Global Disaster Volunteer Project

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce hazırlanan "2016 Türkiye Göç Raporu"na göre ülkemizde 2016 – 2017 eğitim döneminde 795 bin 962 yabancı öğrenci eğitim aldığı bildirilmektedir. Yine aynı raporda ülkemizde bulunan yabancı öğrencilerden 103 bin 727'si ise ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim aldıkları belirtilmektedir.

Jeolojik ve topografik yapısı göz önünde bulundurulduğunda bölgelere göre çeşitli afet riskleri ile karşı karşıya olan ülkemizin çeşitli kentlerinde eğitim hayatlarına devam eden bu öğrencilerin olası bir afete karşı hazır olmaları gerekliliği hâsıl olmaktadır.

Bünyesinde 3 binden fazla yabancı öğrenciye eğitim veren İstanbul Aydın Üniversitesi olarak gerek bu alanda örnek olabilmek gerekse bu alandaki eksikliği gidermeye katkı sağlayabilmek için UNESCO Kürsüsü ve Kültürel Diplomasi ve Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ile "Global Disaster Volunteer" Projesini başlattık.

9 Aralık 2016 tarihinde "kick-off" toplantısını gerçekleştirdiğimiz proje için İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Afete Karşı Hazırlık Eğitimi İngilizce olarak hazırlandı.

Proje kapsamında ilk eğitim 17 Ekim 2017 tarihinde Florya Yerleşkesinde AFAD uzmanları tarafından gerçekleştirildi. Eğitime katılan tüm öğrencilerin katılımcı belgeleri eğitim sonrasında teslim edildi. 

g1dv.jpg

jpg-1.jpg            29.jpg

jpg2.jpg

            

güncelleme: 22.11.2017 12:13