalışarak, öğrencilerin yerinde uygulama ve staj dönemlerinde performans, başarı ve devamsızlık takibini yapar. Öğrenci kaynaklı problemlere çözüm üretir.
 4. Koordinatörlüğün kariyer hizmetlerinden; geleceğini planlayan lise öğrencileri, iş arayan yüksekokul/fakülte öğrenci ve mezunları, işinde yeni kariyer planlaması yapmak isteyen yetişkinler ve öğrenciler yararlanabilmektedir.
Hizmetler;

 1. Kariyer portföy sistemi, KPS, hizmetleri ve yüz yüze bireysel kariyer danışmanlığı,
 2. Şirketlere ve üniversiteye dönük kariyer planlama, iş ve meslek tanıtım seminerleri,
 3. Yüz yüze aile ile birlikte öğrenciler için meslek yönlendirme ve seçimi danışmanlığı,
 4. İAÜ Sürekli Eğitim Koordinatörlüğü ile iş birliği halinde CV yazma teknikleri, iş görüşme yöntemleri ve diğer özgüven geliştirici eğitimler,
 5. Ulusal ve uluslararası iş pazarı hakkında doğru ve sürekli bilgi,
 6. AB ve ABD Yükseköğretim Kurumları hakkında bilgi
 7. Kariyer Geliştirme  Koordinatörlüğü sektörlerinin önde gelen kuruluşları ile öğrencileri bir araya getirmeye gayret göstermektedir. 
 8. Öğrencilerimizde, mezun olduklarında yalnız olmadıklarının ve iş hayatına artık dahil olmaya başladıklarının bilinci oluşturulmuştur.

güncelleme: 26.12.2019 15:38