Sign In

 Kolaborasyonlar

güncelleme: 8.12.2016 15:30

​​​

CERN / ATLAS Deneyi (İsviçre)

CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire), Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi 
Web: http://www.cern.ch
Deney: ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS)
Katılım Tarihi: 20 Haziran 2014 

CERN, 1954’te 12 Avrupa ülkesinin ortaklaşa kurduğu dünyanın en büyük hızlandırıcı merkezidir.Günümüzde 21 tam üyesi ve 2 tam üyelik adayına ilaveten Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 3 ortak (asosiye) üyesi vardır. Türkiye'nin ortak üyelik kararı TBMM'den geçtikten sonra etkin hale gelecektir.

ATLAS, (A Toroidal LHC ApparatuS) 2009’da veri almaya başlamış dünyanın en büyük dedektörü ünvanına sahip deneyidir. Deney özetle proton proton çarpışmaları yoluyla saçılan atomaltı parçacıkların algılanmasını, veri alımını, dağıtımını ve incelenmesini içerir. "

cern.jpg
FCC (Future Circular Collider) Collaboration
Web: https://fcc.web.cern.ch
Katılım Tarihi: 10 Kasım 2014

Şekil 1 Cenevre bölgesinde planlanan 80 - 100 km uzunluğunda tünelin resmi. 100 TeV enerji öncüsü proton çarpıştırıcı ve bir ara basamak olarak yüksek ışınlıklı e+e- çarpıştırıcı (W, Z, H ve t fabrikası).

CERN'de Geleceğin Çarpıştırıcıları Tasarlanıyor

CERN konseyi 30 Mayıs 2013 tarihinde yapılan bir toplantısında Parçacık Fiziği Avrupa Strateji Raporu’nun güncellenmesini kabul etmiştir. Raporda “… Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın (LHC) tüm verilerinin alındığı tarihten itibaren yeni bir strateji planı oluşana kadar global bir içerikle, yüksek enerjili proton-proton ve elektron-pozitron tabanlı yeni çarpıştırıcıların tasarım çalışmalarının yapılması…” konusu yer almıştır. Bu çerçevede uzun dönemde 80-100 km çevre uzunluğunda yeni bir dairesel tünel içinden geçen, LHC enerjisinin yaklaşık 10 katı enerjiye sahip Gelecek Dairesel Çarpıştırıcı (FCC) için tasarım çalışmaları yapılıyor.

FCC işbirliğinde yer alan diğer çalışma grupları: ALBA/CELLS (İspanya), BINP (Rusya), CBPF (Brezilya), CIEMAT (İspanya), Cockcroft Institute (İngiltere), CSIC/IFIC (İspanya), DESY (Almanya), EPFL (İsviçre), Hellenic Open U. (Yunanistan), JAI/Oxford (İngiltere), KEK (Japonya), King’s College London (İngiltere), MEPhl (Rusya), Sapienza/Roma (İtalya), TU Darmstadt (Almanya), TU Tampere (Finlandiya), U.Geneva (İsviçre), U.Iowa (ABD), U.C. Santa Barbara (ABD), U. Silesia (Polonya)

İstanbul Aydın Üniversitesi FCC Projesine Katıldı
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı dedektörlerinden biri olan ATLAS deneyinin de üyesi bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi İleri Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (İAUYGAR)* ekibi, bu defa LHC’nin ötesinde yeni bir çarpıştırıcı önerisi olarak sunulan FCC işbirliğinde fizik ve tasarım çalışmalarına katkı sağlayacak.

İstanbul Aydın Üniversitesi, 10 Kasım 2014 tarihinde CERN ile FCC Kollaborasyonu kapsamında Mutabakat Zaptı imzalayarak FCC projesine ve Uluslararası bilimsel işbirliğine resmi olarak katılan ilk Türk üniversitesi oldu. FCC kapsamında ilgilenilen bilimsel çalışmalar İstanbul Aydın Üniversitesi, İAUYGAR* ekibi Prof. Dr. Hasan Saygın, Prof. Dr. Orhan Çakır, Doç. Dr. İlkay Türk Çakır, Yrd. Doç. Dr. Sinan Kuday ve öğrenciler tarafından yürütülecek. IAUYGAR* ekibi, FCC çalışma gruplarında yer alacak, Higgs parçacığının diğer temel parçacıklarla etkileşmesinin daha hassas belirlenmesine, maddenin en temel yapısının araştırılmasına, karanlık madde hakkında bilgi sağlanmasına ve FCC içerik tasarım raporuna katkıda bulunacaklar.​


fcc.jpg

European University Association’s Institutional Evaluation Programme